Fraud Blocker
x
Stuur vandaag nog uw aanvraag
Quick Quote

Afschuifsterkte van 316-roestvast staal uitgelegd: specificaties, staalkwaliteiten en toepassingen

Ingenieurs die boutverbindingen, drukleidingen of beugels van 316-roestvast staal dimensioneren, stuiten op hetzelfde probleem: gepubliceerde waarden voor de afschuifsterkte zijn inconsistent, afhankelijk van de toestand en zelden gekoppeld aan de aankoopspecificaties die worden bepaald door de ASTM-normen voor de daadwerkelijke bestelling. Deze beknopte naslaggids bundelt geverifieerde gegevens rechtstreeks uit ASTM A31², A276 en A240 met de twee gangbare rekenmethoden. Zo kunt u met slechts drie browservensters en een conversietabel de stap zetten van gegevens opzoeken naar beslissingen nemen. Wilt u eerst het verschil tussen staal en roestvast staal opfrissen? Lees dan “Staal versus roestvast staal” voordat u hier de juiste staalkwaliteit van roestvast staal kiest.

316-roestvast staal — beknopte referentie voor mechanische eigenschappen

Eigenschap Metrisch Angelsaksisch
Afschuifsterkte (gegloeid, berekend) 276–372 MPa 40.000–54.000 psi
Treksterkte (UTS) 515–620 MPa 74.700–90.000 psi
Vloeigrens (offset van 0,2%) 205–290 MPa 29.700–42.100 psi
Afschuifmodulus 77 GPa 11.200 ksi
Elasticiteitsmodulus (Young) 193–205 GPa 28.000–29.700 ksi
Hardheid (Rockwell B) B 79 —
Toepasselijke normen ASTM A312 (buis) / A276 (staaf) / A240 (plaat) UNS S31600 / AISI 316
Afschuifsterkte is een materiaaleigenschap die uit ASTM-specificaties wordt afgeleid, maar er niet in wordt vastgelegd. Zie sectie 3 van deze gids voor een stapsgewijze berekening met een e×ample.

Afschuifsterkte van 316-roestvast staal: de referentiewaarde

Afschuifsterkte van 316-roestvast staal: de referentiewaarde

Wat is de afschuifsterkte van 316-roestvast staal?

De afschuifsterkte van gegloeid 316-roestvast staal (waarin veruit de meeste buizen, staven en platen worden geleverd) ligt tussen appro×imately 309-372 MPa (44.800-54.000psi), afhankelijk van de precieze uiteindelijke treksterkte (UTS) van een bepaalde materiaalcharge. Dit zijn de uiterste waarden (minimum 515 MPa, ma×imum 620 MPa) die volgens ASTM A312 zijn toegestaan en die ook voorkomen bij staven en platen volgens A276 en A240. Gegloeid 316-staaf- en plaatmateriaal heeft gemiddeld een UTS van ongeveer 580 MPa en een afschuifsterkte van circa 348 MPa (50.500 psi), berekend met gangbare technische formules en de technische benadering van 60% van de UTS (τu = 0,60 × UTS). Dit is de industriestandaard voor het ontwerp met austenitisch roestvast staal. 316-roestvast staal heeft volgens de constructiegegevens van BSSA een afschuifmodulus van 77 GPa (11.200 ksi). Deze modulus is iets anders dan de afschuifsterkte: de modulus beschrijft elastische vervorming onder een tangentiële belasting, terwijl de afschuifsterkte de maximale spanning vóór breuk beschrijft. In materiaaldatabanken worden deze termen vaak door elkaar gehaald. De afschuifsterkte staat niet expliciet in de ASTM-specificatietabellen A312, A276 en A240. Volgens de ontwerpvereisten van BS 4 Part 4 en vergelijkbare criteria wordt deze eigenschap “afgeleid” en niet “gespecificeerd”. Elk getal dat met of zonder bronvermelding wordt genoemd, moet u beschouwen als “een schatting” en niet als een gespecificeerde waarde als u bijvoorbeeld één getal kiest, zoals 400 MPa.
Tabel 1: afschuifsterkte van 316-roestvast staal per materiaaltoestand
Materiaaltoestand UTS als basis (MPa) Afschuifsterkte (MPa) Afschuifsterkte (psi)
Gegloeid — minimum volgens ASTM A312 515 309 44,800
Gegloeid — gebruikelijk voor staaf/plaat (MatWeb) 580 348 50,500
Gegloeid — bovenkant van het ASTM-specificatiebereik 620 372 53,900
Berekend met de technische benadering u=0.60 UTS. De Von Mises-berekening levert vrijwel hetzelfde resultaat op (0,577 x UTS). Voor het ontwerp van een concreet project op basis van een Mill Test Certificate berekent u de waarde het best met de gespecificeerde UTS van de specifieke smelt.
Opmerking voor ingenieurs: als uw Mill Test Certificate voor gegloeid 316-roestvast staal volgens A312 een UTS boven het gebruikelijke minimum van 515 MPa vermeldt, krijgt u een nauwkeuriger, maar minder conservatieve waarde voor de afschuifsterkte wanneer u die specifieke waarde in de formule gebruikt. Ontwerpen op basis van de ondergrens van de A312-specificatie biedt voldoende marge voor constructiewerk, maar leidt tot overdimensionering bij de meeste procesleidingen met lagere spanningen.

