Fraud Blocker
x
Stuur vandaag nog uw aanvraag
Quick Quote

Leveranciers van roestvaststalen tubing: B2B-inkoopgids [2026]

Roestvast staal inkopen lijkt eenvoudig, tot een vervanging van de staalkwaliteit zes maanden na de start van een project leidt tot corrosieschade, of een levering geen materiaaltestcertificaat bevat dat naar de bron te herleiden is. Inkopers en aankoopverantwoordelijken weten dat de zwakke schakel tussen de specificatie en de acceptatie of afkeuring vaak schuilt in drie aankoopbeslissingen: de juiste staalkwaliteit kiezen, de toepasselijke ASTM-norm op de bestelbon vermelden en een leverancier selecteren die het materiaal van de smelt tot de ontvangst kan traceren.
Dit artikel behandelt het volledige inkoopscenario: de producttypes en belangrijkste specificaties, de keuze tussen naadloos en gelast, de keuze tussen 304 en duplexbuizen, de vier meest voorkomende ASTM-normen op materiaaltestcertificaten en een scorekaart met 6 punten voor de kwalificatie van leveranciers. De marktvooruitzichten voor 2025-2026 omvatten signalen rond grondstofprijzen voor de planning van legeringstoeslagen.

Wat is roestvaststalen tubing? Types en belangrijkste specificaties

Inhoud show
D:\seo\leveranciers van roestvaststalen productiebuis Roestvaststalen tubing is een nauwkeurig vervaardigd metalen product met strikte toleranties voor de buitendiameter (OD) en wanddikte, als alternatief voor buis. De specificaties verschillen van die voor leidingbuizen: die worden aangeduid met NPS, gebaseerd op de nominale diameter, en Schedule, een maat voor de wanddikteklasse. Tubing wordt gespecificeerd op basis van de werkelijke buitendiameter en wanddikte. Daarom zijn roestvaststalen buizen het materiaal bij uitstek voor toepassingen waar nauwkeurige maattoleranties vereist zijn, zoals instrumentatieleidingen, warmtewisselaars, steriele transferleidingen en constructies waarbij een nauwkeurige passing van de buitendiameter nodig is.

Beknopt overzicht: belangrijkste specificaties van roestvaststalen tubing

Afmeting Typisch bereik Opmerkingen
Buitendiameter (OD) 1/8″ tot 12″+ (3mm–300mm+) Belangrijkste bestelmaat voor tubing
Wanddikte 0.016″ tot 0.500″+ (0,4mm–12mm+) De ASTM-norm bepaalt de tolerantiespecificatie
Standaardlengtes 6m, 12m, 20ft of willekeurige lengte (productielengte) Distributeurs kunnen op maat zagen
Gangbare families van staalkwaliteiten 300-reeks, duplex, nikkellegering 304 en 316 zijn goed voor meer dan 80% van het industriële volume
Oppervlaktetoestand Gegloeid/gebeitst; blankgegloeid; fabrieksafwerking; gepolijst Vermeld de afwerking op de bestelbon voor gereguleerde sectoren
Roestvaststalen tubing is verkrijgbaar in verschillende productvormen: rond (instrumentatie, bundels voor warmtewisselaars, hydrauliek), vierkant en rechthoekig (architectuur, constructies), met kleine afmetingen (instrumentatie, analyse), op coil (instrumentatie, analyse) en met dikke wand (behuizingen, machinaal bewerkte onderdelen, klepbehuizingen). Tubing versus leidingbuis: dit verschil heeft gevolgen voor de criteria, testverslagen en specificaties. Tubing wordt aangeduid met de werkelijke OD/ID en wanddikte; leidingbuis met de nominale NPS-diameter en Schedule. Tubing is nodig voor toepassingen waar een exacte passing vereist is, zoals instrumentaansluitingen, fittingen en buisplaten van warmtewisselaars. Gebruik leidingspecificaties voor systemen voor vloeistoftransport die op Schedule en NPS zijn gebaseerd. Roestvaststalen tubing wordt vervaardigd uit de belangrijkste ferritische, austenitische, martensitische en duplexlegeringen. Austenitische staalkwaliteiten uit de 300-reeks (304, 316, 321, 347) worden gebruikt voor het merendeel van de instrumentatie, debietregeling en constructieonderdelen. Duplex 2205 en 2507 worden toegepast wanneer corrosiebestendigheid en sterkte gecombineerd moeten worden met robuustheid. Nikkellegeringen (Inconel 625, 825, Alloy 800) worden gebruikt bij extreme corrosie of voor corrosiebestendigheid bij hoge temperaturen.

