Een typische zoekopdracht naar ‘leveranciers van stalen buizen in de buurt’ leidt naar een magere commerciële pagina: alleen een telefoonnummer, een productlijst zonder details over staalkwaliteit of certificering en geen aanwijzing of de vertegenwoordiger van een erkende producent komt of slechts een tussenpersoon van een handelshuis is. Dat is een aanzienlijke kostenpost voor de inkoop, door buizen die niet aan de specificaties voldoen, ontbrekende fabriekskeuringsrapporten en logistieke vertragingen die werven stilleggen.
In deze gids gaan we meteen ter zake. U leest welke soorten stalen buizen en specificaties u moet kennen. Ook leggen we de ASTM- en API-kwaliteitscodes uit en wat die specificaties precies voor uw project betekenen.
Een eenvoudige gids in 7 stappen om elke nieuwe leverancier te beoordelen. Hoe u een fabriekskeuringscertificaat leest — en wat u moet doen als het niet overeenstemt met de geleverde buis. Factoren die de prijs beïnvloeden. En de prognose voor de toeleveringsmarkt in 2025-2026. Of u nu bij een lokaal magazijn koopt of rechtstreeks bestelt bij een erkende buitenlandse buizenfabriek: het kwalificatieproces is hetzelfde.Snel overzicht: belangrijkste soorten stalen buizen en normen
| Type | Norm | Productiemethode | Wanddikteklassen | Belangrijkste toepassing |
|---|---|---|---|---|
| Koolstofstaal (ERW) | ASTM A53 Gr. B | Gelast | 10–160 | Algemeen leidingwerk, constructies |
| Koolstofstaal (naadloos) | ASTM A106 Gr. B | Naadloos | 10–XXH | Procesleidingen voor hoge temperaturen en hoge druk |
| Verzinkt | ASTM A53 + A123 | Thermisch verzinkt | 10–80 | Drinkwater, buitenconstructies |
| Constructieve holle profielen (HSS) | ASTM A500 | Koudgevormd | Wanddikte | Kolommen, chassis, dragende constructies |
| Roestvast staal (gelast/naadloos) | ASTM A312 | TIG-gelast of naadloos | 5S–160 | Toepassingen die corrosiebestendigheid vereisen |
| Transportleiding | API 5L | ERW of naadloos | Wanddikteklasse | Transport van olie, gas en water |
Soorten en maten stalen buizen: wat elke inkoper moet weten
Stalen buizen zijn geen standaardproduct zoals betonstaal of walsdraad: deze productcategorie omvat minstens zes afzonderlijke types, elk vervaardigd volgens een andere norm en met een ander proces, voor een specifiek druk- en temperatuurbereik. Als u in uw offerteaanvraag het verkeerde type vermeldt, loopt uw project vertraging op. Een goedkopere variant laten passeren bij een code-inspectie kan nog erger uitpakken.
ERW-buizen van koolstofstaal (gelast met elektrische weerstand) zijn het echte werkpaard van de industrie. Ze worden gemaakt door een vlakke staalstrip tot een buis te vormen en vervolgens de langsnaden met elektrische stroom te lassen, zonder toevoegmateriaal. De buis heeft consistente afmetingen en voorspelbare mechanische eigenschappen — geschikt voor constructies, watertransport en algemeen leidingwerk tot ongeveer 300°F.
De belangrijkste norm is ASTM A53. Grade B is de meest gangbare standaardstaalkwaliteit voor buizen bij distributeurs en servicecentra in de VS en vertegenwoordigt het grootste aandeel van de binnenlandse voorraad koolstofstalen buizen.Al deze drukleidingen zijn naadloze buizen van koolstofstaal, gemaakt van een massief staalblok dat is doorboord en gewalst zonder lasnaad. Zonder naad is er geen spanningsconcentratiepunt. Daarom vereisen ASME-normen naadloze buizen volgens ASTM A106 voor toepassingen met hoge temperaturen en hoge druk. Dat maakt de constructie duur: doorgaans ligt de prijs voor dezelfde staalkwaliteit en Schedule 15-25% hoger dan voor ERW.
Verzinkte buizen zijn ERW-buizen of naadloze buizen waarop na de productie een zinklaag is aangebracht door onderdompeling in een zinkbad. De zinklaag voorkomt corrosie. Daarom worden verzinkte buizen gebruikt in drinkwatersystemen, buitenconstructies en brandblusinstallaties. De basismateriaalnorm is ASTM A53; de verzinking van de buis gebeurt volgens ASTM A123 of A153, afhankelijk van het type fitting.