Volledige mechanische eigenschappen van 316-roestvast staal (ASTM, 2025)

Volledige mechanische eigenschappen van 316-roestvast staal (ASTM, 2025)

Wat is de vloeigrens van 316-roestvast staal?

De minimale vloeispanning (0,2%-rekgrens) van gegloeid 316-roestvast staal volgens ASTM A312 bedraagt 205 MPa (29.700 psi). Gegloeide platen en staven zitten doorgaans hoger: in de MatWeb-gegevens voor gegloeide AISI 316-plaat staat 290 MPa (42.100 psi). ASTM legt de ondergrens vast; de meeste productiesmelten komen hoger uit. Bekijk onze pagina over de vloeigrens van 316-roestvast staal voor de volledige gegevens over de vloeigrens bij uiteenlopende temperaturen, waaronder de daling van 205 MPa bij omgevingstemperatuur tot slechts 75 MPa bij 800°C. Hieronder vindt u alle eigenschappen die u nodig hebt voor ontwerptekeningen, berekeningen van de geschiktheid voor gebruik of aankoopvereisten. De gegevens komen uit ASTM A312 (buizen), ASTM A240 (plaat), de MatWeb/ASM-databank en constructiegegevens van BSSA. Relevante ISO-normen zijn voor buizen ISO 2604-4, voor platen ISO 2604-1 en voor draad en staven ISO 4954.
Tabel 2: volledige mechanische eigenschappen — gegloeid AISI 316-roestvast staal (UNS S31600)
Eigenschap Metrische waarde Angelsaksische waarde Bron / norm
Uiteindelijke treksterkte (UTS) 515–620 MPa 74.700–90.000 psi ASTM A312
Vloeigrens (offset van 0,2%) 205–290 MPa 29.700–42.100 psi ASTM A312 / MatWeb
Afschuifsterkte (berekend) 309–372 MPa 44.800–54.000 psi τu = 0,60 × UTS
Rek bij breuk ≥35–40% (bij 50 mm) ≥35–40% (bij 2 in.) ASTM A312 (buis: 35%); A240 (plaat: 40%)
Afschuifmodulus 77 GPa 11.200 ksi BSSA / EN 10088-1
Elasticiteitsmodulus (Young) 193–205 GPa 28.000–29.700 ksi AZoM / BSSA
Poissongetal 0.265–0.30 — AZoM / BSSA
Hardheid (Rockwell B) B 79 — MatWeb
Hardheid (Brinell, gebruikelijk) ~160 HB — Gegloeide toestand
Slagtaaiheid (Charpy V-kerf) ~105 J ~77 ft·lb MatWeb
Dichtheid 8.000 kg/m³ 0,289 lb/in³ BSSA
Thermische uitzetting (20–100°C) 16 × 10⁻⁶ /K 8,9 × 10⁻⁶ /°F BSSA / EN 10088-1
Tenzij anders vermeld, gelden alle waarden voor de gegloeide toestand bij kamertemperatuur. Gegloeid 316-roestvast staal vloeit en bereikt een hogere UTS; bereken de afschuifsterkte opnieuw op basis van de MTC-waarde voor de toepasselijke bewerkte toestand. De ASTM-minimumspecificaties vormen alleen een ondergrens; de werkelijke eigenschappen kunnen aanzienlijk hoger liggen.
Een korte toelichting bij het gedrag van roestvast staal: in tegenstelling tot koolstofstaal, met zijn duidelijke elastische plateau, vloeit austenitisch roestvast staal niet scherp afgebakend, maar verstevigt het door vervorming voorbij de 0,2%-rekgrens. Voor constructief ontwerp moeten berekeningen van knik en doorbuiging gebruikmaken van krommen voor austenitisch roestvast staal, en niet van krommen op basis van lineair elastisch-plastisch gedrag (BSSA Guide en Eurocode EN 1993-1-4). De elasticiteitsmodulus van 316-roestvast staal — 193 tot 205 GPa — blijft binnen het elastische bereik nagenoeg constant en wordt samen met de vloeispanningswaarden gebruikt in constructieberekeningen voor doorbuiging en knikweerstand.

