Fraud Blocker
x
Stuur vandaag nog uw aanvraag
Quick Quote

Naadloze roestvaststalen buis: kwaliteiten, maten, normen en keuzegids [2026]

Kerngegevens

Materiaal Austenitisch en duplex roestvast staal
Productie Naadloos — gevormd uit een massief staalblok, zonder lasnaad
Toepasselijke norm ASTM A³12/A312M-25 (laatste herziening mei 2025)
Matenbereik NPS 1/8″ tot 30″ (DN 6 tot 750)
Gangbare staalkwaliteiten TP304, TP304L, TP316, TP316L, TP321, Duplex 2205
Wanddikteklassen 5S, 10S, 40S, 80S, 160 (volgens ASME B36.19M)
Een SS SMLS-buis is een roestvaststalen buis die wordt gevormd uit een massief staalblok en over de volledige lengte geen lasnaad heeft. Volgens de specificatie ASTM A312/A312M is een SS SMLS-buis bedoeld voor toepassingen in procesleidingen onder hoge druk, chemisch transport en offshoreomgevingen waar de integriteit van stompe lassen essentieel is voor de veiligheid van het systeem. Deze technische referentie vat de factoren samen die de keuze van een staalkwaliteit bepalen, vermeldt de toepasselijke ASTM- en ASME-specificaties, geeft maatgegevens voor gangbare wanddiktes en bespreekt welke specificaties inkopers moeten opgeven om een mogelijk dure fout op de bestelbon voor buizen te vermijden.

Wat is een SS SMLS-buis?

Wat is een SS SMLS-buis? “SS” is een gangbare technische afkorting voor roestvast staal, een staalsoort met een legering die ongeveer 11% chroom bevat (soms aangevuld met enkele andere elementen). Het chroom reageert en vormt een chroomoxidefilm op het oppervlak van de legering, die voldoende corrosiebestendigheid biedt om externe beschermende coatings overbodig te maken. “SMLS” verwijst naar een productiemethode voor buizen: de buis wordt gemaakt uit een massief rond stuk staal, dat wordt doorboord en uitgerekt tot een buis. Daardoor heeft ze over de volledige lengte geen langse lasnaad. Waarom is het belangrijk dat er geen lasnaad is? Een lasnaad is een verbinding tussen twee afzonderlijke stukken staal die door verhitting en druk aan elkaar zijn gelast. In omgevingen met hoge druk, injectie, corrosieve chemicaliën of wisselende belasting vormt een lasnaad een zwakke schakel in de constructie. ASME B31.3 kent aan naadloze buizen een “lasfactor” E=1.00 toe. Dat betekent dat er geen zwakke verbinding is die de ontwerpdruk verder beperkt. De specificatie ASTM A312/A312M omvat de productie, markering en beproeving van naadloze en gelaste austenitische roestvaststalen buizen voor toepassingen bij hoge temperaturen of in algemeen corrosieve omgevingen. ASTM schrijft voor dat elke buislengte wordt gemarkeerd met het smeltnummer, de beoogde legeringsaanduiding (zoals TP316L), de nominale buismaat, het Schedule-nummer en de conformiteitsnorm. Met die informatie kunnen de inspectie en de traceerbaarheid tot de grondstoffen in elke fase van het logistieke traject terug tot de oorspronkelijke fabriek worden gewaarborgd. Die traceerbaarheid is belangrijk voor de kwaliteitsborging bij aankoop. Wat is roestvast staal? Het is geen enkele legering, maar een familie van corrosiebestendige staalsoorten. Elke roestvaste staalsoort is een ijzerlegering met voldoende chroom om een zelfherstellende, zuurstofarme film te vormen. Naadloze buizen volgens ASTM A312/A312M worden vervaardigd uit deze legeringsfamilie, op een manier die een goede corrosiebestendigheid en sterkte in één buis zonder lasnaad garandeert.

Wat betekent SMLS bij leidingwerk?

Wat betekent SMLS? In standaard specificaties voor stalen buizen en op bestelbonnen geeft de aanduiding SMLS aan dat de buis is gevormd uit een massief staalblok dat is doorboord en vervolgens door uitrekking in vorm is gebracht. Zo krijgt de buis geen langse lasnaad, zoals buizen die worden gemaakt door een vlak stuk gelast staal tot een cilinder te rollen. Het verschil in laswerk heeft belangrijke gevolgen voor de berekening van de ontwerpdruk. ASME B31.3 kent aan het SMLS-type een lasfactor van 1.00 toe en aan een lasverbinding van Type 1 (zonder radiografie) een lasfactor van 0. 85. Daardoor kunnen ingenieurs de wanddikte van drukleidingen verlagen, wat gewicht en materiaalkosten bespaart. Naadloze buizen zijn gemiddeld slechts 33% duurder dan buizen met een stompe las, waardoor de aankoopkosten lager uitvallen.

