Wat is de chemische samenstelling van ASTM A36-staal?
|
Parameter |
Waarde |
|---|---|
|
Koolstof |
0.25–0.29% |
|
Koper |
0.20% |
|
IJzer |
98.0% |
|
Mangaan |
1.03% |
|
Fosfor |
0.040% |
|
Silicium |
0.280% |
|
Zwavel |
0.050% |
| Dikte | Treksterkte | Vloeigrens (min.) | Rek bij breuk in 8 in (min.) | Rek bij breuk in 2 in (min.) |
| Platen en staven: alle | 400 – 550 MPa (58 – 80 ksi) | 250 MPa (36 ksi) | 20% | 23% |
| Profielen: < 200 mm (8 in) | 400 – 550 MPa (58 – 80 ksi) | 250 MPa (36 ksi) | 20% | 21% |
| Profielen: ≥ 200 mm (8 in) | 400 – 550 MPa (58 – 80 ksi) | 220 MPa (32 ksi) | 20% | 21% |
De betekenis van het lage koolstofgehalte
Het lage koolstofgehalte en de prijs van ASTM A36-staal, met ongeveer 0.25 tot 0.29 procent koolstof, bepalen in stilte bijna alle prestatiekenmerken die ingenieurs opmerken. Door het bescheiden percentage blijft de legering zacht genoeg om te buigen, hameren of verspanen zonder dure voorbereiding. Omdat het risico op brosheid vrijwel uitgesloten is, neemt de plaat vermoeiing op en rekt ze nog wat uit voordat ze uiteindelijk breekt. Dankzij die zeldzame balans van sterkte, vervormbaarheid en lasbaarheid kiezen projectteams voor A36 bij nieuwe liggerconstructies, hoogbouwskeletconstructies en plaatwerk voor borden.De rol van mangaan en silicium in ASTM A36
Mangaan en silicium beïnvloeden samen zowel de mechanische taaiheid als de chemische stabiliteit van ASTM A36. De toevoeging van mangaan verhoogt de hardheid en de algemene sterkte, verbetert het treksterkteprofiel en vermindert tegelijk het zuurstofgehalte in het smeltbad. Een standaardspecificatie vermeldt een mangaangehalte van 0.60 tot 1.20 procent. Zo blijft de vervormbaarheid van het laagkoolstofstaal behouden, ook na warmwalsen en zware slijtage. Door ook zuurstof te verwijderen, wordt de plaat in agressieve omstandigheden beter bestand tegen vroege putcorrosie. Silicium vervult een vergelijkbare rol door tijdens de productie eventuele resterende zuurstof te binden, al beïnvloedt het eerder de elasticiteitsgrens dan de hardheid zelf. Bij een gebruikelijke smeltanalyse ligt het siliciumgehalte tussen 0.15 en 0.40 procent. Binnen dat bereik ontstaan minder snel scheuren tijdens snelle afkoeling. Wanneer beide elementen samenwerken, voldoet ASTM A36 betrouwbaar aan de strengste controles door bruginspecteurs en constructeurs. Daarom blijft het staal een vaste waarde in de Amerikaanse voorraad staalplaten.Andere legeringselementen in A36-staal
|
Belangrijkste punt |
Details |
|---|---|
|
Koolstof |
0.25–0.29% |
|
Mangaan |
1.03% |
|
Silicium |
0.28% |
|
Koper |
0.20% |
|
Zwavel |
0.05% |
|
Fosfor |
0.04% |
|
IJzer |
98% |
|
Dichtheid |
2,84 lb/in³ |
|
Vloeigrens. |
36.259 psi |
|
Treksterkte. |
58.000–79.800 psi |
|
Hardheid |
67–83 Rockwell |
|
Magnetisme |
Ferromagnetisch |
Welke invloed hebben de mechanische eigenschappen van A36-koolstofstaal op de toepassingen?