Afschuifsterkte van 316-roestvast staal berekenen op basis van trekgegevens

Afschuifsterkte van 316-roestvast staal berekenen op basis van trekgegevens

Hoe bereken ik de afschuifspanning en afschuifsterkte van 316-roestvast staal?

Als op uw MTC alleen de uiteindelijke treksterkte (UTS) staat (zoals gebruikelijk voor ASTM A312-buizen, A240-plaat en A276-staven), moet de afschuifsterkte worden afgeleid. Daarvoor worden twee methoden vaak gebruikt: Methode 1 — Von Mises-criterium (theoretische ondergrens): τu = 0,577 × UTS Methode 2 — technische benadering (industriestandaard): τu = 0,60 × UTS De factor “0.6” of de Von Mises-factor van 0.577. Gebruik de benadering met “0.6”: die bevat een kleine ingebouwde veiligheidsmarge van ongeveer 4% ten opzichte van de Von Mises-grens voor afschuifspanning bij trek. Dat is doorgaans passend gezien het niet-lineaire en “zachte” spannings-rekgedrag van roestvast staal. Gebruik het Tresca-vloeicriterium (0.5*UTS) niet voor berekeningen van de uiteindelijke breuksterkte.
Rekenvoorbeeld — standaard gegloeide 316-staaf (MTC: UTS = 580 MPa):
  • Von Mises: uiteindelijke afschuifspanning = 580 * 0.577 = 335 MPa (48.600 psi)
  • Benaderende methode: uiteindelijke afschuifspanning = 580 * 0.6 = 348 MPa (50.500 psi)
  • De factor 0.6 geeft ongeveer 4% meer sterkte; de keuze tussen 0.577 en 0.6 hangt af van de norm en uw vertrouwen in de nauwkeurigheid van de UTS-waarde.
Afschuiving van bouten en bevestigingsmiddelen: de afschuifspanning werkt op het oppervlak van het afschuifvlak. Voor een bout van 316-roestvast staal onder enkelvoudige afschuiving geldt: = F / (/4 d), waarbij d de schachtdiameter is. Houd rekening met spanningsconcentraties bij de afronding aan het einde van de schroefdraad: een scherpe kerf verhoogt de lokale spanning sterk boven de nominale waarde en is een veelvoorkomend beginpunt van vermoeiing in verbindingen onder wisselende belasting. Lees meer over hoe UTS wordt gemeten en vermeld in onze gids over de treksterkte van roestvast staal.
Tabel 3: aanbevolen veiligheidsfactoren — toepassingen met afschuiving van 316-roestvast staal
Toepassingstype Minimale veiligheidsfactor Toelaatbare afschuifspanning (τu = 348 MPa, gebruikelijk)
Constructieve boutverbindingen 2.5 139 MPa (20.200 psi)
Drukleidingen (ASME B31.3) 3.0 116 MPa (16.800 psi)
Maritieme onderdelen (geen primaire constructie) 2.0 174 MPa (25.200 psi)
Apparatuur voor de voedingsmiddelen- en farmaceutische industrie 2.5–3.0 116–139 MPa
Veiligheidsfactoren zijn richtwaarden voor ingenieurs. De werkelijke ontwerpwaarden volgen de norm voor het ontwerp van de betreffende verbinding (bijv. ASME, EN 1993-1-4, AISC 360, enz.). Raadpleeg de specifieke norm die op uw berekening van toepassing is; die kan een andere factor voorschrijven dan hierboven.

Vergelijking van staalkwaliteiten 316 en 304: sterkte-eigenschappen van roestvast staal

