Wat is ASTM A269? De reikwijdte van de norm in begrijpelijke taal
0. ASTM A269 wordt gepubliceerd door ASTM International onder de titel Standard Specification for Seamless and Welded Austenitic Stainless Steel Tubing for General Service. De meest recente herziening is A269/A269M-24 (2024). De overeenkomstige ASME-aanduiding is SA-269 voor producten die onder de ASME Boiler and Pressure Vessel Code vallen.
Specificaties in het kort: ASTM A269 in één oogopslag
| Parameter | Waarde |
|---|---|
| Normaanduiding | ASTM A269 / ASME SA-269 |
| Volledige titel | Naadloze en gelaste austenitische roestvaststalen buizen voor algemeen gebruik |
| Meest recente herziening | A269/A269M-24 (2024) |
| Materiaalfamilie | Austenitisch roestvast staal (chroom-nikkellegeringen, niet-magnetisch) |
| Gedekte uitvoeringen | Naadloze en gelaste productiebuis |
| Gedekte staalkwaliteiten | TP304, TP304L, TP316, TP316L, TP317, TP321, TP347, TP348 en andere |
| Belangrijkste toepassingen | Algemeen gebruik met corrosiebestendigheid, bij lage en hoge temperaturen |
| Vereiste toestand | Warmtebehandeld (oplossingsgegloeid) + afgeschrikt in water of snel gekoeld |
1. Volgens de eigen reikwijdteverklaring van de norm: “Deze specificatie behandelt naadloze en gelaste austenitische roestvaststalen buizen voor algemeen gebruik met corrosiebestendigheid en voor gebruik bij lage of hoge temperaturen.” Dankzij die brede reikwijdte is A269 een eerste keuze in uiteenlopende sectoren, van instrumentatie tot warmtewisseling.
Naadloze versus gelaste productiebuis volgens ASTM A269
2. Eerst enkele punten ter verduidelijking. Ten eerste omvat A269 alleen austenitische staalkwaliteiten: staal met een kubisch vlakgecentreerde microstructuur. Duplexbuizen uit roestvast staal, zoals 2205 en 2507, vallen buiten de reikwijdte en worden gedekt door ASTM A789 en ASTM A790. “A269 TP2205” is een ongeldige materiaalaanduiding. Ten tweede is A269 een specificatienorm voor productiebuis, niet voor pijpleidingbuis. Productiebuis wordt vervaardigd met een werkelijke buitendiameter en werkelijke wanddikte, en verschilt daarmee van de reeks nominale buismaten en wanddikteklassen. Raadpleeg onze gids over buis versus pijp voor een vergelijking.
Naadloze productiebuis
Beide productiemethoden vallen onder ASTM 269 en worden in de norm als volgt afzonderlijk gespecificeerd:
Productie: geëxtrudeerd of doorboord uit een massief staalblok. Geen lasnaad.
Vereiste tests: hardheids-, verwijdings- en NDE-test of hydrostatische test. Een omgekeerde afplattingstest is niet vereist.
Geschikt voor: gebruik onder hoge druk, vermoeiing bij veel wisselende belastingen, kritieke corrosieve toepassingen en ASME-codeonderdelen waarvoor gelaste buizen zijn uitgesloten.
Gelaste austenitische roestvaststalen productiebuis
Kosten: doorgaans 15–25% hoger dan vergelijkbare gelaste buis. Opmerking: ASME B31.3 past een reductiefactor van ~15% toe op de toegestane spanning van gelaste buizen ten opzichte van naadloze buizen; de drukclassificatie van gelaste buizen bedraagt ongeveer 80% van die van vergelijkbare naadloze buizen met dezelfde buitendiameter en wanddikte.
Productie: gevormd uit band of plaat en daarna met een lasnaad gesloten en oplossingsgegloeid.
Aanvullende test: bij de omgekeerde afplattingstest wordt de buis 180 gebogen, zodat de lasnaad aan de buitenkant zit. De buis wordt gecontroleerd op scheuren, onvolledige doorlassing en de integriteit van de lasnaad.
Geschikt voor: instrumentatiebuissystemen, nutsleidingen met lage druk en algemene procesleidingen met NDE-controle.