Naadloze versus gelaste roestvaststalen tubing: welke specificatie kiest u?

Naadloze versus gelaste roestvaststalen tubing: welke specificatie kiest u? De keuze tussen gelaste en naadloze roestvaststalen tubing heeft een grote invloed op de drukklasse, levertijden en prijs. Ook kan ze bepalen of de opgegeven staalkwaliteit op het materiaaltestcertificaat staat. Beide types worden volgens ASTM-normen geproduceerd en kunnen de kwalificatietests van leveranciers doorstaan, maar presteren anders onder veeleisende gebruiksomstandigheden. Productiemethode: naadloze roestvaststalen tubing wordt gemaakt van een massief staalblok, dat wordt doorboord, geëxtrudeerd en vervolgens in meerdere stappen koudgetrokken. Tussen de stappen door wordt het materiaal gegloeid. Zo ontstaat een buis zonder langslas. Gelaste roestvaststalen tubing wordt gemaakt door bandstaal te walsen en met een TIG-, plasma- of laserinstallatie bij hoge temperatuur te lassen. Daarna volgt het gloeien en de inspectie.
Factor Naadloos Gelast
Drukklasse 100% — geen spanningsconcentratie bij een lasnaad ~80% van de overeenkomstige drukklasse voor naadloze tubing
Uniformiteit van de wand Gemiddeld (ASTM A213: minimale wanddikte) Strakker (gemaakt uit precisie-koudgewalst bandstaal)
Meerkost 25–67% duurder dan het gelaste equivalent Referentieprijs
Typische levertijd 30–45 dagen (niet-voorraadartikelen) 15–25 dagen
Oppervlakteafwerking Blankgegloeid of gebeitst Blankgegloeid; een gladdere binnenafwerking is mogelijk
Belangrijkste ASTM-normen A213, A269, A511 A269, A249, A554, A270
Meest geschikt voor Hoge druk, olie en gas, hydrauliek, instrumentatie Constructies, sanitaire toepassingen, algemene procesinstallaties, prijsgevoelige toepassingen

Specificatie kiezen: naadloos of gelast?

  • Kies een naadloze uitvoering als: de bedrijfsdruk hoger is dan 80% van de ontwerpdruk, de toepassing hydraulische of pneumatische instrumentatie omvat, de ASTM-norm A213 is (gebruik in warmtewisselaars of ketels), of de toepasselijke gebruiksnorm geen lasnaad toestaat
  • Kies een gelaste uitvoering voor: structurele of architecturale toepassingen, sanitaire toepassingen (A270), beperkingen qua kosten en levertijd, of wanneer een uniforme wanddikte belangrijker is dan de drukklasse
  • Beide zijn geschikt: algemene procesleidingen (tot een matige werkdruk) met ASTM A269 en dubbele certificering (naadloos of gelast).
Naadloze tubing is de standaardspecificatie voor alle instrumentatieleidingen onder hoge druk in de olie- en gasindustrie. Voor voedselveilige transferleidingen en sanitaire toepassingen is volgens ASTM A270 gelaste en koudgetrokken tubing de gebruikelijke specificatie. Wanneer dubbele certificering is toegestaan, kan een kwaliteitsdistributeur vaak sneller naadloze roestvaststalen buizen uit voorraad leveren dan een bestelling bij een staalfabriek (zie onze gids voor naadloze roestvaststalen buizen voor afmetingen en staalkwaliteiten).

Wat is het voordeel van naadloze roestvaststalen tubing ten opzichte van gelaste tubing?

Het belangrijkste voordeel is dat er geen langslasnaad is. Een lasnaad vormt een spanningsconcentratie, waardoor de drukklasse van gelaste tubing ongeveer 80% bedraagt van die van naadloze tubing met dezelfde OD, wanddikte en staalkwaliteit. Bij hydraulische toepassingen, instrumentatie en hogedrukgas bepaalt dit verschil of het materiaal geschikt is voor de ontwerpdruk. Naadloze tubing heeft doorgaans een gladdere binnenafwerking met minder putjes, waardoor de kans op corrosie kleiner is. Dit is vooral van belang in toepassingen met chloriden, waar de laszone van gelaste tubing gevoeliger is voor aantasting.