Vergelijking van staalkwaliteiten 316 en 304: sterkte-eigenschappen van roestvast staal Een hardnekkige misvatting beïnvloedt de keuze tussen staalkwaliteit 316 en 304 voor verbindingen waarbij afschuiving maatgevend is: veel ingenieurs gaan ervan uit dat er een betekenisvol sterkteverschil tussen de twee staalkwaliteiten bestaat. Ze veronderstellen dat de grotere corrosiebestendigheid van 316-roestvast staal tegenover 304-roestvast staal ook een hogere trek- en/of afschuifsterkte betekent waarmee rekening moet worden gehouden. Volgens ASTM-gegevens klopt dat echter niet. Volgens de minimale mechanische eigenschappen in de ASTM-specificaties hebben zowel 316-roestvast staal als 304-roestvast staal dezelfde sterkte in gegloeide toestand:
Tabel 4: mechanische eigenschappen van 316 en 304-roestvast staal naast elkaar (gegloeid)
Eigenschap 316 (UNS S31600) 304 (UNS S30400) Verschil
Minimale UTS (ASTM) 515 MPa (74.700 psi) 515 MPa (74.700 psi) Geen
Minimale vloeigrens (0,2%, ASTM) 205 MPa (29.700 psi) 205 MPa (29.700 psi) Geen
Afschuifsterkte (berekend, τu = 0,60 × minimale UTS) ~309 MPa (44.800 psi) ~309 MPa (44.800 psi) Geen
Minimale rek 40% 40% Geen
Mo-gehalte 2.0–3.0% 0% 316: betere weerstand tegen putcorrosie
Cr-gehalte 16.0–18.0% 18.0–20.0% 304: iets hoger Cr-gehalte
Putcorrosieweerstandsequivalent (PRE = %Cr + 3,3×%Mo) ~26 ~18 316: ~44% betere weerstand tegen putcorrosie
Gebruikelijke prijs t.o.v. basisprijs van 304 20–30% toeslag Basisprijs 316: hogere aankoopprijs
Wat betekent dit in de praktijk? Voor een toepassing waarbij afschuiving maatgevend is in een minder agressieve omgeving of een omgeving met weinig chloride, kost de keuze voor 316-roestvast staal in plaats van 304-roestvast staal meer, zonder enige extra afschuifsterkte of draagvermogen. De toevoeging van molybdeen aan 316-roestvast staal (UNS S31600) tegenover 304-roestvast staal (UNS S30400) verbetert de index voor weerstand tegen putcorrosie met ongeveer 44%, maar niet de trek- of afschuifsterkte.
Aankoopscenario: voor de constructieve verbindingen van een kustinstallatie zijn bevestigingsmiddelen van constructiestaal vereist. De ontwerpingenieur kiest staalkwaliteit 316 in de veronderstelling dat deze grotere afschuifbelastingen kan dragen dan 304. Zoals de gegevens aantonen, klopt die veronderstelling niet. De hogere prijs van materiaal van staalkwaliteit 316 is gerechtvaardigd door blootstelling aan chloride en agressieve zoutnevel, niet door een sterktevoordeel tegenover 304-roestvast staal. In een minder agressieve omgeving kan de ontwerpingenieur met vertrouwen 304-roestvast staal voorschrijven en zo bij toekomstige projecten aanzienlijk besparen.
Bekijk voor een vergelijking met vrijverspanende staalkwaliteiten, waarbij afschuifsterkte centraal staat, het artikel over 303-roestvast staal tegenover 316 voor bevestigingsmiddelen. U vindt ook de volledige eigenschappen van 304 op onze referentiepagina over de eigenschappen van 304-roestvast staal.

Waarom de afschuifsterkte van 316-roestvast staal belangrijk is in corrosieve omgevingen