Kosten: goedkoper per voet; voor gelaste buis komen de kosten van wervelstroom-NDE erbij.Voor de meeste instrumentatiesystemen is gelaste ASTM A269 TP316L (1/4″ en 3/8″ buitendiameter) de feitelijke norm: de meeste exploitanten van grote installaties, zowel in de Golf van Mexico als in de Noordzee, aanvaarden gelast materiaal voor hun instrumentatieleidingen. Dankzij NDE en een geslaagde omgekeerde afplattingstest kunnen ze erop vertrouwen dat de lasintegriteit bij normale bedrijfsdrukken geen probleem vormt. Bij een verwachte druk van meer dan 3.000 psi, bij vermoeiingsrisico of wanneer de specificatie naadloze buis voorschrijft, is dat uiteraard doorgaans vereist.
Beide producten moeten ook oplossingsgegloeid worden bij minimaal 1900 F (1040 C) en daarna in water worden afgeschrikt of snel worden gekoeld. Zo worden opgeloste chroomcarbiden weer in oplossing gebracht en wordt de corrosiebestendigheid van het nieuw vervaardigde en gelaste onderdeel volledig hersteld. Bekijk onze pagina over naadloze buis uit roestvast staal voor meer informatie over onze productieprocessen.
Gids voor ASTM A269-staalkwaliteiten: TP304, TP316, TP316L en belangrijke varianten
ASTM A269 omvat het volledige gamma austenitische staalkwaliteiten uit de 300-reeks. Het voorvoegsel “TP” in de aanduidingen (TP304, TP316L, TP321 enz.) staat voor “tube product” en onderscheidt buisvormige producten van staaf-, plaat- of pijpspecificaties binnen hetzelfde legeringssysteem. Het koolstofgehalte is een belangrijk verschil tussen standaardstaalkwaliteiten en de L-kwaliteiten met laag koolstofgehalte: voor standaard TP304 en TP316 is maximaal 0,08% koolstof toegestaan, terwijl TP304L en TP316L het koolstofgehalte beperken tot maximaal 0,035% voor een betere weerstand tegen sensibilisatie bij het lassen. ASTM A269 legt de vereisten voor chemische samenstelling en mechanische eigenschappen bij kamertemperatuur vast; de onderstaande tabellen geven de gepubliceerde grenswaarden uit de specificatie weer.
Vereisten voor chemische samenstelling (wt%, max. tenzij een bereik is vermeld)
| Staalkwaliteit | C% max. | Cr% | Ni% | Mo% | Mn% max. | Si% max. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TP304 | 0.08 | 18.0–20.0 | 8.0–11.0 | — | 2.00 | 0.75 |
| TP304L | 0.035 | 18.0–20.0 | 8.0–13.0 | — | 2.00 | 0.75 |
| TP316 | 0.08 | 16.0–18.0 | 10.0–14.0 | 2.0–3.0 | 2.00 | 0.75 |
| TP316L | 0.035 | 16.0–18.0 | 10.0–14.0 | 2.0–3.0 | 2.00 | 0.75 |
| TP321 | 0.08 | 17.0–19.0 | 9.0–12.0 | — | 2.00 | 0.75 |
| TP347 | 0.08 | 17.0–19.0 | 9.0–13.0 | — | 2.00 | 0.75 |
Minimale trek- en vloeigrens (kamertemperatuur)
| Staalkwaliteit | Minimale treksterkte (psi / MPa) | Minimale vloeigrens (psi / MPa) |
|---|---|---|
| TP304 | 75,000 / 517 | 30,000 / 207 |
| TP304L | 70,000 / 485 | 25,000 / 170 |
| TP316 | 75,000 / 517 | 30,000 / 207 |
| TP316L | 70,000 / 485 | 25,000 / 170 |
Eenvoudige uitleg voor de keuze van een staalkwaliteit: TP304 volstaat voor de meeste algemene toepassingen, zoals omgevingen met normale atmosferische druk en temperaturen, en toepassingen met milde chemicaliën. Bovendien is TP304 goedkoper dan TP316. Kies TP316 of TP316L als er chloriden aanwezig zijn. Dat is doorgaans het geval bij koelwater, pekel, een mariene atmosfeer of chloorhoudende reinigingsmiddelen (hypochloriet).
TP316 bevat 2 to 3 % molybdeen, wat de weerstand tegen putcorrosie verhoogt. L-kwaliteiten (304L en 316L) zijn bedoeld voor intensief lassen op locatie wanneer er geen praktische mogelijkheid is tot warmvervorming of warmtebehandeling na het lassen. Voor zware omstandigheden, zoals langdurige blootstelling aan temperaturen boven 800 °F, is TP321 (gestabiliseerd met titanium) bestand tegen sensibilisatie van standaard 304. Raadpleeg onze pagina over de eigenschappen van 304 roestvast staal voor meer informatie over basismateriaal 304.Wat is het verschil tussen TP304 en TP316 in ASTM A269-productiebuis?