Staalkwaliteiten voor roestvaststalen tubing: 304, 316, 321, duplex en speciale legeringen

Staalkwaliteiten voor roestvaststalen tubing: 304, 316, 321, duplex en speciale legeringen Keuze van de staalkwaliteit. Voor tubing worden verschillende staalkwaliteiten van roestvast staal gebruikt. De juiste kwaliteit kiezen is verreweg de belangrijkste ontwerpbeslissing. Gebruik de verkeerde kwaliteit — bijvoorbeeld 304 in een chloride- of mariene omgeving waar 316 geschikt is — en er kan na 12 tot 18 maanden putcorrosie in de laszone optreden. Een juiste keuze van de staalkwaliteit dekt meer dan 95% van de industriële inkoopbeslissingen.
Staalkwaliteit Samenstelling Max. bedrijfstemperatuur Belangrijkste eigenschap Prijsklasse Belangrijkste norm
304 / 304L 18% Cr, 8% Ni 870°C (continu) Algemene corrosiebestendigheid; ruimst verkrijgbaar Basis ASTM A269, A213
316 / 316L 18% Cr, 10–14% Ni, 2–3% Mo 870°C (continu) Betere weerstand tegen chloriden en putcorrosie; toevoeging van molybdeen +10–20% ten opzichte van 304 ASTM A269, A213
321 18% Cr, 9% Ni, gestabiliseerd met Ti 900°C (continu) Bestand tegen sensibilisatie bij hoge temperaturen; energieopwekking/uitlaatgassen +15–25% ten opzichte van 304 ASTM A213, AMS
Duplex 2205 22% Cr, 5% Ni, 3% Mo 315°C (max.) ~2× de vloeigrens van 304; weerstand tegen SCC; offshore/chemische industrie +50–80% ten opzichte van 304 ASTM A789, A790
Alloy 625 (Inconel) 58% Ni, 22% Cr, 9% Mo 980°C (continu) Extreme corrosie- en hittebestendigheid; onderzeese toepassingen, gebruik in een H₂S-houdende omgeving 4–6× ten opzichte van 304 ASTM B444

Wat is het verschil tussen 304- en 316-tubing van roestvast staal?

Het molybdeengehalte (2–3%) is het belangrijkste verschil bij 316. Molybdeen verhoogt de weerstand tegen put- en spleetcorrosie in omgevingen met chloriden, zoals zeewater, zoute lucht, chloorhoudende reinigingsmiddelen en veel chemische processtromen. In de praktijk is 304 de standaardspecificatie voor algemeen industrieel gebruik. Kies 316 of 316L voor toepassingen met hoge chlorideconcentraties, zout water of een mariene omgeving. Met een meerprijs van 10–20% ten opzichte van 304 is 316L veel goedkoper dan herstellingen of vervanging als gevolg van corrosie.

Veelgemaakte fout: magnetisch onderzoek is geen geschikte controlemethode.

De eenvoudigste manier om een eenmalig materiaal ter plaatse te testen, lijkt een magneet tegen het roestvast staal te houden en te kijken of het wordt aangetrokken. Dit is echter geen geldige test. Ferritische staalsoorten (zoals 430) zijn ook roestvast, hoewel ze door een magneet worden aangetrokken. Ook koud bewerkt 304 kan licht magnetisch zijn door martensietvorming tijdens de bewerking.

Daarom moet het materiaal worden geverifieerd met een PMI-test of materiaaltestcertificaat.
Raadpleeg voor gedetailleerde mechanische eigenschappen onze pagina over de eigenschappen van roestvast staal 304 en de vloeigrens van roestvast staal 316. Lees voor meer uitleg over de passiveringslaag van chroomoxide, die roestvast staal corrosiebestendig maakt, onze gids over waarom roestvast staal bestand is tegen corrosie.

ASTM-normen voor roestvaststalen tubing uitgelegd: A269, A213, A554 en A270

ASTM-normen voor roestvaststalen tubing uitgelegd: A269, A213, A554 en A270 De juiste ASTM-norm op de bestelbon vermelden is geen formaliteit: die norm bepaalt welke tests moeten worden uitgevoerd, welke toleranties gelden en welke oppervlakteafwerking de leverancier moet leveren. Een materiaaltestcertificaat volgens ASTM A269 stelt andere eisen dan een vergelijkbaar certificaat volgens A213 voor Grade 316, OD 76,2mm en wanddikte 3mm. De volgende vier ASTM-normen worden in de B2B-levering van roestvaststalen tubing het vaakst gebruikt, in volgorde van meest naar minst gangbaar.
ASTM-norm Type Wandmethode Oppervlak Belangrijkste toepassing
ASTM A269 Naadloos of gelast austenitisch Gemiddelde wanddikte; tolerantie –10% tot –15% Blankgegloeid of gebeitst Algemeen gebruik; instrumentatie; farmacie; voeding
ASTM A213 Naadloze ferritische/austenitische legering Minimale wanddikte; tolerantie ±20% tot ±22% Mat (gegloeide afwerking) Ketels; warmtewisselaars; energieopwekking; raffinaderijen
ASTM A554 Gelaste mechanische tubing Volgens specificatie; gecontroleerde OD Fabrieksafwerking, gepolijst of elektrolytisch gepolijst Constructies; architectuur; algemene mechanica
ASTM A270 Gelaste en naadloze sanitaire tubing Gemiddelde wanddikte Vereiste voor de binnenafwerking (ID gespecificeerd) Voeding en dranken; zuivel; CIP-leidingen in de farmaceutische industrie
ASTM A511 Naadloze mechanische tubing Gemiddelde wanddikte Blankgetrokken afwerking Machinaal bewerkte onderdelen; klepbehuizingen; holle staven