Waarom de afschuifsterkte van 316-roestvast staal belangrijk is in corrosieve omgevingen In een corrosieve omgeving draait het er niet om welke van de twee staalkwaliteiten sterker is (in sectie 4 van dit artikel is aangetoond dat ze even sterk zijn). De echte vraag is welk materiaal zijn structurele integriteit behoudt wanneer het langdurig wordt blootgesteld aan gecombineerde chemische en mechanische belasting. Putcorrosie op een onderdeel van 304-roestvast staal kan rond kleine radiusgebreken spanningen concentreren. Daardoor ontstaat een vermoeiingsscheur bij een spanning die veel lager ligt dan de spanning die het materiaal theoretisch bij zuivere afschuiving kan weerstaan. De effectieve afschuifcapaciteit gaat verloren voordat die grens wordt bereikt. Volgens de British Stainless Steel Association (BSSA): “austenitisch roestvast staal kan de initiële rek opnemen zonder te vloeien, maar kan bij voldoende energie plotseling breken. Verdere belasting voorbij de elastische vervorming…”
Roestvast staal gedraagt zich anders en heeft niet het duidelijke ‘vloeipunt’ van koolstofstaal. Verschillen in dit spannings-rekgedrag beïnvloeden zowel lokale als lateraal-torsionale knik (buigknik, lokale knik en lateraal-torsionale knik) van profielen van roestvast staal en hebben invloed op de doorbuiging. Daarom zijn knikkrommen nodig die geschikt zijn voor de betreffende staalkwaliteit van roestvast staal.
— British Stainless Steel Association (BSSA), Constructief ontwerp met roestvast staal
Deze vloeiende spannings-rekcurve biedt 316 een voordeel bij gelijktijdige corrosie- en afschuifbelasting. Bij wisselende belasting in een corrosieve omgeving verdeelt het materiaal de spanning opnieuw rond mogelijke spanningsconcentraties: het ‘buigt’ eerder dan dat het ‘breekt’. Het materiaal kan plaatselijk blijven vloeien en aanzienlijk meer lokale vloeiing verdragen voordat het uiteindelijk breekt.
Tabel 5: toepassingsmatrix — combinatie van afschuifsterkte en corrosiebestendigheid
Omgeving / sector Voornaamste corrosierisico Toepassing waarbij afschuiving maatgevend is Aanbevolen staalkwaliteit
Maritiem / offshore Putcorrosie door chloride, spleetcorrosie Constructiebouten, beugels, buishangers 316 / 316L verplicht
Chemische procesindustrie Aantasting door zuren (fosforzuur, verdund H₂SO₄) Pijpflenzen, reactornozzles, pompcasings 316 / 316L (controleren voor specifieke media)
Farmaceutische industrie (FDA cGMP) Reinigingsmiddelen voor CIP/SIP, halogenide-sanitizers Lasnaden in procesleidingen, klemmen, buisfittingen 316L aanbevolen (beperkt sensibilisatie door lassen)
Voedingsmiddelenindustrie Zoutoplossingen, zure voedingsmiddelen Bevestigingsmiddelen voor transportbanden, tankbeugels 316 / 316L volstaat
Olie en gas (zonder H₂S) CO₂, pekel, lichte H₂S-belasting Instrumentatie, procesleidingen met kleine diameter 316L (NACE MR0175 controleren bij gebruik in een H₂S-houdende omgeving)
Architectuur / constructie (kustgebieden) Chloriden in de lucht, stedelijke vervuiling Bevestigingen voor gevelbekleding, constructiebevestigingsmiddelen 316 standaard; 304 aanvaardbaar in het binnenland

Spanningscorrosiescheuren: interactie tussen afschuifspanning en corrosie