Constructieve holle profielen volgens ASTM A500 gebruiken, anders dan drukleidingen, de wanddikte als belangrijkste maat in plaats van de Schedule-klasse. Ronde, vierkante en rechthoekige holle profielen lijken op buizen volgens A53 en A106, maar zijn ontworpen voor constructieve en dragende toepassingen — niet om druk te weerstaan. Gebruik geen ronde A500-buis als vervanging voor A53 of A106 in specificaties voor drukleidingen.
Buizen van roestvast staal (ASTM A312) zijn gelaste of naadloze producten in austenitische staalkwaliteiten. TP304, TP304L, TP316 en TP316L zijn de meest gebruikte specificaties. Roestvaststalen buizen kosten 3–5× meer dan vergelijkbare buizen van koolstofstaal. Een juiste keuze van de staalkwaliteit — bijvoorbeeld 304 kiezen als die aan de norm voldoet, zonder onnodig 316L voor te schrijven — is belangrijk voor elk product in een inkooporder voor roestvast staal.
API 5L-transportleidingen worden gebruikt voor het transport van olie, gas en water. Ze worden gespecificeerd op twee productkwaliteitsniveaus (PSL1 en PSL2); de beschikbare staalkwaliteiten lopen van X42 tot X120. Projecten voor verzamelleidingen, transportleidingen of verwerking vermelden API 5L in hun inkoopdocumenten in plaats van ASTM A53 of A106.
Normen voor koolstofstalen buizen: uitleg over de staalkwaliteiten ASTM A53, A106, A312 en API 5L
Vermeld bij elke aankoop van stalen buizen een specifieke norm en staalkwaliteit. Als u alleen ‘koolstofstalen buis’ opgeeft, kan een leverancier het goedkoopste product leveren dat redelijkerwijs onder die omschrijving valt. Gebruik de onderstaande tabel voor de staalkwaliteiten die u bij de meeste inkoopsituaties tegenkomt.
| Norm | Staalkwaliteit | Min. vloeigrens (psi) | Min. treksterkte (psi) | Typische toepassing |
|---|---|---|---|---|
| ASTM A53 | Graad A | 25,000 | 45,000 | Toepassingen met lage druk en buigbelasting |
| ASTM A53 | Graad B | 35,000 | 60,000 | Algemeen leidingwerk, constructies, sanitair |
| ASTM A106 | Graad B | 35,000 | 60,000 | Procesleidingen voor hoge temperaturen (naadloos) |
| ASTM A106 | Graad C | 40,000 | 70,000 | Procesleidingen voor hoge temperaturen en hoge druk |
| API 5L | Grade X52 | 52,000 | 66,000 | Transportleidingen (PSL1 / PSL2) |
| API 5L | Grade X65 | 65,000 | 77,000 | Transportleidingen voor hoge druk |
| ASTM A312 | TP304 | 30,000 | 75,000 | Algemene toepassingen die corrosiebestendigheid vereisen |
| ASTM A312 | TP316L | 25,000 | 70,000 | Chemische procesindustrie, scheepvaart, farmaceutische industrie |
Wat is het verschil tussen stalen buizen volgens ASTM A53 en A106?
Beide normen omvatten de aanduiding Grade B en beide Grade B-kwaliteiten voldoen aan dezelfde minimale mechanische eisen: een vloeigrens van 35.000 psi en een treksterkte van 60.000 psi. Het toepassingsgebied verschilt. ASTM A53/A53M-22 — de huidige editie (per July 2022), opgenomen door verwijzing in federale regelgeving voor pijpleidingen — specificeert gelaste en naadloze buizen voor algemene toepassingen, waaronder constructies, sanitair en procesleidingen tot ongeveer 300F. De volledige tabellen met afmetingen en toleranties staan in de ASTM A53-buizenspecificatie.
ASTM A106/A106M-19A — de huidige editie (per November 2019 en ongewijzigd in de recentste federale IBR-update) — specificeert uitsluitend naadloze buizen voor hoge temperaturen, vereist voor continu gebruik tot 750F. Ligt de temperatuur in uw procesleidingen boven 300F of vallen ze onder ASME B31.3, dan is A106 Gr. B de juiste normverwijzing, niet A53. Bekijk naadloze buizen volgens ASTM A106 Grade B voor een volledige vergelijking van de staalkwaliteiten.