Hoe naadloze roestvaststalen buizen worden geproduceerd

Hoe naadloze roestvaststalen buizen worden geproduceerd Er zijn drie belangrijke methoden om SS SMLS-buizen te vormen. Elke methode is geschikt voor een ander buismatenbereik.

1. Warmpersen (Mannesmann-proces)

De productie van naadloze buizen met een grote diameter begint met een massief rond staalblok dat in een roterende haardoven wordt verhit tot 1200-1280 °Celcius. Daarna wordt het staalblok naar een roterende doorsteekmachine gevoerd: een toestel met twee vaten en kikkerachtige vorm, waarvan de rollen in dezelfde richting draaien. De rollen grijpen het staalblok vast en hameren het over een vaste doorsteekpen, waardoor aanvankelijk een holle schaal uit twee helften ontstaat. Die schaal gaat vervolgens naar een stopwals of doornwals om te worden uitgerekt en de wand te verdunnen. De gebroeders Mannesmann ontwikkelden het roterende doorsteekproces in Duitsland in de jaren 1880. In beproefde vorm blijft het een belangrijke technologie voor de moderne productie van naadloze buizen met een grote diameter.

2. Koudtrekken

Na het warmpersen kan de buis bij kamertemperatuur verder koud worden afgewerkt voor nauwkeurigere afmetingen en een gladder oppervlak. Bij het koudtrekken wordt de warmgeperste holle buis door een reeks steeds kleinere matrijzen getrokken. Een interne doorn of plug ondersteunt de buis. Elke matrijs verkleint de buitendiameter en de wanddikte lineair per trekbeurt. Koudgetrokken naadloze buizen hebben doorgaans een oppervlakteruwheid van 1,6-3,2 m, tegenover 3,2-6,3 m voor warm afgewerkte buizen. Daardoor is koudtrekken de voorkeursmethode voor instrumentatieleidingen en leidingwerk in de farmaceutische industrie, waar de oppervlaktekwaliteit de reinigbaarheid beïnvloedt.

3. Koudpilgeren

Bij koudpilgeren, een proces met ringvormige matrijzen, wordt de buis stapsgewijs tussen twee gegroefde matrijzen gevoerd die heen en weer bewegen. Bij elke slag nemen ze een deel van het oppervlak weg en verkleinen ze de diameter en wanddikte van de buis. De gebroeders Mannesmann ontdekten hetzelfde basisproces in 1880-1881. Moderne walserijen kunnen in één doorgang 60-90% van de oorspronkelijke doorsnede reduceren. Zo produceren ze buizen met nauwkeurige afmetingen en een gelijkmatige wand, ook wel “precisiebuis” genoemd. Koudpilgeren is het meest geschikt voor roestvaststalen buizen met een kleine diameter en dunne wand, zoals die in warmtewisselaars en onderdelen van kerncentrales worden gebruikt.
📐 Technische opmerking

Oplossingsgloeitemperatuur voor austenitische staalkwaliteiten: 1040-1100 C (1900-2010 F), ASTM A312 6.2. De buis moet snel worden afgekoeld om carbideprecipitatie en sensibilisering aan de korrelgrenzen te voorkomen.

Na afkoeling wordt de buis niet-destructief onderzocht om de geschiktheid voor het beoogde gebruik te controleren. ASTM A312 vereist wervelstroomonderzoek of een hydrostatische proef, of beide, afhankelijk van de specificatie van de klant. De buis wordt rechtgemaakt, op maat gesneden, gestencild en klaargemaakt voor uitvoer.

SS SMLS-buiskwaliteiten — 304, 316, duplex en meer

SS SMLS-buiskwaliteiten — 304, 316, duplex en meer De keuze van de staalkwaliteit bepaalt de corrosiebestendigheid, mechanische sterkte, lasbaarheid en prijs. Hieronder staat een vergelijkingstabel met de elementaire grondstoffen in de zes meest bestelde austenitische en duplexkwaliteiten voor de productie van naadloze roestvaststalen buizen volgens ASTM A312.
Staalkwaliteit UNS Cr (%) Ni (%) Mo (%) C (% max.) Max. gebruikstemperatuur
TP304 S30400 18–20 8–11 — 0.08 870 °C (1600 °F)
TP304L S30403 18–20 8–13 — 0.035 870 °C (1600 °F)
TP316 S31600 16–18 10–14 2–3 0.08 870 °C (1600 °F)
TP316L S31603 16–18 10–14 2–3 0.035 870 °C (1600 °F)
TP321 S32100 17–19 9–12 — 0.08 870 °C (1600 °F)
Duplex 2205 S32205 22–23 4.5–6.5 3.0–3.5 0.03 315 °C (600 °F)

Wat is het verschil tussen een roestvaststalen buis van kwaliteit 304 en 316?