In industriële omgevingen bestaat er risico op spanningscorrosiescheuren (SCC) bij verhoogde temperaturen en chlorideconcentraties boven 60°C — ongeacht de staalkwaliteit 316 — wanneer de aanhoudende trekspanning de drempel voor de specifieke omgeving overschrijdt. Afschuifspanning bij kerfbodems en verbindingen kan bijdragen aan deze aanhoudende trekbelasting. Bij hogere combinaties van temperatuur en chlorideconcentratie moeten duplexstaalsoorten met een hoge PRE worden gebruikt. Raadpleeg onze gids over roestvast staal en roest voor meer informatie.

Afschuifsterkte van 316 tegenover 316L: is er een betekenisvol verschil?

Afschuifsterkte van 316 tegenover 316L: is er een betekenisvol verschil? Denk eraan wat de “L” precies betekent: het koolstofgehalte is laag — maximaal 0,03% (tegenover maximaal 0,08% voor “standaard” 316). De invloed daarvan op de afschuifsterkte kan echter worden overschat. Volgens ASTM A312 is de minimale UTS voor buizen van 316 en 316L identiek:
Tabel 6: vergelijking van de minimale eigenschappen van 316 en 316L volgens ASTM A312
Eigenschap 316 (S31600) 316L (S31603) Gevolg voor het ontwerp
Minimale UTS (ASTM A312) 515 MPa 515 MPa Basiswaarde voor afschuifsterkte: identiek
Minimale vloeigrens (0,2%, ASTM A312) 205 MPa 170 MPa 316L: 17% lager — beïnvloedt knik, niet afschuifbreuk
Afschuifsterkte (τ = 0,60 × minimale UTS) ~309 MPa ~309 MPa Geen praktisch verschil
Koolstofgehalte (maximum) 0.08% 0.03% 316L: betere weerstand tegen sensibilisatie door lassen
Risico op sensibilisatie tijdens het lassen Aanwezig bij blootstelling boven 425°C Minimaal 316L aanbevolen voor gelaste constructies in corrosieve omgevingen
Optie met dubbele certificering 316/316L Ja Ja Gangbare leveringsvorm; koolstofgehalte controleren op MTC
De afschuifbreuk wordt bepaald door de UTS. Omdat die volgens ASTM A312 voor beide staalkwaliteiten gelijk is (515 MPa), ziet een ingenieur in berekeningen geen enkel verschil in afschuifsterkte wanneer hij tussen de staalkwaliteiten wisselt. De lagere minimale vloeigrens van 316L beïnvloedt wel de knik van kolommen en constructie-elementen waarbij doorbuiging maatgevend is, maar heeft geen enkele invloed op berekeningen van afschuifbreuk. Het koolstofgehalte is de doorslaggevende factor voor beide staalkwaliteiten bij gelaste toepassingen in corrosieve omgevingen. Bij het maximale koolstofgehalte van 0,08% in 316 kan ‘sensibilisatie door lassen’ optreden. In de warmtebeïnvloede zones (HAZ’s) slaan chroomcarbiden neer op de korrelgrenzen bij blootstelling aan temperaturen boven 425 °C. Daardoor neemt de lokale corrosiebestendigheid af. Het lagere koolstofgehalte van 316L neemt dit risico effectief weg en vereenvoudigt de nabewerking na het lassen. Dat is bijvoorbeeld relevant wanneer het risico moet worden uitgesloten om te voldoen aan procedures voor passiveren na het lassen van leidingsystemen in de farmaceutische industrie.
Handige tip — buizen en staven van 316/316L met dubbele certificering! De meeste buizen, staven en platen van 316-roestvast staal die distributeurs verkopen, hebben een dubbele certificering: ze voldoen tegelijk aan de criteria voor ASTM A312 TP316 en ASTM A312 TP316L. Sommige smelten met maximaal 0,03% koolstof halen nog steeds een vloeigrens boven 205MPa. Controleer de precieze koolstof- en vloeigrenswaarden op uw Mill Test Certificate. Zo behoudt u maximale flexibiliteit. (Lees ons artikel ‘Uw Mill Test Certificate voor roestvast staal lezen’ om hier optimaal gebruik van te maken.)