Buizen inkopen in uw regio: toeleveringskanalen — distributeurs, servicecentra en rechtstreekse levering door de fabriek
De toeleveringsketen voor stalen buizen kent drie hoofdniveaus. Het verkeerde niveau kiezen voor uw project leidt tot hoge kosten of vertraging — vaak tot beide. Hieronder leest u hoe elk kanaal werkt en wanneer u welk kanaal kiest.
| Kanaal | Min. bestelling | Gebruikelijke levertijd | Prijsniveau | Meest geschikt voor |
|---|---|---|---|---|
| Lokale distributeur / magazijn | 1 buislengte (18–24 ft) | 1–5 werkdagen | Marktprijs +20–35% | Kleine hoeveelheden, dringende bestellingen, projecten met gemengde specificaties |
| Staalservicecentrum | 5–50 buislengtes | 3–10 werkdagen | Marktprijs +10–20% | Op lengte zagen, draadsnijden, afschuinen, middelgrote volumes |
| Rechtstreeks van de fabriek / gecertificeerde importeur | 1–5 metrische ton | 4–12 weken (standaardspecificatie) | Marktprijs | Grote volumes, standaardstaalkwaliteiten, projecten met een beperkt budget |
Wat is het verschil tussen een leverancier van stalen buizen en een distributeur?
De termen worden door elkaar gebruikt, maar er is een verschil in de praktijk. Een leverancier van stalen buizen kan elke soort verkoper zijn: een fabriek, importeur, distributeur of handelshuis. Een distributeur houdt specifiek voorraad aan van gangbare staalkwaliteiten en Schedule-klassen, koopt in bulk bij een primaire bron en verkoopt kleinere hoeveelheden door met snelle levering. Een hoofdverdeler heeft het grootste assortiment staalkwaliteiten en Schedule-klassen en verkoopt door aan kleinere regionale distributeurs en rechtstreeks aan industriële klanten. Gecertificeerde staalfabrikanten die rechtstreeks exporteren, besparen de distributiemarge. Dat is vooral van belang bij grote bestellingen van standaardkwaliteiten. Voor kleine bestellingen of dringende leveringen is een lokale buizenleverancier of groothandelsdistributeur voor de meeste Amerikaanse kopers nog altijd de snelste optie.
Snelle gids voor de keuze van een toeleveringskanaal:
- Minder dan 5 buislengtes nodig of levering binnen één week vereist: lokale distributeur
- Op lengte zagen, draadsnijden of afschuinen nodig: staalservicecentrum
- Meer dan 1 ton van een standaardstaalkwaliteit bestellen met een levertijd van 3+ weken: vraag offertes aan bij fabrieken en vergelijk die met distributeursprijzen en de beschikbare voorraad
- Niet-standaardafmetingen, nauwe toleranties of een bedrijfseigen specificatie: servicecentrum of gespecialiseerde importeur
Zo beoordeelt u een leverancier van stalen buizen: 7 controles op kwaliteit en service vóór u bestelt
Elke verkoper van stalen buizen kan een gelikte website bouwen. Wat echt aantoont of een leverancier uw vertrouwen waard is? De documenten — en de manier waarop hij reageert als u vóór uw bestelling lastige verzoeken doet.
Controlelijst in 7 punten voor de audit van een leverancier van stalen buizen
- Kwaliteitscertificaat. Geen NA, maar een geldige ISO 9001-certificering; voor buizen voor olie en gas: het API-monogram. Vraag eerst naar het actuele nummer van het certificaat en de uitgevende instantie en controleer die gegevens in de databank. Afbeeldingen op de website zijn marketing; een geldig certificaat met vingerafdruk bevat altijd deze gegevens en kan onafhankelijk worden gecontroleerd.
- Beschikbaarheid van een fabriekskeuringscertificaat voor elke smelt. Lever bij elke zending een pakket met fabriekskeuringscertificaten mee. De certificaten ‘pas op verzoek’ bewaren, is verdacht. Een onverklaarde afwijking is een duidelijke rode vlag, zowel vroeg in het proces als voordat u een formele relatie met de leverancier aangaat…
- Schriftelijke documentatie over het land van productie. Verplicht als het voorgestelde project of de terminal beperkingen oplegt aan de herkomst (Aisc, Buy America-criteria, overheidsopdrachten). Bevestig dit vóór u bestelt, niet pas bij invoer.
- Historiek van de verwachte leveringen. Vraag naar 3-5 referentiezendingen uit de voorbije twaalf kalendermaanden met vergelijkbaar materiaal en vergelijkbare afmetingen. De verhouding tussen de opgegeven levertijd en… dat levert een beter gesprek op dan een aanbevelingspagina.