Technische opmerking: wandtolerantie en het belang ervan voor uw specificatie

A213 schrijft een minimale wanddikte voor: wat u bestelt, zal nooit dunner zijn, maar kan wel dikker zijn. Dat is geschikt voor drukvaten, waar een kleinere dikte dan gespecificeerd een risico op falen inhoudt.

A269 specificeert een gemiddelde wanddikte, met een tolerantie van -10 tot -15 procent, afhankelijk van de diameter. Voor instrumentatietubing met een knelkoppeling die is ontworpen voor de OD (Swagelok, Parker), volstaat een gemiddelde wanddikte, aangezien de grip afhankelijk is van de OD.

Voor tubing volgens ASTM A269 in het “-” OD-bereik is de OD-tolerantie doorgaans 0.005″. Controleer de tolerantiek klasse bij de leverancier voordat u bestelt voor nauwkeurige instrumentaansluitingen.

Een veelvoorkomend inkoopprobleem bij ASTM-specificaties is het bestellen van A213-instrumentatietubing voor boringen en A269 voor ketelcircuits. Gebruik de wandtolerantie als leidraad: minimale wanddikte = hogedruk- of thermische toepassing (A213); gemiddelde wanddikte = algemeen gebruik of instrumentatie (A269). Voor constructieframes en architecturale toepassingen kan tubing volgens A554 worden gebruikt. Die norm staat gelaste constructies toe, wat de materiaalkosten aanzienlijk verlaagt. Sanitaire leidingen voor de voedings- en farmaceutische industrie worden geleverd volgens A270. Dit is de enige specificatie die eisen stelt aan de binnenafwerking van CIP-systemen. Raadpleeg onze gids voor Schedule en wanddikte van buizen voor informatie over Schedule en wanddiktes. Raadpleeg ons overzicht van ASTM-normen voor constructiebuizen voor specificaties van constructiebuizen.

Toepassingen van roestvaststalen tubing per sector

Toepassingen van roestvaststalen tubing per sector De keuze van de staalkwaliteit en norm hangt sterk af van de eindgebruiker. Zoals de matrix hieronder laat zien, bepalen de eisen van de sector welk materiaal en welke documentatie nodig zijn.
Sector Typische staalkwaliteit Belangrijkste norm Kritieke vereiste
Olie en gas 316L, Duplex 2205, 625 ASTM A213, A269 Hoge druk; gebruik in een H₂S-houdende omgeving; heat tracing; offshore-corrosiebestendigheid
Voeding en dranken 316L (voorkeur), 304 ASTM A270 Binnenafwerking (Ra ≤ 0,8 µm voor CIP); lasrups vlakgeslepen
Farmacie/biotechnologie 316L, elektrolytisch gepolijst ASTM A270 + ASME BPE Elektrolytisch gepolijste ID; staal met laag zwavelgehalte voor passivering; USP Class VI
Chemische verwerking 316L, Duplex 2205, 625 ASTM A213, A269 Corrosiebestendigheid in specifieke media; drukklasse; traceerbaarheid
Luchtvaart en ruimtevaart 321, 347, 17-4 PH AMS 5570 / AMS 5645 Stabiliteit bij hoge temperaturen; AS9100-kwaliteitssysteem; volledige traceerbaarheid per partij
Energieopwekking 304, 316, 321 ASTM A213 Specificatie voor minimale wanddikte; certificering van hydrostatische tests; ketelnorm
Instrumentatie/hydrauliek 304, 316 ASTM A269 Strakke OD-tolerantie (±0.005″); uniforme wanddikte voor de grip van de knelkoppeling
Naar schatting is de energie- en elektriciteitssector goed voor 35% van het wereldwijde eindgebruik van roestvaststalen buizen. Ongeveer 30% van de wereldwijde roestvaststaalmarkt, gemeten naar volume, is bestemd voor olie en gas. In de instrumentatiesector domineert ASTM A269 in 316, omdat deze buis twee certificeringen combineert, ISO 9001 omvat en doorgaans bij distributeurs op voorraad is. In de luchtvaart- en farmaceutische sector zijn daarnaast de vereiste sectorspecifieke certificeringen nodig, respectievelijk AS9100 en ASME BPE. Daardoor is het aantal gekwalificeerde leveranciers in die sectoren veel kleiner.