Aan de standaardformulering van TP304, 18 / 8 CrNi, wordt bij TP316 2.0 tot 3,0% molybdeen toegevoegd. Door dit Mo-gehalte stijgt het PREN-getal (equivalentgetal voor weerstand tegen putcorrosie) van ~18 voor TP304 naar ~25 voor TP316, wat de weerstand tegen putcorrosie door chloriden en spleetcorrosie aanzienlijk verhoogt. Wat betekent dat in de praktijk? Specificeer TP316 of TP316L wanneer er veel chloriden kunnen voorkomen, zoals in zeewater, pekel, chloorverbindingen en reinigingsmiddelen met hypochloriet. Voor gebruik met zoet water, milde chemicaliën en in de atmosfeer bespaart u kosten met de prestaties van TP304, dat aan de vereisten van ASTM A269 voldoet.
Maata bereik, wanddikte en toleranties voor buitendiameter volgens A269
ASTM A269 omvat buizen met een buitendiameter vanaf 1/8” (3,2mm) tot grote diameters. Instrumentatiebuizen vallen doorgaans binnen het bereik van ¼” tot 1” buitendiameter. Naadloze buizen worden meestal vervaardigd door warm doorboren en daarna koudtrekken tot de eindafmetingen; met koudtrekken worden nauwere toleranties voor de buitendiameter en wanddikte bereikt dan met warm afgewerkte buis. Voor een binnendiameter vanaf 3/8-inch specificeert de norm afzonderlijke tolerantiebereiken voor de buitendiameter. De volgende tabellen tonen gebruikelijke buitendiameters en wanddiktes van buizen, inclusief de toleranties volgens de norm.
Toleranties voor buitendiameter — ASTM A269
| Buitendiameter | Tolerantie buitendiameter | Tolerantie wanddikte |
|---|---|---|
| Minder dan 0.50″ (13mm) | ±0.005″ (0,13mm) | ±10% |
| 0.50″–minder dan 1.50″ (13–38mm) | ±0.005″ (0,13mm) | ±10% |
| 1.50″–minder dan 3.50″ (38–89mm) | ±0.010″ (0,25mm) | ±10% |
| 3.50″–minder dan 5.50″ (89–140mm) | ±0.015″ (0,38mm) | ±10% |
Gangbare maten instrumentatiebuizen (volgens ASTM A269)
| Buitendiameter | Gangbare wanddiktes | Gangbare toepassing |
|---|---|---|
| 1/4″ (6,35mm) | 0.035″, 0.049″, 0.065″ | Impulsleidingen voor instrumentatie |
| 3/8″ (9,53mm) | 0.035″, 0.049″, 0.065″ | Instrumentatiebuizen, monsterleidingen |
| 1/2″ (12,7mm) | 0.049″, 0.065″, 0.083″ | Procesaansluitingen, chemische injectie |
| 3/4″ (19,05mm) | 0.065″, 0.083″, 0.109″ | Aansluitingen voor warmtewisselaars, nutsvoorzieningen |
| 1″ (25,4mm) | 0.065″, 0.083″, 0.120″ | Procesbuizen, warmtewisselaars |
📐 Technische opmerking: gemiddelde wanddikte versus minimale wanddikte
ASTM A269 specificeert een gemiddelde wanddikte: dankzij de tolerantie van +/− 10% mag de wand op sommige plaatsen ( nominal * 0.90 ) dik zijn. ASTM A213 specificeert een minimale wanddikte (0%/+20%): de wand mag niet dunner zijn dan besteld. Bepaal voor toepassingen onder hoge druk waarbij het ontwerp afhankelijk is van de wanddikte hoe de specificatie rekening houdt met de toegestane afwijking van de wanddikte en naar welke norm (indien van toepassing) uw inkoopspecificaties verwijzen, voordat u de maximaal toelaatbare werkdruk bepaalt.
Verplichte tests en eisen aan fabriekscertificaten volgens ASTM A269
Elke partij buizen volgens ASTM A269 moet de tests doorstaan voordat ze wordt vrijgegeven. De resultaten moeten worden gedocumenteerd op het fabriekskeuringsrapport (Mill Test Certificate, MTC). Vergelijk dit rapport vóór levering met het vrijgavedossier van uw leverancier.