Het belangrijkste verschil in samenstelling tussen deze staalkwaliteiten is molybdeen. Kwaliteit 316 bevat 2-3% molybdeen, wat de weerstand tegen put- en spleetcorrosie door chloriden verhoogt, vooral in mariene omstandigheden, kustgebieden en toepassingen met andere gechloreerde chemicaliën. Aan kwaliteit 304 wordt geen molybdeen toegevoegd. In zoetwater, voedingsmiddelenbedrijven en matig corrosieve industriële omgevingen waar het chloridegehalte onder 200 ppm blijft, hebben buizen van kwaliteit 304 een vergelijkbare corrosiebestendigheid, maar zijn ze goedkoper. Houd rekening met een prijsverschil van 20-40% tussen naadloze buizen van 304 en 316, als gevolg van schommelingen in de prijs van nikkel en molybdeen. Als u buizen van kwaliteit 316 specificeert terwijl 304 volstaat, stijgt uw budget voor leidingwerk onnodig, zonder meetbaar voordeel voor de corrosiebestendigheid.
Keuzematrix voor ASTM A312-staalkwaliteiten

Gebruik deze beslisboom om de juiste staalkwaliteit te kiezen:

  • Corrosieve omgeving (chloriden, zuren, mariene blootstelling)?
    • Chlorideconcentratie >200 ppm → Duplex 2205 (PREN ≥35)
    • Chlorideconcentratie ≤200 ppm of toepassing met zuren → 316L
  • Niet-corrosieve of matig corrosieve omgeving?
    • Bedrijfstemperatuur >500 C: 321 of 347 (gestabiliseerd met titanium of niobium om sensibilisering tegen te gaan)
    • Bedrijfstemperatuur 500 C, contact met voedingsmiddelen of farmaceutische producten: 304L (elektrolytisch gepolijst, Ra 0,8 m)
    • Algemeen industrieel gebruik → 304

Toepassing en staalkwaliteit:

  • Olie en gas → 316L / Duplex 2205
  • Chemische verwerking → 316L
  • Farmaceutische industrie → 316L, elektrolytisch gepolijst
  • Voedingsmiddelen en dranken → 304L
  • Energieopwekking → 321 / 347
  • Algemeen industrieel gebruik → 304
Een veelvoorkomende misvatting: “316 is altijd beter dan 304.” In omgevingen zonder blootstelling aan chloriden biedt 304 een vergelijkbare corrosiebestendigheid en is het 20-40% goedkoper. Als u 316 bestelt terwijl 304 volstaat, besteedt u uw aankoopbudget inefficiënt. De varianten met “L” (laag koolstofgehalte) — 304L en 316L — zijn de aangewezen materialen zodra ter plaatse lassen mogelijk is. Door hun lagere koolstofgehalte (<0.035% max. tegenover 0.08%) zijn ze bestand tegen interkristallijne corrosie in de warmte-beïnvloede zone.

“Het belangrijkste verschil tussen 304 en 316 is de legeringssamenstelling: 316 bevat molybdeen, wat de corrosiebestendigheid aanzienlijk verhoogt, vooral in de aanwezigheid van chloriden en veel industriële oplosmiddelen”

— Ryerson Technical Resources, Ryerson Inc.
Bekijk de gidsen van Baling Steel voor andere opties voor gelegeerd leidingwerk…