Treksterkte en vloeigrens nader bekeken
De treksterkte en vloeigrens van A36-koolstofstaal zijn essentieel voor de inzet ervan in uiteenlopende constructietoepassingen. De treksterkte van A36-staal ligt tussen 58.000 psi en 79.800 psi. Dat betekent dat A36-staal een maximale spanning van 58.000 tot 79.800 psi kan verdragen wanneer het wordt uitgerekt of belast, voordat het bezwijkt. Dit is gunstig bij de verspaning van ASTM A36. De geteste treksterkte bevestigt dat A36-staal geschikt is voor zware belastingen in dragende constructies, waaronder bruggen, gebouwen en bouwmachines. Ook de vloeigrens is belangrijk voor A36-staal; die bedraagt ongeveer 36.259 psi. Deze waarde toont aan hoe belangrijk de vloeigrens is: ze geeft de spanning aan waarbij een onderdeel plastisch begint te vervormen. Door de lagere vloeigrens heeft men de voorkeur voor A36-staal wanneer lichte vervorming, verspaning en lassen nodig zijn. Dat geldt in het bijzonder voor laagkoolstofstaal en warmgewalst staal. De balans tussen vloeigrens en treksterkte is cruciaal om de structurele integriteit te waarborgen en tegelijk flexibiliteit in productieprocessen te bieden. In combinatie met de mechanische eigenschappen maken ook de betaalbaarheid en ruime beschikbaarheid van A36-staal het aantrekkelijk voor uiteenlopende technische en industriële toepassingen.Invloed van laagkoolstofstaal op de vervormbaarheid en laseigenschappen
Laagkoolstofstaal, zoals staalkwaliteit A36, is bijzonder vervormbaar. Dat is essentieel voor toepassingen waarbij het materiaal sterk moet kunnen vervormen zonder te breken. Het lage koolstofgehalte, doorgaans minder dan 0,3%, zorgt voor een homogenere en zachtere microstructuur, waardoor de rek toeneemt. Onderzoek toont aan dat laagkoolstofstaal een rek van 20 tot 25% kan bereiken. Dat is bijzonder gunstig voor vervormings- en vormbewerkingen. Bovendien is laagkoolstofstaal beter lasbaar dankzij het lagere koolstofgehalte, dat tijdens het lassen minder carbidevorming veroorzaakt. Daardoor neemt ook de neiging van het materiaal af om bros te worden in de warmte-beïnvloede zone (HAZ). Door de lage hardbaarheid blijft de microstructuur rond de lassen na het stollen taai en vervormbaar. Daardoor is laagkoolstofstaal geschikt voor veelgebruikte lasprocessen, waaronder booglassen, MIG- en TIG-lassen. Dat levert sterke en betrouwbare lasverbindingen op voor constructieve en industriële toepassingen. Door deze gecombineerde eigenschappen blijft laagkoolstofstaal een belangrijk materiaal voor sectoren die prestaties, kostenefficiënte oplossingen en constante kwaliteit nodig hebben.Slagvastheid bij kamertemperatuur beoordelen
De slagvastheid bij omgevingstemperatuur is een belangrijke maatstaf voor het vermogen van een materiaal om onverwachte belastingen te weerstaan zonder te bezwijken. Laagkoolstofstaal scoort hier goed: het materiaal is vervormbaar en kan energie doeltreffend opnemen. Deze sterkte-eigenschap kan worden beoordeeld met gestandaardiseerde tests, zoals de Charpy-slagproef. Uit onderzoek blijkt dat laagkoolstofstaal goed bestand is tegen stoten en kan worden gebruikt in constructietoepassingen waar die weerstand essentieel is.Waarvoor wordt ASTM A36 in de industrie gebruikt?
Constructietoepassingen: I-profielen en machines
ASTM A36 wordt vaak gebruikt voor de bouw van I-profielen en machinechassis vanwege de gunstige mechanische eigenschappen en relatief lage prijs. I-profielen van ASTM A36-staal zijn onmisbaar bij de bouw van bruggen, gebouwen en zelfs industriële infrastructuur met dragende constructies. Deze liggers zijn doorgaans warmgewalst staal en bieden een goede verhouding tussen sterkte en gewicht. Zo wordt het materiaal efficiënt benut en blijft de structurele integriteit behouden. Bij machines kunnen onderdelen die matige spanning en slijtage ondervinden van ASTM A36-staal worden gemaakt. De lasbaarheid en verspaanbaarheid bieden ontwerpvrijheid, wat handig is bij de productie van machines, steunen en machinefunderingen. In de industrie heeft ASTM A36-staal een treksterkte van 400–550 MPa (58–80 ksi) en een rek van 20% bij 2 inch. Daardoor presteert het uitstekend onder dynamische en statische belasting. Dankzij deze eigenschappen en de lage kosten is het staal erg geliefd in tal van industriële sectoren.ASTM A36 in de automobielsector en bij boorplatforms
