ASTM A106 is de norm voor naadloze koolstofstalen buizen die geschikt zijn voor gebruik bij hoge temperaturen. Het is een van de meest gebruikte normen voor drukleidingen in energiecentrales, raffinaderijen en petrochemische fabrieken. In deze gids bespreken we de drie staalkwaliteiten, de exacte limieten voor de chemische samenstelling en mechanische eigenschappen, afmetingen en gewichten, de verschillen tussen A106, A53 en API 5L, en wat u vóór aankoop moet controleren.
ASTM A106-buizen: belangrijkste specificaties
| Norm | ASTM A106/A106M (ASME-equivalent: SA106) |
| Product | Naadloze koolstofstalen buis voor gebruik bij hoge temperaturen |
| Staalkwaliteiten | A, B, C (Grade B is de meest gebruikte) |
| Matenbereik | NPS 1/8″–48″ (DN 6–1200) |
| Treksterkte / vloeigrens Grade B (min.) | 60.000 psi (415 MPa) / 35.000 psi (240 MPa) |
| Bedrijfstemperatuur | Tot ~750°F (400°C) volgens ASME-codes |
| Toepasselijke codes | ASME B31.1, B31.3; ASME BPVC |
Wat is een ASTM A106-buis?
ASTM A106-materiaal is een naadloze koolstofstalen buis die speciaal is bedoeld voor het transport van vloeistoffen en gassen bij verhoogde temperaturen en drukken. De ASTM A106/A106M-buisspecificatie geldt voor buizen van NPS 1/8 tot en met NPS 48, verkrijgbaar in drie sterkteniveaus en zonder lasnaad geproduceerd. Doordat er geen langslas is, heeft de buis over de hele omtrek een gelijkmatige structuur. Daarom kiezen ingenieurs hiervoor bij toepassingen met druk en temperatuurschommelingen.
Op de vraag wat A106 precies is, luidt het korte antwoord: de norm voor koolstofstalen drukleidingen voor gebruik bij hoge temperaturen. Dezelfde fysieke buis wordt vaak ook gecertificeerd volgens de ASME-tegenhanger SA106, zodat het materiaal kan worden gebruikt in ASME B31.1-leidingen voor energiecentrales en ketelsystemen. Blijft de temperatuur in uw leiding dicht bij de omgevingstemperatuur, dan hebt u waarschijnlijk geen A106 nodig. Een norm voor algemeen gebruik, zoals ASTM A53-buizen, kan dan de goedkopere en juiste keuze zijn.
ASTM A106-staalkwaliteiten: uitleg over A, B en C
A106 is verkrijgbaar in drie staalkwaliteiten, die verschillen in sterkte en koolstofgehalte. Grade A is het zachtst en het best vervormbaar, Grade B is de standaardkeuze voor het overgrote deel van het leidingwerk en Grade C is het sterkst. De afweging is eenvoudig: meer sterkte betekent meer koolstof, en meer koolstof maakt lassen moeilijker.
| Staalkwaliteit | Min. treksterkte | Min. vloeigrens | Max. koolstofgehalte | Typische toepassing |
|---|---|---|---|---|
| A | 48.000 psi (330 MPa) | 30.000 psi (205 MPa) | 0.25% | Koud buigen, sterk vervormen |
| B | 60.000 psi (415 MPa) | 35.000 psi (240 MPa) | 0.30% | Algemeen leidingwerk voor druk bij hoge temperaturen |
| C | 70.000 psi (485 MPa) | 40.000 psi (275 MPa) | 0.35% | Hogere toelaatbare spanning, dunnere wanden |
De standaardkeuze: Grade B. Grade B is de standaardkeuze omdat de treksterkte van 60.000 psi en de vloeigrens van 35.000 psi voldoen aan de berekeningen voor toelaatbare spanning in de meeste ontwerpen voor ASME B31.3-procesleidingen. Tegelijk blijft het koolstofgehalte met maximaal 0,30% laag genoeg om ter plaatse te lassen zonder ingewikkelde procedures. U kiest alleen voor Grade C in drie gevallen: (1) het drukontwerp vereist de hogere vloeigrens om de wand dunner en het gewicht lager te maken, (2) de codeberekening schrijft dit daadwerkelijk voor, en (3) u aanvaardt de strengere lascontroles (voorverwarmen en warmtebehandeling na het lassen) die het hogere koolstofgehalte met zich meebrengt. Buiten die gevallen levert Grade C u onnodige lasproblemen op.