Vereiste tests — checklist voor ASTM A269-conformiteit
- Analyse van de chemische samenstelling — controle van Cr%, Ni%, Mo%, C% (koolstof) en Mn% aan de hand van de limieten voor de staalkwaliteit
- Trek- en vloeigrens volgens de staalkwaliteit (voorbeeld: TP316L — min. 70.000 psi treksterkte / min. 25.000 psi vloeigrens)
- Hardheidstest — maximaal HRB 90 voor standaard austenitische staalkwaliteiten volgens ASTM A269
- Verwijdingstest – bij naadloze buis; het buiseinde wordt over een conische doorn uitgezet om de vervormbaarheid te testen
- Flanstest voor gelaste buizen en holle staven: de buiseinden worden naar buiten omgeflenst om de laskwaliteit en vervormbaarheid te controleren.
- Omgekeerde afplattingstest – alleen voor gelaste buis – buig de las 180 graden onder trekspanning – controleer op overlappingen of scheuren
- Niet-destructieve elektrische test (NDE/wervelstroom) OF hydrostatische druktest – keuze van de fabrikant, tenzij de koper de keuze bepaalt. De buis moet worden gemarkeerd met “E” voor een niet-destructieve test of “H” voor een hydrostatische test.
Fabriekskeuringsrapport: EN 10204 Type 3.1 of 2.2
Wanneer u bij buitenlandse fabrieken bestelt, ontvangt u een van de twee gebruikelijke typen fabriekskeuringsrapport volgens de Europese norm EN 10204.
| Type certificaat | Uitgegeven door | Wat het bevestigt | Vereist voor |
|---|---|---|---|
| Type 2.2 | Fabrikant (zelf gecertificeerd) | Algemene conformiteit — niet-specifieke tests | Toepassingen met laag kriticiteitsniveau, algemeen gebruik |
| Type 3.1 | Bevoegde inspecteur van de fabrikant (onafhankelijk van de productie) | Specifieke testresultaten voor de geleverde smeltpartij/partij — inclusief smeltnummer, werkelijke chemische samenstelling en werkelijke trekresultaten | Olie en gas, chemische processen, ASME-code, drukvaten |
| Type 3.2 | Kwaliteitsvertegenwoordiger van de fabrikant + onafhankelijke inspecteur van een derde partij (SGS, Bureau Veritas, Lloyd’s, DNV) | Alle gegevens van Type 3.1 + onafhankelijke medeondertekening en stempel. De levertijd wordt met 2–4 weken verlengd. | Onderzeese pijpleidingen, nucleair leidingwerk (ASME Sec. III), HP/HT-toepassingen, toepassingen met dodelijke vloeistoffen (ASME B31.3 Cat. M) |
⚠️ Veelgemaakte inkoopfout
Dit gebeurt als u een 2.2-certificaat aanvaardt terwijl uw specificatie een 3.1-certificaat vereist. Zodra het materiaal op uw voorraadterrein ligt, is het gedocumenteerd met een 2.2-MTC. Het is dan onmogelijk om dit achteraf te wijzigen naar een 3.1, omdat de specifieke warmtewaarden niet meer beschikbaar zijn. De enige alternatieven zijn dure tests of het materiaal terugsturen. Vermeld daarom bij het plaatsen van uw PO’s dat de vereiste MTC een 3.1 is.
ASTM A269 versus A213, A270 en A554 — keuzehulp voor de A269-norm
Er zijn 4 ASTM-normen voor roestvaststalen buizen die vaak in aankoopspecificaties voorkomen. Elke norm dient een ander doel. Een verkeerde keuze leidt tot een ondergedimensioneerde (onveilige) en dure installatie. Deze tabel helpt u in één oogopslag de juiste norm te kiezen.