ASTM A312 en belangrijke normen voor naadloze roestvaststalen buizen

ASTM A312 en belangrijke normen voor naadloze roestvaststalen buizen Verschillende ASTM- en ASME-normen zijn van toepassing op naadloze roestvaststalen buizen en productiebuis. Een korte inleiding helpt specificatiefouten te voorkomen… ASTM A312/ A312M-25 is de meest genoemde specificatie voor naadloze, gelaste en sterk koudbewerkte austenitische roestvaststalen buizen voor gebruik bij hoge temperaturen en in algemeen corrosieve omgevingen. De norm omvat buizen van NPS 1/8″ tot en met 30″ en het volledige assortiment austenitische staalkwaliteiten (304, 316, 321, 347 en andere). De meest recente editie (gepubliceerd in mei 2025) heeft een aantal belangrijke tabellen met materiaaleigenschappen en beproevingsprotocollen herzien. Opstellers van specificaties moeten de actuele editie raadplegen. ASTM A269 omvat naadloze en gelaste austenitische roestvaststalen productiebuis voor algemeen gebruik, instrumentatie, warmtewisselaars en toepassingen met leidingen met een kleine diameter. Buizen volgens A269 worden gespecificeerd op basis van de buitendiameter (OD 6,0-50,8 mm) in plaats van NPS en hebben een dunnere wand dan A312-buizen. De norm is niet bedoeld voor procesleidingen onder hoge druk. ASTM A213 specificeert naadloze ferritische en austenitische gelegeerdstalen buizen voor boilers, oververhitters en warmtewisselaars. Er wordt regelmatig naar verwezen voor toepassingen in de energieopwekking waarbij buizen langdurig bestand moeten zijn tegen hoge temperaturen en specifieke interne drukken. Raadpleeg de specificatie A106 voor toepassingen met naadloze koolstofstalen buizen in de energieopwekking. De ASME-specificatie is SA312 (alleen het voorvoegsel “S” maakt het verschil met de ASTM-norm). Technisch gezien is deze in alle opzichten identiek aan de ASTM-specificatie; alleen het voorvoegsel “S” verschilt. De specificatie wordt vermeld in de ASME BPVC. Veel fabrieken bieden zonder meerprijs dubbele certificering voor naadloze buizen volgens zowel ASTM A312 als ASME SA312 aan. Zo hoeven ze geen twee afzonderlijke staalcharges op voorraad te houden en te produceren voor verschillende toepassingen volgens codes. ASTM A789 en A790 — duplex roestvast staal, ook bekend als S32205 of S32750 (zie de relevante pagina…), wordt voorgeschreven voor omgevingen met hoge chloridegehalten of wanneer de hogere vloeigrens een dunnere wand en lichter leidingwerk mogelijk maakt.
Norm Product Toepassingsgebied Matenbereik
ASTM A312 Buis Naadloos en gelast austenitisch roestvast staal NPS 1/8″–30″
ASTM A269 Productiebuis Naadloze en gelaste austenitische buis voor algemeen gebruik OD 6,0–50,8 mm
ASTM A213 Productiebuis Naadloze buizen voor boilers, oververhitters en warmtewisselaars OD 6,0–50,8 mm
ASTM A789 Productiebuis Naadloos en gelast duplex roestvast staal OD 19,0–60,5 mm
ASTM A790 Buis Naadloos en gelast duplex roestvast staal NPS 3/4″–10″
💡 Praktische tip: een fabriekskeuringsrapport (MTR) lezen

Bij elke levering SS SMLS-buizen hoort een MTR (ook Mill Certificate of MTC genoemd). Controleer deze 5 gegevens voor alle SS SMLS-buizen: (1) smeltnummer en markering op de buis, (2) chemische analyse waarin de Cr/Ni/Mo-concentraties worden vergeleken met de ASTM-grenswaarden, (3) treksterkte en vloeigrens vergeleken met de minima in tabel 4, (4) druk en resultaat van de hydrostatische proef en (5) de NDO-methode en acceptatiecriteria. Waarschuwingssignaal: als het MTR een ASTM-herziening vermeldt die meer dan 3 jaar oud is, vraag dan om toelichting van de fabrikant.

Maten, wanddikteklassen en afmetingen van SS SMLS-buizen

Maten, wanddikteklassen en afmetingen van SS SMLS-buizen Hieronder staat een maattabel voor het meest gangbare NPS-bereik (1/2″ tot en met 8″), met wanddiktes voor Schedule 10S, 40S en 80S volgens ASME B36.19M. De wanddiktes zijn berekend voor roestvast staal 316/316L met een dichtheid van 7,99 g/cm. Raadpleeg het bronmateriaal van de fabrikant, de materiaallijsten van de constructeur of een gecertificeerd maatblad voor de definitieve afmetingen.
NPS OD (mm) Wanddikte SCH 10S (mm) Wanddikte SCH 40S (mm) Wanddikte SCH 80S (mm) Gewicht SCH 40S (kg/m)
1/2″ 21.34 2.11 2.77 3.73 1.29
3/4″ 26.67 2.11 2.87 3.91 1.71
1″ 33.40 2.77 3.38 4.55 2.54
1-1/4″ 42.16 2.77 3.56 4.85 3.44
1-1/2″ 48.26 2.77 3.68 5.08 4.11
2″ 60.33 2.77 3.91 5.54 5.52
3″ 88.90 3.05 5.49 7.62 11.47
4″ 114.30 3.05 6.02 8.56 16.32
6″ 168.28 3.40 7.11 10.97 28.69
8″ 219.08 — 8.18 12.70 43.20
📐 Technische opmerking: toleranties voor wanddikte