De automobielsector en de sector van boorplatforms gebruiken ASTM A36 op grote schaal vanwege de constructieve eigenschappen en het kostenvoordeel. In de automobielsector wordt ASTM A36 gebruikt voor chassis, beugels en andere onderdelen die een hoge treksterkte en vervormbaarheid vereisen. Het materiaal moet ook bestand zijn tegen dynamische spanningen en trillingen om de veiligheid en duurzaamheid van voertuigen te waarborgen. Bovendien maakt de lasbaarheid van het materiaal integratie in complexe ontwerpen mogelijk, wat de assemblage efficiënter maakt. Vergelijkbare toepassingen zien we in de olie- en gasindustrie, waar ASTM A36 wordt gebruikt voor constructiedelen, platforms, liggers en draagconstructies van boorplatforms. Offshoreactiviteiten vereisen materialen die bestand zijn tegen zware, sterk zoute omstandigheden en extreme hoge en lage temperaturen. ASTM A36 is sterk, taai en heeft een goede corrosiebestendigheid, al moet het materiaal voldoende worden gecoat. Het beschikt ook over geschikte mechanische eigenschappen, die in deze sectoren cruciaal zijn. Zo is een minimale vloeigrens van 250 MPa (36 ksi) gebruikelijk. Naast deze eigenschappen is het materiaal ruim verkrijgbaar en gemakkelijk te verspanen, waardoor ASTM A36 een praktische en betrouwbare keuze is voor belangrijke toepassingen.Rol in niet-constructieve staaltoepassingen
ASTM A36 is belangrijk voor niet-constructieve staaltoepassingen dankzij het brede gebruik en de eenvoudige bewerkbaarheid. Het wordt vaak gebruikt voor onderdelen van machines en voertuigen, en voor apparatuur die aan lage spanningen wordt blootgesteld. Door de betaalbare prijs is het geschikt voor projecten met beperkte eisen die geen hoge prestaties vereisen. De verspaanbaarheid en lasbaarheid stroomlijnen bovendien de productie.Welke invloed heeft de warmtebehandeling van ASTM A36-staal op de eigenschappen?
Gloeien en de effecten ervan
Het gloeien verbetert de mechanische eigenschappen van ASTM A36-staal door de microstructuur te wijzigen. Het staal wordt tot een bepaalde temperatuur verhit, daar enige tijd op gehouden en vervolgens geleidelijk afgekoeld. Deze methode vermindert interne spanningen, verbetert de vervormbaarheid en verfijnt de korrelstructuur, wat het materiaal beter verwerkbaar maakt. Bij ASTM A36-staal ligt de gloeitemperatuur tussen 1.650°F en 1.750°F (900°C en 955°C). Tijdens het langzame afkoelen, in lucht of in een oven, wordt de microstructuur uniform en bestaat die uit ferriet en perliet. Onderzoek toont aan dat gegloeid ASTM A36-staal taaier en minder hard is dan staal in warmgewalste toestand. Daardoor is het geschikt voor toepassingen die een betere vervormbaarheid vereisen, terwijl een deel van de sterkte behouden blijft. Uit gegevensanalyses blijkt dat het gloeiproces de rekpercentages en slagenergie van ASTM A36-staal verhoogt. Deze eigenschappen vergroten de bruikbaarheid bij fabricage en constructietoepassingen aanzienlijk. Daar staat tegenover dat de vloeigrens en treksterkte licht afnemen. Dat kan doorslaggevend zijn bij de keuze voor onderdelen die zwaar worden belast of hoge spanningen ondervinden. Gloeien biedt uiteindelijk een veelzijdige manier om ASTM A36-staal aan te passen aan specifieke technische toepassingen en onderstreept hoe het materiaal op prestaties kan worden afgestemd.De oppervlakteafwerking na warmtebehandeling begrijpen
De oppervlakteafwerking na een warmtebehandeling hangt af van het type behandeling en het proces, de materiaalsamenstelling en de genomen beschermingsmaatregelen. Warmtebehandelingen zoals gloeien, afschrikken en ontlaten kunnen bij hoge temperaturen oxidatie veroorzaken, waardoor aanslag of verkleuring op het oppervlak ontstaat. Een inerte gasatmosfeer en vacuümovens helpen dergelijke problemen voorkomen. Oppervlaktedefecten kunnen worden weggewerkt door te slijpen, polijsten of zandstralen. Zo krijgt het warmgewalste staal na de warmtebehandeling een glad en toonbaar oppervlak. Een goede oppervlaktekwaliteit en de vereiste prestaties zijn cruciaal; de omgeving van de warmtebehandeling bepaalt mee het resultaat.Wat zijn de verschillen tussen ASTM A36 en andere staalkwaliteiten?