Een leverancier van roestvaststalen tubing kwalificeren: scorekaart met 6 punten

Een leverancier van roestvaststalen tubing kwalificeren: scorekaart met 6 punten Een leverancier die roestvaststalen tubing aanbiedt, kan aangeven dat hij producten volgens een gereguleerde specificatie met traceerbaarheid levert. Dat betekent niet dat hij dit altijd kan. Het verschil tussen een leverancier die gekwalificeerd is voor algemene industriële staalkwaliteiten en een leverancier die voldoet aan specificaties voor de farmaceutische industrie of olie en gas, blijkt uit de criteria. De tekortkomingen staan in de verschillende kwalificatiedocumenten, niet noodzakelijk in een offerte. Elk criterium krijgt 0–2 punten. Een totaalscore van 8 of meer op 12 wijst erop dat een leverancier aan de eisen van veeleisende industriële B2B-toepassingen kan voldoen. Een score van 5-7 is voorwaardelijk: alleen geschikt voor algemeen industrieel gebruik zonder sectorspecifieke regelgeving. Een score lager dan 5 wijst op een inkooprisico. Bespreek dit verder voordat u de leverancier kwalificeert voor gereguleerde of kritieke toepassingen.
# Criterium Score 0 — alarmsignaal Score 1 — voldoet aan de basisvereisten Score 2 — volledig gekwalificeerd
1 Kwaliteitscertificeringen Geen ISO 9001 of gelijkwaardig; geen gedocumenteerd kwaliteitssysteem ISO 9001-gecertificeerd; geldigheid certificaat gecontroleerd ISO 9001 + sectorspecifieke certificeringen: EN 10204 3.1, AS9100 of FDA-registratie, indien van toepassing
2 Materiaaltestcertificaat (MTC) Geen MTC verstrekt; alleen een Certificate of Compliance (COC) MTC volgens EN 10204 2.2 (fabriekstest) verstrekt MTC volgens EN 10204 3.1 — onafhankelijke inspectie door derden; chemische en mechanische gegevens per smelt
3 Traceerbaarheid van smeltpartijen Geen smeltnummer op de verzenddocumenten; gemengde partijen zonder scheiding verzonden Smeltnummer vermeld op de verzenddocumenten Smeltnummer op de buis (gestempeld of op etiket); scheiding van partijen bevestigd in het magazijnbeheersysteem
4 Voorraad en levertijd Geen voorraad; alles wordt bij de staalfabriek besteld; levertijd niet te bevestigen Gangbare staalkwaliteiten (304/316) op voorraad; levertijd schriftelijk bevestigd Voorraad van gangbare afmetingen bevestigd; gedocumenteerde levertijden voor speciale staalkwaliteiten; voorraad met meerdere certificeringen
5 Op maat zagen Alleen volledige lengtes; geen service voor zagen op maat Op maat zagen mogelijk; tolerantie ±6mm Precisiezagen (±1mm of beter); afwerking van de kopse kant (ontbramen, afschuinen); controle van haakse snede op aanvraag
6 Registratie van ASTM-conformiteit Conformiteit met de vermelde ASTM-norm niet te bevestigen; geen testdocumentatie Eén ASTM-certificering per product; registraties van hydrostatische tests beschikbaar Voorraad met meerdere certificeringen (bv. dubbele certificering A269 + A213); registraties van wervelstroom- of ultrasone tests op aanvraag beschikbaar
Interpretatie van de score: 10–12: volledig gekwalificeerd 8–9: gekwalificeerd 5–7: voorwaardelijk (alleen voor niet-gereguleerd gebruik) <5: uitsluiten

Welke certificeringen moet een leverancier van roestvaststalen tubing hebben?