Toleranties voor de wanddikte volgens ASTM A312: (+20%) / (2,5 %) voor NPS 2.5″. (+22,5%) / (2,5 %) voor NPS 3-18. Een buis met Schedule 40S en een nominale wanddikte van 3,91 mm kan op om het even welk punt echter slechts 3,42 mm dik zijn. Houd bij drukberekeningen rekening met de minimale wanddikte (= golf) als ontwerpwanddikte.

Aanbevelingen voor de keuze van een Schedule-aanduiding: SCH 10S wordt voorgeschreven voor instrumentleidingen en nutsvoorzieningen onder lage druk. SCH 40S is volgens de code voor procesleidingen ASME B31.3 de standaardkeuze voor de meeste procesleidingen. Gebruik SCH 80S voor toepassingen onder hoge druk of installaties waarvoor extra wanddikte nodig is voor schroefdraad of corrosietoeslag. Raadpleeg voor volledige maattabellen voor verschillende buistypes de gidsen over het Schedule van buizen en buismaten.

Naadloze versus gelaste roestvaststalen buizen

Naadloze versus gelaste roestvaststalen buizen Bij de keuze tussen naadloos of gelast roestvaststalen leidingwerk spelen de toegestane druk, de beschikbaarheid van maten, de maattoleranties en de kosten een rol. Hieronder vindt u meetgegevens ter ondersteuning van technische beslissingen.
Parameter Naadloos Gelast (ERW/LSAW)
Lasnaad Geen Langsnaad (ERW) of spiraalnaad (SSAW)
Lasfactor ASME Sec. VIII (E) 1.00 0.85 (verbinding van Type 1, zonder RT)
Wandgelijkmatigheid Doorgaans ±12,5% ±5–10% (uit platgewalste band)
Max. standaardmaat (NPS) 24″ (doorgaans) 48″+
Oppervlakteafwerking (Ra) 3,2–6,3 μm (warm afgewerkt) 0,8–3,2 μm (koudgewalste band)
Meerkost Basisprijs 15–40% goedkoper dan naadloos
Levertijd 8–16 weken (invoer) 4–8 weken
In tegenstelling tot wat men zou verwachten, geven ingenieurs uit de sector aan dat buizen met een las uit koudgewalste band nauwere toleranties voor de wanddikte hebben (5-10%) dan naadloze buizen (12,5%). De dikte van koudgewalste band wordt immers overal even nauwkeurig gecontroleerd; na het lassen is geen extra controle nodig. Als een gelijkmatige wanddikte en radiografie van de las doorslaggevend zijn, kan een gelaste buis naadloze buizen overtreffen op het vlak van maathomogeniteit.
✔ Wanneer kiest u naadloos?
  • Toepassingen onder hoge druk volgens ASME B31.3 (lasfactor E=1.0)
  • Zware cyclische belasting of trillingen
  • Gebruik in een H₂S-houdende omgeving volgens NACE MR0175
  • NPS ≤12″ wanneer de beschikbaarheid goed is
⚠ Wanneer gelast beter kan zijn
  • Grote diameter (>24″ NPS) — naadloos niet beschikbaar
  • Nauwe tolerantie voor wanddikte vereist
  • Beperkt budget, niet-kritische toepassing
  • Korte levertijd vereist (4–8 weken tegenover 8–16)

Wat zijn de drie soorten stalen buizen?

Er zijn hoofdzakelijk drie soorten stalen buizen, ingedeeld volgens de productiemethode: (1) naadloos, vervaardigd uit een staalblok dat door pilgeren wordt doorboord en uitgerekt; (2) ERW (gelast met elektrische weerstand), vervaardigd uit warmgevormd platgewalst materiaal dat tot een halve cilinder wordt gevormd. De randen worden met hoogfrequente elektrische stroom en een paar rollen aan elkaar gelast; en (3) LSAW (gelast met longitudinale onderpoederdekbooglas), verkrijgbaar vanaf NPS 16″ en groter, gevormd als een halve cilinder uit koudgevormde band die door een onderpoederdekbooglasmachine wordt gevoerd. Lees voor meer informatie de gidsen van Baling Steel over ERW-buizen en gelaste roestvaststalen buizen.