- Beleid voor monsters. Zijn ze bereid om vóór de bestelling een proefstuk van 300 mm te sturen, zodat u alle afmetingen en ‘zo veel mogelijk’ kunt controleren voordat ze het terugsturen? Verantwoordelijke, aanspreekbare leveranciers doen dat.
- Schriftelijke reactie op de offerteaanvraag per e-mail. Uw bestelling moet schriftelijk worden bevestigd, met de specificaties — de exacte norm en staalkwaliteit, Schedule-klasse / toleranties, hardheid en land van productie — uitdrukkelijk vermeld. Een ondertekende pakbon geldt als bindende ‘ja’; mondelinge bevestiging is juridisch niet bindend.
- Verkoopvoorwaarden en minimale bestelhoeveelheid. Leg de minimale bestelhoeveelheden en het betalingsplan vast voordat u over de prijs onderhandelt. Vooruitbetaling via telegraphic transfer (T/T), 30% bij bestelling en 70% tegen een gedocumenteerde vrachtbrief, is gebruikelijk bij import. Bij een goede kredietrelatie is betaling binnen 30 dagen gebruikelijk, zowel bij lokale aankoop als bij verzending op eigen kosten.
- ‘Fabriekskeuringscertificaat op verzoek beschikbaar’ — certificaten horen als vaste documentatie bij de buizen en mogen niet optioneel zijn.
- Geen verifieerbaar ISO 9001-accreditatienummer (een bedrijfslogo met ISO 9001 zonder nummer heeft geen enkele waarde).
- Wil de herkomst niet schriftelijk bevestigen vóór de bestelling is aanvaard.
Stalen buizen accepteren zonder het fabriekskeuringscertificaat op te vragen, is de meest voorkomende kortere weg die ertoe leidt dat projecten bij de goederenontvangst worden stilgelegd. Tegen de tijd dat de QC-inspecteur na aankomst een afwijkend smeltnummer vaststelt, liggen de buizen vaak al op een buigrek. Vervanging PLUS de verloren werkuren om de nieuwe buizen uit te zoeken en te installeren, kost doorgaans twee- of driemaal de oorspronkelijke prijs van de installatie. Professionals die tientallen inkomende zendingen stalen buizen hebben afgehandeld, zullen bevestigen dat er geen vaker voorkomende oorzaak is van fouten en projectstilstand dan het niet kunnen controleren van de smeltnummers aan de hand van het fabriekskeuringscertificaat.
Een fabriekskeuringscertificaat lezen: 7 kwaliteitscontroles om uw materiaal te beschermen

Een fabriekskeuringscertificaat (MTC) is voor een stalen buis wat een geboorteakte is voor een mens. Het registreert de werkelijke chemische samenstelling en mechanische eigenschappen van de specifieke smelt die u koopt en is gekoppeld aan een uniek smeltnummer. Zonder bijbehorend MTC kunt u vaak niet aantonen dat de buis conform is als er problemen ontstaan bij een inspectie, normbeoordeling of garantieclaim.
Met zo’n certificaat beschikt u over een traceerbaarheidsdocument dat u minstens een grond hebt om materiaal af te keuren en in het beste geval een gedocumenteerde basis biedt voor een claim.| MTC-veld | Waarop controleren |
|---|---|
| Smeltnummer | Moet overeenkomen met het smeltnummer dat op de uiteinden of de carrosserie van de buis is gestempeld of aangebracht. Elke afwijking verbreekt de traceerbaarheid van de volledige zending. |
| Chemische samenstelling | Elk vermeld element (C, Mn, P, S, Si) moet binnen de bereiken van de toepasselijke norm vallen. Voor ASTM A106 Gr. B: C ≤ 0,30%, Mn 0,29–1,06%. |
| Mechanische eigenschappen | De vloeigrens, treksterkte en rek % moeten voldoen aan de minimale eisen voor de staalkwaliteit of die overtreffen. ASTM A53 Gr. B: ≥35.000 psi vloeigrens / ≥60.000 psi treksterkte. |
| Hydrostatische testdruk | De testdruk die tijdens de productie in de fabriek wordt toegepast en volgens de formule van de toepasselijke norm wordt berekend. Vergelijk deze met de ontwerpdruk van uw systeem om na te gaan of ze volstaat. |
| Resultaat van niet-destructief onderzoek | Controleer bij naadloze buizen welke methode voor niet-destructief onderzoek is gebruikt (ultrasoon, elektromagnetisch of hydrostatisch) en of het resultaat duidelijk als goedgekeurd of afgekeurd is vermeld. |
| Type inspectiecertificaat | EN 10204 Type 3.1 of Type 3.2 — zie de technische opmerking hieronder. Controleer vóór de bestelling welk type uw projectspecificatie vereist. |
| Certificerende handtekening | Gestempeld en ondertekend door een bevoegde QC-inspecteur. Een niet-ondertekend en niet-gestempeld MTC heeft in de meeste rechtsgebieden geen contractuele of juridische waarde. |
Naadloze of gelaste buizen: drukklassen, mechanische eigenschappen en beschikbaarheid bij leveranciers
De keuze tussen naadloos en ERW beïnvloedt ook de kosten en de keuze aan potentiële leveranciers. Niet alle leveranciers van stalen buizen hebben beide types in elk maatbereik op voorraad. Als u vooraf weet welk type u voor uw toepassing nodig hebt, vermijdt u een onnodige offerteaanvraag.