Keuzehulp voor de A269-norm
| Norm | Reikwijdte | Gedekte uitvoeringen | Belangrijkste verschil in tests | Belangrijkste toepassing |
|---|---|---|---|---|
| ASTM A269 | Algemeen gebruik met corrosiebestendigheid, bij lage of hoge temperaturen | Naadloos + gelast | NDE of hydrostatische test (naar keuze); omgekeerde afplattingstest (gelast); hardheidstest vereist | Instrumentatiebuizen, procesleidingen, warmtewisselaars (algemeen) |
| ASTM A213 | Ketel-, oververhitter- en warmtewisselaarbuizen — toepassingen volgens ASME-code | Alleen naadloos | Verplichte hydrostatische test; minimale wanddikte (geen gemiddelde); korrelgrootte kan vereist zijn | ASME Boiler and Pressure Vessel Code, energieopwekking, gestookte verwarmingsinstallaties |
| ASTM A270 | Hygiënische buizen — zuivel, voeding, farmaceutische industrie, bioprocessen | Naadloos + gelast | Gepolijste binnen- en buitendiameter (Ra ≤ 20 µin); farmaceutische klasse S2: 100% van de boring wordt gecontroleerd; zwavelbereik beperkt (316/316L) | 3A Sanitary, ASME BPE, leidingwerksystemen voor voeding, zuivel en farmaceutische toepassingen |
| ASTM A554 | Mechanische, constructieve en decoratieve buizen; omvat austenitische, ferritische en duplexstaalkwaliteiten (in tegenstelling tot A269, dat alleen austenitische staalkwaliteiten omvat) | Alleen gelast | Geleverd in gelaste toestand — oplossingsgloeien is niet vereist; verplichte druk- of NDT-tests zijn niet vereist; niet geschikt voor toepassingen onder druk | Architectuur, leuningen, meubels, constructieframes — NIET voor toepassingen met corrosie of druk |
Wat is het verschil tussen ASTM A269 en ASTM A213?
A213 definieert naadloos getrokken buizen van ferritisch en austenitisch gelegeerd staal voor ketels, andere drukvaten en warmtewisselaars die onder druk werken, overeenkomstig de ASME-code. Belangrijke specificaties van A213: de 3 essentiële punten die u over A213-stalen buizen moet weten zijn: de specificatie omvat alleen naadloze buizen; ze schrijft een minimale buiswanddikte voor (nooit dunner dan besteld, maar tot 20% extra wanddikte is toegestaan); en voor elke buis in de bestelling is een hydrostatische druktest vereist! Vergelijking met ASTM A269: A213 specificeert naadloze en gelaste buizen met een gemiddelde wanddikte (10%) en staat toe dat niet-destructieve tests (NDE) de hydrostatische test vervangen.
Gebruik A213 als de toepassing onder de ASME Boiler and Pressure Vessel Code valt. A269 zou in dat geval een onvoldoende gespecificeerde buis zijn. Lees meer over onze ketelbuizen.Wat is het verschil tussen A269 en A270?
A270 is bedoeld voor hygiënische buizen uit austenitisch roestvast staal; de producteisen worden bepaald door de oppervlaktegesteldheid en niet door de fysische eigenschappen. Voor A269 is alleen een “vakkundige afwerking” vereist. Oppervlakteonvolkomenheden zijn toegestaan en de binnenkant van de buis wordt niet getest. Voor A270 moet de buis elektrolytisch gepolijst zijn en moet de binnenkant een ruwheid Ra 20 microndeter hebben. Als de A270-buis wordt gebruikt in de voedingsmiddelen-, zuivel- of farmaceutische industrie, moet ook de buitenkant elektrolytisch gepolijst zijn om het risico te beperken dat bacteriën zich eraan hechten. De norm A270 wordt vermeld in de 3A Sanitary-normen en de ASME BPE-norm voor bioprocessapparatuur. A269 wordt gebruikt in de norm ASME B31.3 Process Piping. Ontwerpt u voor een toepassing waarbij contact met het product en reinigbaarheid belangrijk zijn, kies dan ASTM A270-buizen. Gebruik ASTM A269-buizen voor algemene industriële toepassingen.
Industriële toepassingen van ASTM A269-buizen
A269 omvat doorgaans instrumentatiebuizen uit roestvast staal en toepassingen waarvoor naleving van een ASME-code niet doorslaggevend is, waaronder warmtewisselaarbuizen voor industriële (niet-energetische) toepassingen en algemeen gebruik. De norm is de voorkeurspecificatie in de olie- en gasindustrie, de energiesector en de chemische procesindustrie.