Naadloze buis versus naadloze productiebuis — het juiste product bestellen

Naadloze buis versus naadloze productiebuis — het juiste product bestellen De termen “buis” en “productiebuis” zijn bij aankopen niet onderling verwisselbaar. Ze verwijzen naar verschillende producten met afzonderlijke specificaties en afmetingen. De verkeerde keuze kan problemen veroorzaken bij het op maat maken en samenstellen ter plaatse.
Aanduiding “1 inch”-buis (NPS 1″) “1 inch”-productiebuis (1″ OD)
Werkelijke OD 1.315″ (33,40 mm) 1.000″ (25,40 mm)
Maataanduiding volgens ASME B36.19M Buitendiameter in fracties
Toepasselijke specificatie ASTM A312 ASTM A269 / A213
Wanddikte opgegeven als Schedule (SCH 10S, 40S, 80S) Gauge of decimale inches
Eindafwerking Vlak uiteinde of afgeschuind Haaks afgezaagd
Typische toepassing Procesleidingsystemen Instrumentatie, warmtewisselaars
Bij het bestellen volgens NPS ontstaat vaak verwarring over de maataanduiding. Een NPS 1″-buis heeft geen buitendiameter van 1″ — de buitendiameter is 1.315″ (33,40mm). Het verouderde systeem werd in de 19e eeuw ontwikkeld om de installatiediameter van buizen op basis van de geschatte binnendiameter te bepalen. Productiebuis wordt daarentegen op basis van de werkelijke buitendiameter gemeten. Een “1 inch-productiebuis” heeft een OD van 1.000″, driehonderdste inch kleiner dan een NPS 1″-buis (33,40mm, 1.315″ OD).
⚠️ Veelgemaakte bestelfout

Als u “1” roestvaststalen productiebuis” bestelt voor een NPS 1″-buisontwerp, ontstaat er een maatverschil van 24% (1.000″ tegenover 1.315″ buitendiameter), waardoor buisfittingen en accessoires niet passen.

Opmerking: controleer altijd of de afmetingen op de tekening betrekking hebben op NPS (buis) of op de buitendiameter in fracties (productiebuis).

De juiste naadloze SS-buis voor uw project kiezen

De juiste naadloze SS-buis voor uw project kiezen Gids van Baling Steel voor de keuze van de juiste NPS- of OD-aanduiding en de specificaties voor ketelbuizen.
  • ✔ Staalkwaliteit: Vermeld de exacte staalkwaliteit met het achtervoegsel “L” als er gelast zal worden (304L, 316L). Als u de aanduiding “L” weglaat, bestaat er tijdens het lassen op locatie een risico op interkristallijne sensibilisatie, omdat standaardkwaliteiten (304, 316) tot 0,08% koolstof bevatten — genoeg om chroomcarbiden te vormen in de warmte-beïnvloede zone van de las.
  • ✔ Afmetingen en Schedule: Vermeld het NPS en het Schedule-nummer (bijv. NPS 2″ SCH 40S). Controleer of de OD-waarde op de tekening overeenkomt met de NPS-conventie — een buis van NPS 2″ heeft een OD van 60,33 mm, niet 50,80 mm.
  • ✔ Norm: Verwijs voor procesleidingen naar ASTM A312/A312M-25. Als het project onder de ASME Boiler and Pressure Vessel Code valt, vraag dan zonder extra kosten om dubbele certificering volgens SA312.
  • ✔ Oppervlakteafwerking: Warm afgewerkt (standaard, Ra 3,2–6,3 μm), koudgetrokken (Ra 1,6–3,2 μm) of elektrolytisch gepolijst (Ra ≤0,8 μm voor toepassingen in de farmaceutische industrie en de halfgeleidersector). De afwerking beïnvloedt de reinigbaarheid en de weerstand tegen het ontstaan van corrosie.
  • ✔ Lengte: Willekeurige lengte (5,8–6,4 m) is kostenefficiënt; een vaste lengte of zaaglengte beperkt het zaagwerk op locatie, maar verhoogt de prijs met 10–15%. De standaard willekeurige fabriekslengte is ongeveer 6 m (20 ft).
  • ✔ Uiteinde: Een glad uiteinde (PE) voor moflasfittingen, een afgeschuind uiteinde (BE) voor stuiklasverbindingen (standaardafschuining van 37,5° volgens ASME B16.25) of een uiteinde met schroefdraad (TE) voor verbindingen met een kleine diameter, NPS 2″ en kleiner.
  • ✔ Testen en NDO: De hydrostatische test is verplicht volgens ASTM A312 §11. Voor kritieke toepassingen (hoge druk, cyclische belasting, gebruik in een H&sub2;S-houdende omgeving) voegt u aanvullende ultrasone tests (UT) toe volgens ASTM E213. Vermeld dat aan NACE MR0175 is voldaan als de buis wordt blootgesteld aan H&sub2;S.
💡 Praktische tip: de inkoopkosten verlagen

Willekeurige lengte (5,8-6,4m) kost ongeveer 10-15% minder dan bestellingen met een vaste lengte (7,9-10,7m). Als uw project flexibiliteit bij de aankoop toelaat, kunt u een willekeurige lengte overwegen (het kostenvoordeel neemt toe wanneer er minder zaagverlies is).