Naadloze buizen van 316-roestvast staal kiezen voor toepassingen waarbij afschuiving maatgevend is

Naadloze buizen van 316-roestvast staal kiezen voor toepassingen waarbij afschuiving maatgevend is In drukleidingsystemen komt schuifspanning in drie vormen voor: dwarsgerichte schuifspanning door een buigbelasting op de carrosserie van de buis, torsieschuifspanning door een koppel dat via verbindingen wordt overgebracht, en ponsafschuiving bij aansluitstukken waar die op de buis worden aangesloten. Bij de keuze van de wanddikte en dus de Schedule moet rekening worden gehouden met de ringspanning door inwendige druk, samen met de bijkomende schuifspanningen door systeembelastingen. Veel hogedrukleidingsystemen worden uitsluitend ontworpen op basis van drukcapaciteit, zonder rekening te houden met de extra dwarsgerichte schuifbelasting door buiging van de buis. ASTM A312 beschrijft de vervaardiging van naadloze buizen in roestvast staal 316. Op basis van de minimale treksterkte voor buizen volgens A312, UTS van 515 MPa, en de formule van Barlow (P = 2St/D), kan een minimale wanddikte worden gekozen die rekening houdt met de inwendige druk P en de toelaatbare ontwerp spanning S. Voor industriële procesleidingen die vallen onder de ontwerpregels van ASME B31.3 kan de toelaatbare ontwerp spanning voor 316 SS in gegloeide toestand rechtstreeks uit de tabellen in de norm worden afgelezen. Leid die nooit alleen af uit de UTS!
Beslissingsmatrix: naadloze buis 316 specificeren voor toepassingen met kritieke schuifbelasting
Bedrijfsomstandigheden Aanbevolen aanpak Staalkwaliteit
Chloriderijk medium EN bedrijfstemperatuur > 60°C 316/316L verplicht; beoordeel het risico op SCC; overweeg duplex boven 80°C bij agressieve blootstelling aan chloriden 316 of 316L
Hoge schuifbelasting + hoge druk (>100 bar ontwerpdruk) Specificeer Schedule 40S of zwaarder; voer een gecombineerde spanningscontrole uit: ringspanning + buiging + schuifspanning 316 (hogere minimale vloeigrens heeft de voorkeur boven 316L)
Gelaste constructie voor farmaceutische of voedingsmiddelenprocessen 316L om sensibilisatie te beperken; voer na het lassen een oplossingsgloeiing uit als standaard 316 wordt gebruikt 316L heeft de voorkeur
Vereiste ontwerpwaarde voor schuifspanning > 200 MPa Standaard 316 in gegloeide toestand volstaat niet (toelaatbare waarde = 116–139 MPa met veiligheidsfactoren); specificeer koudvervormd 316 of duplex 2205 Koudvervormd 316 of duplex
Algemene procesleidingen, niet-corrosieve media, matige druk Beoordeel of 304 aan de eisen voor corrosiebestendigheid voldoet; dezelfde schuifcapaciteit tegen lagere kosten 304 of 316, afhankelijk van de beoordeling van het medium
De wanddikte voor toepassingen waarbij schuifbelasting kritisch is, moet expliciet worden berekend en in het ontwerpdossier worden vermeld. Laat de keuze niet uitsluitend afhangen van standaardtabellen voor Schedule. Hoewel Schedule 10S in 316 roestvast staal bij lage druk en beperkte belasting aan de drukeisen kan voldoen, zijn dunnere Schedule-klassen ontoereikend wanneer de dwarsgerichte spanningen door buiging toenemen. Schedule 40S en 80S bieden een groter schuifoppervlak en meer stijfheid, waardoor de dwarsgerichte spanningen door druk en systeembelasting afnemen. Raadpleeg onze catalogus voor naadloze buizen in roestvast staal voor informatie over de aankoop van naadloze buizen van staalkwaliteit 316 volgens ASTM A312, waaronder de levering van TP316- en TP316L-Schedule-klassen, volledige materiaaltestrapporten en materiaaltestcertificaten. Wanneer de belastingen doorgaans licht zijn en de kosten zwaar doorwegen, kunt u voor een vergelijkbare toepassing kiezen voor kosteneffectieve gelaste buizen in roestvast staal van staalkwaliteit 316 volgens ASTM A358 . Marktvooruitzichten: vraag naar roestvast staal 316 en trends in staalkwaliteiten (2025–2026) De doorlooptijden voor bestellingen van roestvast staal 316 weerspiegelen de marktdynamiek in belangrijke afzetsectoren. De totale markt voor roestvast staal 316 werd in 2025 gewaardeerd op ongeveer $5,8 billion en zal naar verwachting tegen 2034 een waarde van $10,1 billion bereiken, met een samengesteld jaarlijks groeipercentage van 6,2%, volgens marktgegevens van derden. Drie groeifactoren per sector dragen in belangrijke mate bij aan het wereldwijde verbruik van roestvast staal 316:
  • Groei en regelgeving in de farmaceutische sector wereldwijd; de uitbreiding van productiecapaciteit voor bioreactoren en vaccins stuwt het verbruik van roestvast staal 316L op voor procesleidingen voor farmaceutische vloeistoffen, terwijl de uitbreiding van cleanrooms in Azië deze groei verder aanjaagt. Nieuwe procesinstrumentatie die voldoet aan normen voor ultrahoge zuiverheid en regelgeving, stimuleert het gebruik van roestvast staal 316 in deze sector eveneens.
  • Onderzeese en maritieme infrastructuur: diepwaterprojecten die corrosiebestendig buismateriaal met een hoge integriteit vereisen, met name bij langdurige blootstelling aan chloriden in zeewater, schrijven 316 of hogere staalkwaliteiten voor. Groeisegmenten zijn onder meer de bouw van offshoreplatforms in diepzeegebieden, uitbreidingsprojecten voor havens en andere maritieme infrastructuur waarvoor drukbestendigheid, corrosiebestendigheid en structurele integriteit samen nodig zijn.
  • Toenemende investeringen in chemische fabrieken in Azië: verschillende nieuwe projecten in de Zuidoost-Aziatische chemische industrie, waaronder veel projecten voor zuurproductie of processen met fosforzuur en verdund zwavelzuur, verbruiken aanzienlijke hoeveelheden leidingwerk in roestvast staal 316. Ook de behoefte aan veilig transport van tal van andere veeleisende chemicaliën zorgt voor vraag vanuit andere sectoren.
Gevolgen voor de inkoop: de beschikbaarheid van 316 met een specifieke staalkwaliteit is beperkt en het prijsverschil met 304 is groter geworden dan gebruikelijk. EPC-aannemers die projectplanningen beheren, kiezen in de farmaceutische en offshore-industrie steeds vaker voor langlopende leveringscontracten voor naadloze buizen volgens ASTM A312.

Veelgestelde vragen: schuifsterkte van roestvast staal 316

V: Wat is de schuifsterkte van roestvast staal 316?