ASTM A36 vergelijken met 1018-staal
| Parameter | ASTM A36 | 1018-staal |
|---|---|---|
|
Koolstof (%) |
0.26 |
0.18 |
|
Mangaan (%) |
0.75 |
0.6-0.9 |
|
Treksterkte (psi) |
58,000 |
63,000 |
|
Vloeigrens (psi) |
36,300 |
53,700 |
|
Rek (%) |
20 |
15 |
|
Verspanbaarheid |
Goed |
Uitstekend |
|
Lasbaarheid |
Goed |
Uitstekend |
|
Kosten |
Lager |
Hoger |
|
Toepassingen |
Constructies |
Precisieonderdelen |
Warmgewalst versus koudgetrokken A36-staal
| Parameter | Warmgewalst | Koudgetrokken |
|---|---|---|
|
Procestemperatuur |
Hoog |
Kamertemperatuur |
|
Oppervlak |
Ruw |
Glad |
|
Sterkte |
Lager |
Hoger |
|
Toleranties |
Ruimer |
Strakker |
|
Kosten |
Lager |
Hoger |
|
Bewerkbaarheid |
Gemakkelijker |
Moeilijker |
|
Spanning |
Verminderd |
Verhoogd |
|
Toepassingen |
Constructies, rails |
Precisiewerk, esthetiek |
ASTM A36-koolstofstaal vergelijken met gelegeerd staal
| Parameter | ASTM A36 | Gelegeerd staal |
|---|---|---|
|
Koolstof (%) |
0.25-0.29 |
Verschilt |
|
Sterkte |
Matig |
Hoog |
|
Lasbaarheid |
Uitstekend |
Goed |
|
Corrosie |
Laag |
Hoog |
|
Kosten |
Laag |
Hoger |
|
Toepassingen |
Constructies |
Gespecialiseerd |
Veelgestelde vragen (FAQ’s)
V: Wat is ASTM A36-staal en uit welke hoofdbestanddelen bestaat het?
A: A36-staal is een veelgebruikte constructielegering met een laag koolstofgehalte, die vaak wordt voorgeschreven voor liggers, platen en beugels. Het bestaat voornamelijk uit ijzer, met een koolstofgehalte van maximaal ongeveer 0.29 procent en kleine toegestane hoeveelheden zwavel, fosfor, silicium en koper om de lasbaarheid en taaiheid af te stemmen.V: Wat zijn de gebruikelijke fysische eigenschappen van ASTM A36-staal?
A: De dichtheid bedraagt bijna 7.85 gram per kubieke centimeter en de gemiddelde treksterkte ligt tussen 400 en 550 megapascal. De vloeigrens bedraagt minstens 250 megapascal en de rek van een standaardprofiel is ongeveer 20 procent. Dat bevestigt de geschiktheid voor zware raamwerken.V: Hoe verhoudt de verspaanbaarheid van ASTM A36 zich tot die van andere staalsoorten?
A: De verspaanbaarheid bedraagt ongeveer 72 procent van die van referentiestaal. Dat is een behoorlijke score, al blijft ze achter bij AISI 1018. Gereedschappen blijven bruikbaar voor draai- en freeswerk, maar operators vervangen de wisselplaten vaak eerder dan bij beter verspaanbare staalkwaliteiten.V: Waar komt u A36-plaat het vaakst tegen in de praktijk van de bouw?
A: A36-plaat wordt vooral gebruikt voor gebouwskeletconstructies, verkeersbruggen en algemene toepassingen in de werkplaats. Lassers waarderen dat de chemische samenstelling zich stabiel gedraagt tijdens het lassen, terwijl kraanmachinisten het materiaal gemakkelijk kunnen buigen of met de hand snijden. Ook vrachtwagen- en tractorwerkplaatsen gebruiken A36 voor beugels, chassis en snelle reparaties langs de weg, waar snelheid belangrijker is dan papierwerk.V: Wat is in de praktijk het verschil tussen warmgewalst A36 en koudgewalst staal?
A: Warmgewalst A36 gaat gloeiend door de walsen. Daardoor vormt zich wat walshuid en voelt het staal ruw aan, bijna als gietijzer, maar het buigt bijzonder gemakkelijk. Koudgewalst staal wordt daarentegen langzaam afgekoeld en gaat daarna nogmaals door de walsen. Zo krijgt het oppervlak een spiegelgladde afwerking en neemt de treksterkte toe, maar kan het materiaal minder ver worden uitgerekt.V: Hoe goed is ASTM A36-staal bestand tegen roest en andere vormen van corrosie?