✔ Wanneer u naadloos moet specificeren (ASTM A106)
- Toepassingen boven 300°F volgens ASTM A106
- Toepassingen met hoge druk waarvoor de integriteit van de lasnaad volgens de norm moet worden gecontroleerd
- Onderdelen met nauwe toleranties die machinaal worden bewerkt (DOM-productiebuis voor mechanische toepassingen)
- ASME B31.3-systemen met een lasfactor E = 1.0
⚠ Wanneer ERW (ASTM A53) de betere keuze is
- Constructieve holle profielen (dragend, niet voor druk)
- Algemeen leidingwerk voor toepassingen onder 300F waarvoor A53 Gr. B aan de norm voldoet
- Watertransport, brandblussystemen, HVAC-systemen
- Projecten met een beperkt budget waarvoor ERW aan de toepasselijke norm voldoet
Vaak wordt naadloos materiaal gespecificeerd terwijl dat niet nodig is, of worden de eisen onnodig streng gemaakt, terwijl ASTM A53 Grade B ERW de druk en temperatuur aankan tegen een fractie van de kosten. Voor veruit de meeste constructieve toepassingen en algemeen leidingwerk onder 300F voldoet ERW aan de minimale normeisen of overtreft die. De meerprijs voor naadloos materiaal op een waterleiding van 150°F levert in die toepassing alleen een verschil in productiemethode op, zonder functioneel voordeel.
Voor toepassingen waarvoor echt naadloos materiaal nodig is, zoekt u leveranciers die fabrieksgecertificeerde naadloze stalen buizen kunnen leveren met traceerbare 3.1- of 3.2-MTC’s. Voor alle andere toepassingen is een ERW-buis van vergelijkbare kwaliteit — dezelfde norm, dezelfde staalkwaliteit en dezelfde traceerbaarheid van de smelt — de juiste én goedkopere keuze.
Wat bepaalt de prijs van stalen buizen? Groothandelsprijzen, bewerkingen met toegevoegde waarde en een concurrerende offerte aanvragen
De prijs van een metalen buis is geen catalogusprijs. De prijs wordt bepaald door zes factoren die elkaar beïnvloeden. Twee leveranciers kunnen voor een ‘3 inch SCH 40-buis van koolstofstaal’ 20 30% uiteenlopen als de ene A53 Grade A ERW-buizen op willekeurige lengtes aanbiedt en de andere naadloze A106 Grade B-buizen op maat levert, inclusief kosten voor draadsnijden.
Geen van beide prijzen is verkeerd: het gaat om verschillende producten.| Prijsfactor | Effect op de prijs |
|---|---|
| Staalkwaliteit (A53 vs A106 vs API 5L) | Naadloze A106-buizen kosten 15–25% meer dan A53 ERW-buizen met dezelfde Schedule-klasse |
| Schedule (wanddikte) | SCH 80 kost 30–50% meer dan SCH 40 voor dezelfde NPS-diameter |
| Lengte | Op maat zagen kost ongeveer 10% meer dan bestellingen op willekeurige lengte |
| Oppervlaktebehandeling | Verzinken of coaten brengt kosten voor zink en verwerking met zich mee; doorgaans +15–25% ten opzichte van zwart staal |
| Land van herkomst | De Section 232-invoerheffingen (25% op de meeste staalimporten, van kracht sinds 2018) verhogen de minimumprijs voor buizen uit de VS ten opzichte van gecertificeerde import uit landen waarop de invoerheffingen van toepassing zijn |
| Bestelvolume | De kostprijs per eenheid daalt vanaf 5 MT+; bij volledige containerladingen (20–26 MT) gelden aanzienlijke kortingen |
Wat kosten stalen buizen per voet?