ISO 9001: de basisnorm voor algemene industriële EPC-projecten is ISO 9001. Deze norm biedt de koper zekerheid over kwaliteitscontrole via certificering en externe audits. Ze bewijst niet welke chemische samenstelling of mechanische eigenschappen het geleverde materiaal heeft. Daarvoor is het materiaaltestcertificaat (MTC) verantwoordelijk. Kopers in gereguleerde sectoren moeten EN 10204 3.1 specificeren (niet 2.2). Daarbij controleert een onafhankelijke inspectie-instelling de testresultaten. Voor farmaceutische toepassingen is daarnaast FDA-registratie van de materiaalleverancier vereist. In luchtvaarttoeleveringsketens schrijven de meeste OEM-specificaties (bv. Boeing 007-4, Airbus 320-250) AS9100 voor, het kwaliteitssysteem voor de luchtvaart.

⚠ Opmerking voor de sector: zorgen over de echtheid van MTR’s bij buitenlandse leveringen

In technische inkoopfora (Eng-Tips, dec 2023) werd bezorgdheid geuit over de betrouwbaarheid van materiaaltestverslagen van buitenlandse leveranciers, vooral wanneer ze via meerdere tussenpersonen worden doorgegeven. Voorraad kan worden “opgeschoond” door vervalste smeltresultaten of testverslagen van niet-gerelateerde smelten te verwijderen. Mogelijke maatregelen om de herkomst te controleren zijn EN 10204 3.1, kruiscontrole van het smeltnummer met de voorraadregistratie van de verzender en steekproeven met PMI bij ontvangst.

Bekijk de lijst met goedgekeurde verkopers, fabrikanten en distributeurs van roestvaststalen buizen op onze leverancierspagina. Neem contact op met ons inkoopteam om een specificatieblad voor leverancierskwalificatie aan te vragen.

Klaar om een leverancier te kwalificeren?

Vraag een specificatieblad voor leverancierskwalificatie aan: een vereenvoudigd RFQ-werkblad volgens deze scorekaart met 6 punten.

Specificatieblad aanvragen →

Praktische inkoop: lengtes, smeltpartijen, levertijden en zagen op maat

Praktische inkoop: lengtes, smeltpartijen, levertijden en zagen op maat Inzicht in de manier waarop roestvaststalen buizen worden aangeboden — partijgroottes, combinaties van partijen en aankoopgewoonten — helpt kritieke fouten te voorkomen. Denk aan meer of minder bestellen dan de opgegeven hoeveelheid, materiaal leveren zonder traceerbaarheid of onbedoeld extra inkoopkosten maken.

Voorraad en voorraadbreedte bij distributeurs

Lengtecategorie Nominale lengte Context
Enkele willekeurige lengte 4–7m / 13–24ft Standaardlengte van de staalfabriek; voordeligst; de zaaglengtes variëren binnen elke bundel
Dubbele willekeurige lengte 7–12m / 24–40ft Leidingtrajecten voor zware industrie; minder verbindingen
6m (metrische standaard) 6.000mm ±50mm Europese standaardlengte; meest gangbare voorraad bij distributeurs
20ft (Amerikaanse standaard) 6.096mm Voorraad voor de Amerikaanse markt; voor de meeste toepassingen gelijkwaardig aan 6m in metrische maten
Op maat gezaagd Elke opgegeven lengte Brengt extra kosten mee; typische tolerantie ±1–6mm; afhankelijk van de leverancier; vermindert materiaalverlies bij fabricage

Praktische tip: bestelvolume berekenen voor precisiefabricage

Bestel voor buizen die worden gebogen of gelast een veilige extra hoeveelheid van 5-8%. Materiaalverlies door de buigradius en de voorbereiding van de uiteinden (afval aan het snijvlak) kan 3-5% van de bestelde lengte bedragen. Kies bij bestellingen op maat een norm voor de afwerking van de kopse kant en vermeld ontbramen, afschuinen en haaks afwerken op uw bestelbon.

⚠ Waarschuwing over smeltpartijen: gemengde leveringen maken traceerbaarheid ongeldig

Een smelt kan worden geïdentificeerd aan de hand van een partij- of smeltnummer. Uit elke smelt worden buizen geproduceerd en de mechanische en chemische specificaties bepaald. In één levering kunnen buizen van meerdere smelten worden verpakt. Vermeld “één smeltnummer/partij” op de bestelbon om onzekerheid over de traceerbaarheid te voorkomen. Controleer of het smeltnummer op het MTC overeenkomt met het nummer op het verzendlabel.

De minimale afnamehoeveelheden voor bulkbestellingen bij staalfabrieken kunnen 500-2.000kg per combinatie van vorm, afmeting en legering bedragen. Distributeurs met voorraad hanteren doorgaans geen minimale bestelhoeveelheid, omdat ze uit voorraad met barcodes verkopen. Voor niet-standaardafmetingen, speciale legeringen of dikwandige buizen kan de levertijd van de staalfabriek langer zijn (30-45 dagen voor naadloos; 15-25 dagen voor gelast uit voorraadbandstaal).