| Sector | Typische toepassing |
|---|---|
| Olie en gas | Instrumentatiebuizen, monsterleidingen, chemische injectie, hydraulische besturing |
| Chemische procesindustrie | Bundels voor warmtewisselaars, condensorbuizen, procesaansluitingen |
| Farmaceutische industrie | Nutsleidingen, koelwater; voor oppervlakken die met het product in contact komen, is A270 vereist |
| Energieopwekking | Condensorbuizen, instrumentatieleidingen (A213 voor stoomketels) |
| Halfgeleiderindustrie | Leidingen voor hoogzuivere procesgassen en chemicaliën (vaak basismateriaal A269 + EP-afwerking) |
| Voeding en dranken | Koelleidingen voor nutsvoorzieningen (A270 voor oppervlakken die met het product in contact komen, A269 voor nutsvoorzieningen) |
Praktijkvoorbeeld: instrumentatie in een raffinaderij aan de Golfkust
Deze 3/8″ buis met een buitendiameter van 0.049″ en ASTM A269 TP316L-wanddikte, met een gelaste naad, is ingekocht bij een gevestigde buitenlandse leverancier. We houden dit product op voorraad in willekeurige lengtes. Onze leverancier bezorgde alle vereiste testcertificaten, waaronder EN 10204 Type 3.1-materiaaltestcertificaten met de chemische samenstelling van het 316L-materiaal voor een hoge HS-bestendigheid, evenals ultrasone tests om de lasintegriteit te controleren voor toepassingen met hoge druk en HS.
In de catalogus van de Instrumentation Products Division van Parker Hannifin wordt ASTM A269 TP316L (UNS S31603, C max. 0,035%, HRB ≤ 95) vermeld als basismateriaal voor de instrumentatiebuizen met perskoppeling. Daarbij verwijst de catalogus naar de maatvastheid, het gladde oppervlak en de samenstelling met laag koolstofgehalte, die betrouwbare verbindingen met veldlassen mogelijk maken.
Vermijd A269 voor warmtewisselaars en ketels die onder een ASME-code vallen. Een andere toepassing waarvoor veel gebruikers ten onrechte ASTM A269 kiezen, is warmtewisselaarbuis of een vergelijkbare toepassing voor warmteoverdracht die onder ASME BPV (Boiler & Pressure Vessel) Code Section I (Power Boilers) of Section VIII (Pressure Vessels) valt. In die gevallen is ASTM A213 verplicht; ASTM A269 volstaat niet. Bekijk voor aanverwante producten buizen van gelegeerd staal voor toepassingen met hogere legeringsgehalten en waterleidingen uit roestvast staal voor waterleidingen voor nutsvoorzieningen.
Inkoopchecklist — ASTM A269-buizen correct specificeren en bestellen
Bestelchecklist: ASTM A269, sectie 16, bevat de volgende elementen die in elke bestelomschrijving moeten worden opgenomen om te voorkomen dat u materiaal ontvangt dat niet conform of onvoldoende gespecificeerd is. Een slecht opgestelde offerteaanvraag (RFQ) is veruit de meest voorkomende reden waarom we bestellingen ontvangen voor materiaal dat we niet kunnen leveren of dat bij de inkomende controle of kwaliteitscontrole bij u dreigt te worden afgekeurd. Gebruik deze checklist om uw aanvraag op te stellen.
Checklist voor een RFQ voor A269-buizen (volgens A269 §16)
- ASTM-aanduiding en revisiejaar — bijvoorbeeld “ASTM A269/A269M-24”
- Staalkwaliteitsaanduiding — bijvoorbeeld “TP316L” (alleen “316” is onvoldoende)
- ☐ Vorm — naadloos of gelast (vermeld dit uitdrukkelijk)
- Buitendiameter en wanddikte — bijvoorbeeld “0.375 in (9,5 mm) buitendiameter x 0.049 in (1,2 mm) wanddikte”
- Vorm en lengte — bijvoorbeeld “naadloos, willekeurige lengtes” of “gelast, op lengte gezaagd”; buizen met een kleine buitendiameter kunnen ook op staalcoil worden geleverd (vermeld “staalcoil” of “rechte lengtes”)
- Oppervlakteafwerking — bijvoorbeeld “glansgegloeid” of “gebeitst”, of “gepolijst” indien gespecificeerd
- Eindafwerking — bijvoorbeeld “vlakke uiteinden”, “snijden en ontbramen” (vermeld of de snede recht of afgeschuind moet zijn), “afgedopt”
- Niet-destructief onderzoek — bijvoorbeeld “wervelstroomonderzoek (E)” of “hydrostatische proef (H)”
- Type materiaaltestrapport — bijvoorbeeld “EN10204 Type 3.1-materiaaltestcertificaten moeten worden meegeleverd”
- Speciale tests — bijvoorbeeld “IGC (test op interkristallijne corrosie) volgens S2”, “korrelgrootte volgens S5”, indien vereist.