Zwarte koolstofstalen buis SCH 40 in het NPS-bereik van 2–4 inch kost bij Amerikaanse groothandels en distributeurs ongeveer $5–$12 per lineaire voet, afhankelijk van de staalkwaliteit, de lengtesoort en de regionale marktomstandigheden. De Producer Price Index van FRED voor ijzeren en stalen buizen (reeks PCU33121033121002) bedroeg 193.6 in maart 2026. Dit zijn indexcijfers, geen prijzen per voet; ze weerspiegelen de hogere prijzen na de invoering van de tarieven ten opzichte van de uitgangswaarde van vóór 2018. Vraag vandaag nog een offerte aan bij uw buizenleverancier, afgestemd op uw exacte specificaties. De kosten variëren immers naargelang de altijd opgegeven schouderbreedte, staalkwaliteit en NPS, Schedule, het buistype (ERW of SMLS), de lengtesoort, de oppervlaktebehandeling en de vereiste herkomst.
De staalkwaliteit en Schedule op elkaar afstemmen zonder hetzelfde nummer te offreren, is de meest voorkomende inkoopfout bij de aankoop van stalen buizen. Een offerte voor SCH 40 als antwoord op een aanvraag voor SCH 80 wint altijd op prijs, maar biedt slechts de helft van de wanddikte. Bekijk ook de referentiegegevens voor het gewicht van stalen buizen per voet en de maattabellen voor koolstofstalen buizen Schedule 40.
Stalen buizen per sector: gids voor de keuze van staalkwaliteit, toepassing en Schedule

De duurste inkoopfout bij buizen is de juiste hoeveelheid van de verkeerde specificatie bestellen. Gebruik de onderstaande tabel om de sector van uw klantproject te koppelen aan de bijbehorende staalkwaliteiten en Schedules. Begin hiermee voor uw offerteaanvraag en controleer de keuze vervolgens aan de hand van de toepasselijke norm en de bevoegde instantie (AHJ).
| Sector / toepassing | Norm | Staalkwaliteit | Schema | Opmerkingen |
|---|---|---|---|---|
| Transport van olie en gas | API 5L | X42–X65 (PSL1 / PSL2) | Wanddikteklasse | PSL2 voor gebruik in een H₂S-houdende omgeving en offshoretoepassingen |
| Leidingwerk voor olie- en gasprocessen | ASTM A106 | Grade B (Grade C voor toepassingen onder hoge druk). | 40, 80, 160 | Naadloos vereist; valt onder ASME B31.3 |
| Constructie / bouw | ASTM A500 | Grade B of C | Wanddikte gespecificeerd | Ronde, vierkante en rechthoekige HSS-profielen; geen specificatie voor drukleidingen |
| Sanitair / HVAC | ASTM A53 | Graad B | 40, 80 | ERW is toegestaan; verzinkte A53 voor watertoepassingen |
| Brandbeveiliging | ASTM A795 | — | Light / Standard / Xtra | Moet UL/FM-gecertificeerd zijn; controleer de eisen van uw verzekeraar |
| Chemische procesindustrie | ASTM A312 | TP304, TP316L | 5S–160 | Gebruik koolstofarme “L”-staalkwaliteiten als er gelast wordt |
| Mechanische toepassingen / precisiewerk | ASTM A513 | 1020, 4130 | Aangepaste wanddikte | DOM-productiebuis; nauwere toleranties voor buiten- en binnendiameter dan drukbuizen |
Raadpleeg de Schedule-tabel voor alle standaard NPS-maten, buitendiameters en wanddiktes.
Markt voor de levering van stalen buizen: trends in energie, infrastructuur en inkoop voor 2025–2026

Drie belangrijke factoren beïnvloeden momenteel de aankoop van stalen buizen: handelsbeleid, infrastructuurbehoeften en het aanbod van Aziatische staalproducenten.