Markttrends en vooruitzichten voor de sector van naadloze roestvaststalen buizen

Markttrends en vooruitzichten voor de sector van naadloze roestvaststalen buizen
$3.57B
Wereldmarkt (2025)
5.8%
CAGR (2025–2034)
$5.93B
Prognose (2034)
Research and Markets voorspelt dat de markt voor naadloze buizen in 2025 een omvang van 3.55 miljard dollar zal bereiken. De exacte cijfers zouden jaarlijks met 5,8% zijn gegroeid; voor 2034 wordt een geschatte marktwaarde van 5.92 miljard dollar voorspeld. Verschillende factoren wijzen op groei voor deze sector. Bekijk deze 3 voorbeelden:
  • Hoge vraag vanuit de olie- en gasindustrie: voor diepzee-exploratie zijn corrosiebestendige naadloze buizen nodig voor offshore-flowlines en productiebuis in gasvelden met H₂S.
  • Nieuwe ethyleen- en PTA-fabrieken in Azië: voor nieuwe productiefaciliteiten op korte termijn zullen naar verwachting naadloze buizen volgens ASTM A312 nodig zijn in het procesleidingwerk.
  • Investeringen in de farmaceutische productie in Azië: voor nieuwe faciliteiten zullen naar verwachting elektrolytisch gepolijste naadloze 316L-buizen nodig zijn in leidingwerk voor cleanrooms.
Nieuwe ASTM-update: zorg ervoor dat alle door u gevalideerde prijsvermeldingen de revisie A312/A312M-25 (gepubliceerd in mei 2025) aangeven. Stem uw inkoopcontracten hierop af. Door bestellingen tot 6 jaar vooraf vast te leggen, kunt u zich het best indekken tegen de beoogde jaarlijkse prijsstijging van 5,8%. Controleer hoe uw leverancier op zijn website naar het MTR verwijst en of de certificaten van de binnenlandse bron beschikbaar zijn om in uw bestelling te vermelden voordat u die plaatst.

Veelgestelde vragen over SS SMLS-buizen

V: Wat zijn SS- en MS-buizen?

Bekijk het antwoord
SS = roestvast staal (10,5% chroom). MS = laagkoolstofstaal (0,25% koolstof, geen chroom).

V: Wat is een SSW-buis?

Bekijk het antwoord
SSW betekent spiraalvormig onder poederboog gelaste buis. Deze wordt gemaakt door een staalstrip spiraalvormig te vormen en met ondergedompelde boog te lassen. De buizen worden vervaardigd in grote diameters (doorgaans 24″ en groter) voor watertransport onder lage tot middelhoge druk, constructieve paalfunderingen en pijpleidingwerk. Ze worden niet gebruikt voor procesleidingen van roestvast staal (daarvoor wordt ASTM A312 gebruikt).

V: Zijn buizen van roestvast staal altijd naadloos?

Bekijk het antwoord
Nee. Roestvaststalen buizen volgens ASTM A312 zijn verkrijgbaar als naadloze of gelaste buis. Gelaste roestvaststalen buizen worden gemaakt van vlakgewalste strip die spiraalvormig wordt gevormd en langs de naad met een elektrisch booglasproces wordt gelast. Gelaste uitvoeringen kosten 15-40% minder en zijn verkrijgbaar in grotere diameters dan naadloze uitvoeringen. De specificaties worden gekozen op basis van de ontwerpdruk (de maximaal toelaatbare werkdruk) en de efficiëntie van de drukverbinding die vereist is om aan de ASME-code te voldoen, en ten slotte op basis van de afmetingen, de buitendiameter en het projectbudget.

V: Hoe wordt de prijs van SS SMLS-buizen berekend?

Bekijk het antwoord
De prijs hangt af van alle parameters, waaronder de staalkwaliteit (316 is 20-40% duurder door het molybdeen), de afmetingen (een groter NPS betekent doorgaans hogere kosten per meter), het Schedule (een grotere wanddikte vergt meer materiaal), de oppervlakteafwerking, de bestelhoeveelheid (het voordeligst bij minimumhoeveelheden, dankzij volumekortingen vanaf 2-5mt) en het land van herkomst (namelijk binnenlands of ingevoerd). De huidige prijzen begin 2026 voor naadloze 304-buizen bedragen $4,20-5,80 per kg, geleverd op FOB-basis.