Marktvooruitzichten voor roestvaststalen tubing: trends voor 2025–2026

Marktvooruitzichten voor roestvaststalen tubing: trends voor 2025–2026 De wereldwijde vraag naar roestvaststalen buizen en tubing blijft groeien, aangedreven door investeringen in energie-infrastructuur, groei van de voedings- en drankensector in Azië en aanhoudende investeringen in de biowetenschappen. Inzicht in de marktomstandigheden voor 2025–2026 helpt inkoopteams om leveringscontracten te plannen en veranderingen in legeringstoeslagen te verwachten.

$38.9B

Omvang van de wereldwijde markt voor roestvaststalen buizen en tubing (2025)

4.6%

CAGR van de markt 2025–2034

$15K–15.5K

LME-prijsbereik voor nikkel per ton (sep 2025)

$58K

Ferromolybdeen per ton (krap aanbod, sep 2025)

Nikkel en ferromolybdeen: prijssignalen voor grondstoffen

Grondstofsignalen (2025): Nikkel, het belangrijkste legeringselement voor roestvast staal uit de 300-reeks, blijft doorgaans stabiel binnen de bandbreedte van $15,000–$15,500/ton door het ruime aanbod en de gematigde vraag. Dat ondersteunt in grote lijnen de basisprijzen voor 304 en 316. Ferromolybdeen (FeMo), een belangrijk toevoegingselement voor 316L en duplex 2205, bereikte in september 2025 echter $58,000/ton door de beperkte beschikbaarheid als gevolg van een onderbreking in de Aziatische verwerking. Kopers die molybdeenhoudende staalkwaliteiten specificeren, zoals 316L, 317L en duplex, volgen de FeMo-prijzen het best nauwgezet bij het opstellen van budgetten voor legeringstoeslagen voor 2025-2026. Dynamiek in de toeleveringsketen: De omschakeling na de pandemie van just-in-time- naar just-in-case-inkoop, versneld door recente schokken in de toeleveringsketen en de nog altijd volatiele invoerheffingen, stuwt de vraag naar leveranciers met een ruime voorraad. Italiaanse producenten van naadloze buizen wijzen op de grotere beschikbaarheid uit voorraad tegen eind 2025. Dat biedt kopers de kans om langetermijnleveringsafspraken tegen stabiele prijzen vast te leggen voordat de voorraadafbouw begint zodra de vraag normaliseert. Het voorgestelde Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) van de EU zal naar verwachting 70-120/ton toevoegen aan de kosten van ingevoerde roestvaststalen producten. Dat kan de inkoop bij binnenlandse producenten overeenkomstig aantrekkelijker maken. Gevolgen voor de inkoop:
  • Gezien de zorgen over de FeMo-prijs kunnen kopers het best nu termijncontracten voor de legeringstoeslag op 316L en duplex 2205 vastleggen voor de inkoop tot en met 2026.
  • De ruime voorraden bij westerse producenten en de stabiele vooruitzichten voor nikkel zouden gunstige voorwaarden moeten creëren voor spotinkopen van algemene 304-buisproducten tot halverwege 2026.

Zoekt u roestvaststalen buizen voor uw project?

Het assortiment naadloze roestvaststalen buizen van BalingSteel omvat buitendiameters van 1/4″ tot en met 10″ en staalkwaliteiten 304/316/321/duplex 2205. De buizen zijn gecertificeerd volgens A213 en A269. Er zijn voorraden uit meerdere smeltingen beschikbaar en EN 10204 3.1-documentatie is op aanvraag verkrijgbaar.

Bekijk producten: naadloze roestvaststalen buizen →

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen een roestvaststalen buis en een roestvaststalen leiding?

Bekijk het antwoord
De afmetingen van buizen worden bepaald aan de hand van de werkelijke buitendiameter en wanddikte. Daardoor zijn ze geschikt voor toepassingen waarbij de maat nauwkeurig moet passen, zoals instrumentaansluitingen, bundels voor warmtewisselaars en buisfittingen. Voor leidingen worden de nominale buismaat en Schedule (SCH) opgegeven. Dit is een standaardmaatsysteem voor transportsystemen waarbij de binnendiameter van de buis bepalend is voor het ontwerp. Voor de meeste productietoepassingen is een buis de juiste materiaalkeuze, maar voor leidingsystemen met een grote diameter is leidingwerk nodig.