Handelsbeleid: Sinds 2018 blijft het tarief van 25% dat op grond van Section 232 wordt geheven op de meeste staalimporten, van kracht tot ten minste 2025. Door deze tariefvloer kregen binnenlandse buizen een bepaalde minimumprijs. Tegelijk bleef de prijs van standaardstaalkwaliteiten voor kopers concurrerend wanneer zij inkochten bij een gecertificeerde producent in een land van herkomst waarop beperkingen gelden. Het grondstoffenteam van S&P Global voorspelde dat de staalmarkt in de tweede helft van 2025 geleidelijk zou verzwakken, met een bescheiden herstel in 2026.
Vraag: Uitgaven aan pijpleidinginfrastructuur, gemeentelijke programma’s voor de vernieuwing van hoofdwaterleidingen en LNG-exportinstallaties ondersteunen de aanhoudende verkoop van naadloze A106-buizen en API 5L-transportleidingen in de VS. Volgens gegevens van Worldsteel (via Specialty Steel Industry of North America) zou de vraag in Europa in 2026 met +3,2% groeien, gestimuleerd door hogere militaire uitgaven en infrastructuurprojecten.
Aanbod van Aziatische producenten: het verbruik in China lag in 2025 ongeveer 2% lager dan een jaar eerder en de Chinese productie daalde tot en met augustus met 2,8%. Daardoor brengen Chinese en Zuid-Koreaanse producenten standaardstaalkwaliteiten agressiever op de wereldmarkt. Voor Aziatische buizen met afwijkende afmetingen lopen de levertijden na de periode van het Chinese nieuwjaar intussen op tot 12-16 weken.
Veelgestelde vragen over leveranciers van stalen buizen
Hoe worden stalen buizen op maat aangeduid en wat betekent NPS?
NPS staat voor Nominal Pipe Size: een conventionele, dimensieloze aanduiding die in de VS wordt gebruikt (DN is het metrische equivalent). Voor buizen tot en met 12 NPS bestaat er binnen de metaalnorm geen rechtstreeks verband tussen NPS en de buitendiameter. Een buis van 4 NPS heeft een buitendiameter van 4.500, niet 4.000. Vanaf 14 NPS is de buitendiameter in inch gelijk aan de NPS-waarde. De wanddikte wordt afzonderlijk bepaald door het Schedule-nummer 10, 40, 80 of 160, of door de oudere aanduidingen STD, XS en XXS. Vermeld bij het beschrijven van stalen buizen altijd zowel de NPS als de Schedule en de momenteel geldende norm.
Wat is het verschil tussen stalen buizen Schedule 40 en Schedule 80?
Beide Schedule-aanduidingen geven de wanddikte van de buis aan. Over het algemeen is SCH 80 dikker dan SCH 40 bij dezelfde nominale diameter. Een NPS-buis van 3″ heeft de volgende wanddiktes: wand SCH 40 = 0.216; wand SCH 80 = 0.300. Door de grotere wanddikte van SCH 80 is de werkdruk hoger en is er meer materiaal beschikbaar voor schroefdraad of corrosietoeslag. De grotere dikte verhoogt ook het gewicht en de kosten, ongeveer 30-50% meer per voet dan een SCH 40-buis met dezelfde nominale diameter. SCH 40 is de meest gangbare Schedule voor loodgieterswerk, HVAC en lichte constructietoepassingen, terwijl SCH 80 wordt gebruikt voor toepassingen met hogere werkdruk of schroefdraad.
Bieden leveranciers van stalen buizen zaagwerk op lengte en draadsnijden aan?
Op lengte zagen (CTL) en NPT-draad snijden zijn twee diensten met toegevoegde waarde die de meeste staalservicecentra en veel buizendistributeurs met magazijn aanbieden. Reken op ongeveer 10% verwerkingskosten voor een CTL-bestelling ten opzichte van een bestelling met willekeurige lengtes. Draadsnijden wordt doorgaans per uiteinde of per draad aangerekend. De meeste leveranciers die rechtstreeks bij de producent inkopen, leveren willekeurige lengtes (16-22 voet voor de meeste staalkwaliteiten). Als de buis naar een tweede producent moet, is verdere CTL-verwerking bij een servicecentrum doorgaans nodig. Bespreek bij projecten waarvoor specifieke zaaglengtes nodig zijn vroegtijdig de mogelijkheden en toleranties voor CTL met uw leverancier.
Wat is een fabriekskeuringscertificaat (MTC) en waarom is het belangrijk?