Ga er niet van uit dat alles geregeld is door alleen het MTC of het NDO aan te vragen. Als u niet vermeldt welk type materiaal u wilt kopen en of het naadloos of gelast moet zijn, kan de leverancier die keuzes voor u maken, en die keuzes zijn mogelijk niet in uw belang. Bekijk ons uitgebreide aanbod specificaties voor naadloze buizen, waaronder ASTM A269-buizen, online.
Vooruitblik op de sector 2025–2026: ontwikkelingen in roestvaststalen buizen
Belangrijke marktindicatoren
- Zoekvraag naar 304-roestvaststalen buizen: STIJGT 136% op jaarbasis (DataForSEO SV-gegevens, gemiddelde van de afgelopen 3 maanden ~1.700 tegenover de voorgaande 3 maanden ~720)
- Wereldwijde markt voor roestvaststalen buizen: geschat op USD 40,95 miljard (2026), naar verwachting USD 62,45 miljard tegen 2035 — CAGR 4,8%
- Segment voor buizen en fittingen met hoge zuiverheid: USD 2,0 miljard (2024), USD 4,5 miljard (2035) — CAGR 7,6%, aangevoerd door de vraag vanuit de farmaceutische en halfgeleidersector
De sterke stijging van de vraag naar 304-buizen wordt door twee gunstige ontwikkelingen aangedreven. Ten eerste zien we in Noord-Amerika en Azië steeds meer nieuwe projecten voor halfgeleiderfabrieken, waarvoor de distributiesystemen voor roestvast staal met hoge zuiverheid aanzienlijk moeten worden uitgebreid. Ten tweede breidt een golf van kapitaalinvesteringen in de farmaceutische en biotechsector sinds 2022 de productiecapaciteit uit. Beide sectoren baseren hun specificaties op ASTM A269; mogelijk zijn ook een BA-afwerking (glansgegloeid) en nauwere toleranties vereist.
Wat de grondstoffen betreft, blijft nikkel — de belangrijkste kostenfactor voor zowel kwaliteit 304 als 316 — sinds 2023 volatiel door leveringsbeperkingen vanuit Indonesië en de Filipijnen. Molybdeen — het legeringselement dat TP316L zijn weerstand tegen chloriden geeft — wordt verhandeld tegen ongeveer $58,000/ton en zorgt rechtstreeks voor hogere toeslagen op de legering van 316L tegenover 304. Naadloze buizen vertegenwoordigen ongeveer 55% van de wereldwijde vraag naar austenitisch roestvast staal; gelaste buizen maken de overige 45% uit. Aankoopteams die instrumentatiebuizenprogramma’s voor 2025/2026 plannen, kunnen overwegen de prijzen nu vast te leggen, vooral voor TP316L, en een veiligheidsvoorraad aan te houden om verstoringen in de levering op te vangen. De revisie van ASTM A269 uit 2024 (ASTM A269/A269M-24) bestaat grotendeels uit redactionele wijzigingen en brengt geen veranderingen aan in de materiaalsamenstelling of testmethoden waarvoor bestaande goedgekeurde leveranciers opnieuw moeten worden gekwalificeerd.
Veelgestelde vragen over ASTM A269
Wat is ASTM A269-materiaal?
Wat is het verschil tussen ASTM A269 en ASTM A213?
Wat is het verschil tussen ASTM A269 en ASTM A554?
Wat is het verschil tussen A269 en A270?
Wat is het verschil tussen naadloze en gelaste ASTM A269-buizen?
Gerelateerde artikelen
Deze gids behandelt austenitische roestvaststalen buizen volgens ASTM A269 op basis van gepubliceerde gegevens uit de ASTM-specificatie, concurrentieanalyse en inkoopervaring met programma’s voor naadloze en gelaste roestvaststalen buizen. De gegevens over de chemische samenstelling en mechanische eigenschappen zijn ontleend aan de ASTM A269-norm zoals weergegeven in geverifieerde leveranciersdocumentatie. Markttrendgegevens (DFS-zoekvolume) en cijfers over de marktomvang (rapporten van externe sectororganisaties) worden met de nodige toelichting als indicatieve gegevens aangehaald. Deze inhoud is bijgewerkt voor A269/A269M-24 (revisie uit 2024).