A: A36-staal roest wanneer water in een kras dringt, omdat het niet de beschermende chroom- en nikkelbestanddelen van hoogwaardig gelegeerd staal bevat. Ingenieurs houden de luchtvochtigheid in de gaten. Liggers voor zoute lucht of ruimtes met zuurdampen krijgen doorgaans ruim vóór de montage een zinklaag, verflaag of epoxylaag.V: Wat is het verband tussen de microstructuur van A36-staal en het gedrag ervan onder spanning?
A: A36-staal dankt zijn taaiheid aan een microstructuur met veel ferriet en perliet. Dit mengsel van twee fasen houdt de legering vervormbaar genoeg om te buigen zonder te breken en sterk genoeg om plotselinge schokken op te vangen. Bruggenbouwers en constructeurs waarderen het staal precies om die combinatie van rek en betrouwbare vervormbaarheid. Ferriet dempt de belasting; perliet maakt het staal geleidelijk stijver en beschermt tegen bros bezwijken. Verplaats dezelfde plaat van een lascabine naar een tochtig hoog gebouw en het staal blijft betrouwbaar.V: Hoe maken fabrikanten van ruwe blokken de A36-platen die we in de werkplaats zien?
A: Producenten voeren het blok of de plak doorgaans door een gloeiend hete warmwalsinstallatie. Ze spreiden de walsgangen om het staal geleidelijk tot de gewenste dikte uit te walsen. Het staal koelt langzaam af op de uitlooptafel. Door deze afwisseling van opnieuw verhitten en samendrukken krijgt het oppervlak een ruwe afwerking met walshuid. Een tolerantie van een kwart inch is in die fase normaal, dus de kwaliteitscontrole noteert de maten met krijt in plaats van de breedtes met een laser te meten.V: Hoe verhoudt ASTM A36 zich in de praktijk tot AISI 1018?
A: A36 is de voorgeschreven staalkwaliteit voor constructiewerk en levert wat oppervlakteglans in voor eenvoudig lassen op locatie. AISI 1018 laat zich daarentegen vlot verspanen dankzij een iets hoger koolstofgehalte en een fijnere legeringssamenstelling. Uit sterktegrafieken blijkt dat 1018 voorloopt zodra verspaning een rol speelt, maar dat verschil wordt kleiner wanneer grote constructies zijdelings worden belast. Geen van beide staalsoorten is bijzonder; elk heeft zijn eigen plaats in de liggerselectie.V: Waarmee moet een machineoperator rekening houden bij het bewerken van ASTM A36-staal?
A: Inspecteurs van de kwaliteitscontrole geven vaak aan dat A36 een voorspelbare verspaanbaarheid heeft van ongeveer 70 procent van de ideale referentiewaarde voor laagkoolstofstaal. Toch kan het materiaal bij zware verspaning licht uitharden. Daarom is overvloedige koeling of een reeks lichtere bewerkingsgangen aan te raden om dit tegen te gaan. Robuuste, ongecoate gereedschappen van snelstaal werken goed, maar hardmetalen gereedschappen gaan langer mee en laten bij grotere productievolumes een gladder snijvlak achter.Bronnen
1. Analyse van de invloed van variaties in coatingdikte en de samenstelling van magnesiumvlokkenglas in epoxycoating op de slijtvastheid, hechtsterkte en voorspelling van de corrosiesnelheid van ASTM A36-staalplaat (Pratikno et al., 2020)- Belangrijkste bevindingen:
- Bij een coatingdikte van 300 μm en een gehalte van 10 procent magnesiumcarbonaatvlokkenglas bleek de hechting aan het staal bij de trekproef het sterkst.
- Een dikkere laag van 700 μm, met 30 procent vlokkenglas en getest met de slijpmachine, bood volgens het onderzoek de beste slijtvastheid.
- Volgens de metingen met de driecelopstelling verliep de corrosie het traagst bij precies dezelfde combinatie van 700 μm en 30 procent.
- Methodologie:
- Bij het experiment varieerde de coatingdikte tussen 300, 500 en 700 μm en werd het vlokkenglas gemengd in hoeveelheden van 10, 20 en 30 procent van het gewicht.
- Met een trekproefmeter werd de hechting gemeten, met een slijpmachine de slijtage en met een driecelopstelling op de werkbank de corrosiesnelheid voorspeld.