Een MTC is een door de fabrikant afgegeven kwaliteitscertificaat voor een specifieke smelt staalbuizen, met daarin de werkelijke chemische samenstelling en mechanische eigenschappen. Het smeltnummer op een MTC moet overeenkomen met een fysieke markering op de buis (de smeltcode of markering). Het ontbreken van een smeltcode vormt pas een probleem wanneer u tijdens een inspectie, codecontrole of garantieclaim het bewijs van de specificaties moet voorleggen. Voor de meeste zakelijke bestellingen is EN 10204 Type 3.1 (gecertificeerd door de fabrikant) de norm. Voor ASME-, API PSL2- of nucleaire toepassingen kan een Type 3.2 (verificatie door een derde partij) nodig zijn.
Wat is het verschil tussen naadloze en gelaste stalen buizen?
Voor toepassingen met hoge temperaturen of hoge druk is een naadloze buis vereist. ASTM A106 schrijft naadloze buizen voor in plaats van gelaste buizen (ERW, elektrisch gelast). Naadloze en gelaste buizen voor watertoepassingen, zoals ASTM A53 Grade B, hebben doorgaans dezelfde minimale vloeigrens en treksterkte en zijn geschikt voor vrijwel alle algemene toepassingen met water, zolang er geen hoge temperatuur of hoge druk aan te pas komt. Naadloze buizen kunnen 15-25% duurder zijn dan gelaste buizen met dezelfde normkwaliteit en Schedule, wanneer naadloos daadwerkelijk vereist is.
Waar vind ik leveranciers van stalen buizen in mijn buurt?
De snelste manier om leveranciers van stalen buizen in mijn buurt te vinden (ervan uitgaande dat ik in de VS ben), is de online ledenzoeker van NASPD (National Association of Steel Pipe Distributors) en MSCI (Metals Service Center Institute) te raadplegen. In de meeste grote stedelijke gebieden zijn 3-5 distributeurs met magazijn gevestigd die standaard Schedules en staalkwaliteiten op voorraad hebben voor afhaling of levering de volgende dag. Grote bestellingen van speciale staalkwaliteiten of maatwerk kunnen worden geplaatst bij importeurs die rechtstreeks bij buitenlandse producenten inkopen. Zij kunnen lage prijzen evenaren of onderbieden en bieden toegang tot een ruimer aanbod aan staalkwaliteiten.
Hoe lang duurt de levering van stalen buizen doorgaans?
De levertijd hangt volledig af van het inkoopkanaal. Vanuit een Amerikaans distributiemagazijn: 1-5 werkdagen. Vanuit een servicecentrum met standaardstaalkwaliteiten (langer bij op lengte zagen en andere diensten met toegevoegde waarde): 3-10 werkdagen. Rechtstreeks van een producent: 4-8 weken voor standaardstaalkwaliteiten (producenten met voorraad) en 8-16 weken voor afmetingen buiten de specificaties.
Ga direct na de productiestilstand rond het Chinese nieuwjaar altijd uit van de langste levertijd in deze reeks. Houd naast de transporttijd van de producent naar de importeur rekening met de douaneafhandeling (doorgaans 3-7 dagen voor “probleemloze” zendingen), de wachtrij voor het lossen in de aankomsthaven en het binnenlands transport vanaf de haven.Bronnen en referenties
- U.S. Federal Register, “Pipeline Safety: Periodic Standards Update II,” 90 FR 40749 (21 aug. 2025) — bevestigt de actuele edities ASTM A53/A53M-22 en A106/A106M-19A. federalregister.gov
- PHMSA, informatieblad over de update van opgenomen normen (1 jul. 2025) — opname van A53/A53M-22 in 49 CFR Parts 192 en 195. phmsa.dot.gov
- Federal Reserve Bank of St. Louis (FRED), Producer Price Index: Iron and Steel Pipe and Tube (PCU33121033121002) = 193.609 (mrt. 2026). fred.stlouisfed.org
- Project Materials Blog, “Mill Test Certificate 3.1 vs 3.2 — EN 10204 Explained.” blog.projectmaterials.com
- Practical Machinist Forum, discussie: “Wat is er in hemelsnaam aan de hand met willekeurige lengtes” (practicalmachinist.com, 20.995 weergaven — inkoopdiscussie tussen vakmensen). practicalmachinist.com
Gerelateerde artikelen
- Distributeurs van stalen buizen in uw buurt: zo vindt en vergelijkt u ze
- Leveranciers van roestvaststalen buizen: staalkwaliteiten, specificaties en toepassingen
- Naadloze roestvaststalen buizen: de complete inkoopgids
- Schedule-tabel voor buizen: alle Schedules en maten
- API 5L-transportleidingen: complete inkoopgids