V: Wat is het verschil tussen ASTM A312 en A269?

Bekijk het antwoord
A312 wordt gebruikt voor buizen die worden gespecificeerd volgens Nominal Pipe Size (NPS), met een grotere wanddikte, en voor procesleidingen. A269 wordt gebruikt voor productiebuis waarvan de werkelijke buitendiameter (OD) wordt gemeten en die een dunnere wand heeft. A269 wordt gebruikt voor instrumentatieleidingen en warmtewisselaars. Voor A312-buizen gelden de zwaardere hydrostatische testprocedures uit A312, in plaats van de vereisten van A269. Beide normen omvatten de gangbare familie van austenitische staalkwaliteiten, waaronder 304, 316, 321 en 347.

V: Kan er schroefdraad worden aangebracht op SS SMLS-buizen?

Bekijk het antwoord
Ja, maar alleen bij NPS 2″ en kleiner en met voldoende wanddikte (minimaal SCH 40S voor NPT). Het snijden van Amerikaanse NPT-schroefdraad in de buiswand kan plastische vervorming veroorzaken, waardoor de drukklasse van de verbinding afneemt. Voor procesleidingen groter dan NPS2 worden buiseinden doorgaans verbonden met stuiklassen of flenzen volgens ASME B31.3. Een subtiel voordeel dat vaak over het hoofd wordt gezien: roestvast staal wordt harder wanneer het wordt bewerkt. Voor betrouwbaar en probleemloos snijden worden hardmetalen snijplaten en een hoogwaardige snijvloeistof sterk aanbevolen. Machinaal gesneden conische schroefdraad volgens ASME B 1.20.1 heeft de voorkeur boven ter plaatse gesneden conische schroefdraad, omdat de strikt gecontroleerde afmetingen het aantal gaslekken aan verbindingen kunnen beperken.

Hebt u SS SMLS-buizen nodig voor uw project?

Baling Steel levert naadloze roestvaststalen buizen volgens ASTM A312 van NPS 1/8″ tot 24″ in de staalkwaliteiten 304, 316, 321 en duplex. Bij elke zending wordt een fabriekskeuringsrapport (MTR) geleverd voor de traceerbaarheid.

Vraag een offerte aan →

Over deze technische referentie

Deze informatie is verzameld uit diverse gepubliceerde en door vakgenoten beoordeelde normen, onderzoeksartikelen over metallurgie en adviezen uit de ingenieurswereld. Baling Steel is een leverancier van roestvaststalen buizen. Het bovenstaande advies over de keuze van een staalkwaliteit en de aankoopcriteria is een algemene richtlijn op basis van praktijkervaring in uiteenlopende sectoren, en niet het standpunt van één producent. Controleer de specificaties aan de hand van de recentste editie van de normen voordat u ze in bestellingen opneemt.

Beoordeeld door het engineeringteam van Baling Steel.

Referenties en bronnen

  1. ASTM A312/A312M Standard Specification – ASTM International
  2. Modellering van koud pilgerwalsen van roestvaststalen buizen – Lule University of Technology
  3. 304 versus 316 roestvast staal: wat is het verschil? – Ryerson Inc.
  4. Kritieke toleranties voor naadloze stalen buizen – Fluid Tech Piping
  5. Prognose voor de Verenigde Staten: markt voor naadloze roestvaststalen buizen 2026-2034 – Research and Markets
  6. Invoer van staal in de Verenigde Staten voor binnenlands verbruik – U.S. Census Bureau
  7. Terreinvereisten voor Amerikaans staal – U.S. Environmental Protection Agency

Gerelateerde artikelen

  • De ultieme gids voor naadloze roestvaststalen buizen – productinformatie en specificaties
  • Compleet overzicht van buisafmetingen – overzicht van Schedule-maten ter referentie voor alle buistypes
  • De complete gids voor ERW-buizen – overzicht van elektrisch weerstandsgelaste buizen
  • De complete gids voor legeringsbuizen – overzicht van chroom-, molybdeen- en andere nikkel-legeringsbuizen
  • ASTM A106 B-buis – een bijzonder type norm en specificaties voor naadloze koolstofstalen buizen
  • Ketelbuizen – types, normen en toepassingen van alle ketelbuizen en warmtewisselaars
Scroll naar boven