Antwoord bekijken
De schuifsterkte van roestvast staal 316 in gegloeide toestand bedraagt ongeveer 309-372 MPa (44.800-54.000 psi). Die wordt berekend door de UTS uit het ASTM A312-bereik te nemen (ongeveer 580 MPa voor gegloeid materiaal met een minimale UTS van ongeveer 515 MPa) en die te vermenigvuldigen met de technische benadering van 60% (u = 0.60 UTS) of met de von Mises-criteria van 57,7% voor spanningsanalyse (u = 0.577 UTS). Voor representatief gegloeid materiaal met een UTS van 580 MPa geldt: UTS × 0.60 = 580 MPa × 0.60 = 348 MPa. De schuifmodulus bedraagt 77 GPa (11.200 ksi). ASTM vermeldt geen rechtstreekse waarden voor schuifsterkte; die worden altijd berekend op basis van de UTS.

V: Hoe bereken ik de schuifsterkte van roestvast staal 316?

Antwoord bekijken
Om de toelaatbare ontwerpwaarde voor schuifspanning voor uw specifieke toepassing te bepalen, begint u met de UTS op te vragen uit uw materiaaltestcertificaat. Vermenigvuldig die waarde met 0.577 (de theoretische von Mises-criteria) of met 0.60 (de gangbare technische benadering). Bij een gebruikelijke gegloeide staalkwaliteit 316 met een UTS van 580 MPa geeft vermenigvuldiging met 0.60 bijvoorbeeld 0,60 × 580 MPa = 348 MPa (50.500 psi). Deel deze waarde vervolgens door de vereiste veiligheidsfactor. De juiste veiligheidsfactor hangt af van de toepassing; voor constructieve boutverbindingen wordt doorgaans 2.5 gebruikt, terwijl 3.0 de standaard is voor procesleidingen volgens ASME B31.3.

V: Wat is het verschil in schuifsterkte tussen roestvast staal 316 en 316L?

Antwoord bekijken
Bij breuk door schuifspanning is er in gegloeide toestand geen betekenisvol verschil tussen 316 en 316L. Volgens ASTM A312 hebben beide materialen dezelfde minimale UTS (515 MPa) en dus dezelfde berekende basiswaarde voor schuifsterkte van ongeveer 309 MPa. De lagere minimale vloeigrens van 316L (170 MPa tegenover 205 MPa voor 316) beïnvloedt factoren zoals knik en doorbuiging, maar niet de breukweerstand van het materiaal onder schuifspanning. Omdat voorraaddistributeurs beide staalkwaliteiten ruim op voorraad hebben, kunt u vaak dubbel gecertificeerde voorraad 316/316L verkrijgen die tegelijk aan beide specificaties voldoet.

V: Is roestvast staal 316 sterker dan 304 bij schuifbelasting?

Antwoord bekijken
Niet in gegloeide toestand. ASTM stelt dezelfde minimale eisen aan de UTS en vloeigrens van roestvast staal 316 en 304 (515 MPa UTS en 205 MPa vloeigrens). Daardoor bedraagt de berekende basiswaarde voor schuifsterkte voor beide ongeveer 309 MPa. De meerprijs voor 316 ten opzichte van 304, doorgaans 20-30%, is toe te schrijven aan de grotere bestendigheid tegen put- en spleetcorrosie dankzij de toevoeging van molybdeen, niet aan een hogere schuifsterkte. Als corrosie naar verwachting niet de belangrijkste faalwijze in uw toepassing is, kan 316 een onnodige meerkost zijn.

V: Wordt roestvast staal 316 gebruikt voor medische en chirurgische toepassingen?

Antwoord bekijken
Ja. Staalkwaliteit 316L is een gangbare keuze voor chirurgische instrumenten, botschroeven, orthopedische implantaten en behuizingsonderdelen voor implantaten. Het materiaal wordt vaak aangeduid als “chirurgisch staal” of 316SS van “implantaatkwaliteit”. Het wordt gebruikt in medische hulpmiddelen die belastingen dragen dankzij de uitstekende bestendigheid tegen corrosie door lichaamsvloeistoffen, de hoge biocompatibiliteit en de toereikende schuifsterkte. Materiaal dat voor implantaten bestemd is, moet voldoen aan de normen van ASTM F138. Die bevatten strengere eisen voor de chemische samenstelling en de oppervlakteafwerking dan de standaard ASTM A312-specificatie voor buizen voor algemeen gebruik.
Deze pagina is samengesteld door de technische experts van Baling Steel en is gebaseerd op bronnen zoals ASTM A312, ASTM A240, constructieontwerpgegevens van BSSA en de materiaaldatabase van ASM/MatWeb. Baling Steel is gespecialiseerd in de levering van naadloze en gelaste buizen in roestvast staal, met volledige ASTM-materiaaltestcertificaten. Neem rechtstreeks contact op met ons engineeringteam voor hulp bij het kiezen van de meest geschikte staalkwaliteit voor uw project of voor informatie over maatwerkinkoop.
Scroll naar boven