Welke ASTM-norm is van toepassing op naadloze roestvaststalen buizen voor algemeen gebruik?

Bekijk het antwoord
A269 is de meest gebruikte norm voor austenitische stalen buizen voor hoogwaardige industriële toepassingen. De norm omvat onder meer 304, 316, 321 en 347, met doorgaans een gelijkmatige wanddikte en een blankgegloeide of gebeitste afwerking. Voor boilers en warmtewisselaars geldt A213, met een minimale wanddiktetolerantie en een naadloze of elektrisch smeltgelaste constructie. Voor sanitaire toepassingen geldt A270, ongeacht de staalkwaliteit.

Hoe controleer ik een fabriekscertificaat van een leverancier van roestvaststalen buizen?

Bekijk het antwoord
Bepaal eerst het type certificaat: EN 10204 3.1 (inspectie door een derde partij) biedt meer zekerheid dan EN 10204 2.2 (test door de fabrikant). Controleer vervolgens of het smeltnummer op het certificaat overeenkomt met dat op het verzenddocument en, bij voorkeur, met de markering op de buis. Vergelijk daarna de chemische samenstelling met de specificatiegrenzen voor de staalkwaliteit (bijvoorbeeld Mo 2,00-3,00% voor 316L). Voor toepassingen met kritische bedrijfsomstandigheden is het raadzaam om het inkomende materiaal aanvullend te controleren met PMI (positieve materiaalidentificatie).

Wat is een standaardlengte voor roestvaststalen buizen?

Bekijk het antwoord
Commerciële roestvaststalen buizen zijn doorgaans op voorraad in lengtes van 6 meter (metrisch) of 20 foot (VS). Voor projecten met grote volumes zijn ook dubbele willekeurige lengtes (7–12 m) beschikbaar. Bij de meeste distributeurs is zagen op lengte standaard.

Waarom zijn smeltpartijen belangrijk bij de inkoop van roestvaststalen buizen?

Bekijk het antwoord
Een smelting, aangeduid met een uniek smeltnummer, is de materiaalpartij die uit één smeltgang voortkomt. Alle buizen uit die smelting hebben dezelfde chemische samenstelling en identieke mechanische testresultaten. Die informatie staat samen op één fabriekscertificaat. Industriële en gereglementeerde normen voor onder meer drukvaten, farmaceutische systemen en luchtvaartconstructies vereisen dat de geleverde buis tot één smelting kan worden getraceerd. Leveringen uit meerdere smeltpartijen, waarbij een distributeur materiaal uit twee of meer voorraadlocaties samenvoegt, ondermijnen die traceerbaarheid. Dit komt vaak voor bij industriële aankopen: een projectingenieur bestelt met een PO 200 lengtes 316L-buis, de distributeur levert buizen uit 3 verschillende smeltpartijen en uit de MTC-documenten blijkt dat slechts enkele lengtes van die ene smelting afkomstig zijn. Een eenvoudige oplossing: neem “single heat lot per order” op in de PO-voorwaarden en controleer vóór aanvaarding of het smeltnummer op het verzendlabel overeenkomt met dat op de MTC.

Kunnen roestvaststalen buizen worden gebruikt voor toepassingen in de voedingsmiddelen- of farmaceutische industrie?

Bekijk het antwoord
Ja, als u de juiste staalkwaliteit, norm en specificatie voor de oppervlakteafwerking kiest. ASTM A270 is doorgaans op voorraad voor toepassingen in de dranken- en voedingsmiddelenindustrie, waar de eisen aan de inwendige afwerking moeten voldoen aan de vereisten voor CIP (clean-in-place). In de voedingsmiddelenindustrie wordt 316L verkozen boven 304 vanwege de grotere weerstand tegen het chloridegehalte in reinigingsmiddelen. Voor farmaceutische en biotechnologische toepassingen moet 316L bovendien voldoen aan de ASME BPE-normen voor een laag zwavelgehalte in het staal en aan de eisen voor een elektropolijste inwendige afwerking.2

Gerelateerde artikelen

Deze informatie is gebaseerd op de inkooptrends voor industriële roestvaststalen buizen in de B2B-sector. Aanbevelingen voor staalkwaliteiten en normen zijn slechts richtlijnen. Raadpleeg een ingenieur of gekwalificeerde leverancier om de specificaties op uw situatie af te stemmen. De marktgegevens voor 2025–2026 zijn gebaseerd op beschikbare informatie uit de distributiesector. Informeer bij uw leveranciers naar de actuele prijzen en levertijden.

Scroll naar boven