Chemische samenstelling van ASTM A106
De chemische samenstelling van A106 is strikt vastgelegd, omdat die bepaalt of de buis bestand is tegen hoge temperaturen. Hieronder staan de limieten voor de warmteanalyse van alle drie de staalkwaliteiten. Silicium is veruit het belangrijkste element: A106 vereist minimaal 0,10% silicium. Daardoor is het staal gedood (volledig gedeoxideerd) en is het geschikt voor gebruik bij hoge temperaturen.
| Element | Graad A | Graad B | Graad C |
|---|---|---|---|
| Koolstof, max. | 0.25% | 0.30% | 0.35% |
| Mangaan | 0.27–0.93% | 0.29–1.06% | 0.29–1.06% |
| Fosfor, max. | 0.035% | 0.035% | 0.035% |
| Zwavel, max. | 0.035% | 0.035% | 0.035% |
| Silicium, min. | 0.10% | 0.10% | 0.10% |
| Chroom, max. | 0.40% | 0.40% | 0.40% |
| Koper, max. | 0.40% | 0.40% | 0.40% |
| Molybdeen, max. | 0.15% | 0.15% | 0.15% |
| Nikkel, max. | 0.40% | 0.40% | 0.40% |
| Vanadium, max. | 0.08% | 0.08% | 0.08% |
Bij deze tabel gelden twee aanvullende regels. Ten eerste mag het gecombineerde gehalte aan chroom, koper, molybdeen, nikkel en vanadium niet hoger zijn dan 1,00%. Ten tweede staat A106 toe dat mangaan het koolstofgehalte compenseert: voor elke 0,01% waarmee het koolstofgehalte onder het maximum voor de staalkwaliteit ligt, mag het mangaan met 0,06% boven het vermelde maximum worden verhoogd, tot maximaal 1,65% mangaan (de ASME SA106-versie beperkt dit tot 1,35%). Dankzij die flexibiliteit kan een staalproducent de gewenste sterkte bereiken en tegelijk het koolstofgehalte laag houden voor een betere lasbaarheid.
Controleer bij het lezen van een fabriekskeuringsrapport of de siliciumwaarde in de warmteanalyse daadwerkelijk minstens 0,10% bedraagt. A106 is gedood staal. Is de siliciumwaarde lager dan 0,10%, dan voldoet het materiaal niet aan A106, ongeacht wat er op de buis staat. Controleer ook het koolstofequivalent als u dikke secties wilt lassen.
Mechanische eigenschappen van ASTM A106
De mechanische eigenschappen van A106 leveren de ontwerpwaarden voor drukberekeningen. De treksterkte, vloeigrens en rek zijn vastgelegd per staalkwaliteit. Dit zijn de gespecificeerde minimumwaarden. De waarden van de staalproducent liggen doorgaans hoger, maar voor het ontwerp rekent u met het minimum.
| Eigenschap | Graad A | Graad B | Graad C |
|---|---|---|---|
| Treksterkte, min. | 48.000 psi (330 MPa) | 60.000 psi (415 MPa) | 70.000 psi (485 MPa) |
| Vloeigrens, min. | 30.000 psi (205 MPa) | 35.000 psi (240 MPa) | 40.000 psi (275 MPa) |
| Rek, longitudinaal, standaardminimum | 35% | 30% | 30% |
Bij de rek wordt A106 wat ingewikkelder. De waarde van 30% voor Grade B is het standaardminimum voor longitudinale proeven op de volledige doorsnede. De norm past vervolgens een berekende correctie toe op basis van de geometrie van het proefstuk volgens de formule e = 625.000 A0.2 / U0.9, terwijl voor dwarsproeven lagere minimumwaarden gelden. Eenvoudig gezegd: voor buizen met een dunne wand en een kleine diameter geldt een berekende rekwaarde in plaats van één vast percentage. Het is dus niet verrassend als het fabriekskeuringsrapport een rek vermeldt die niet precies 30% bedraagt.
Afmetingen, Schedule-klassen en gewicht
A106 wordt geleverd volgens de afmetingen van ASME B36.10M, met hetzelfde systeem van nominale buismaten (NPS) en Schedule-klassen als voor koolstofstalen buizen. De wanddikte wordt bepaald door het Schedule-nummer, niet door de norm. Een A106-buis en een A53-buis met dezelfde NPS en Schedule-klasse hebben dus dezelfde wanddikte. Hieronder staan enkele gangbare diameters.
| NPS | Buitendiameter (in) | Wanddikte Schedule 40 (in) | Wanddikte Schedule 80 (in) | Gewicht Schedule 40 (lb/ft) |
|---|---|---|---|---|
| 1/2 | 0.840 | 0.109 | 0.147 | 0.85 |
| 1 | 1.315 | 0.133 | 0.179 | 1.68 |
| 2 | 2.375 | 0.154 | 0.218 | 3.65 |
| 3 | 3.500 | 0.216 | 0.300 | 7.58 |
| 4 | 4.500 | 0.237 | 0.337 | 10.79 |
| 6 | 6.625 | 0.280 | 0.432 | 18.97 |
| 8 | 8.625 | 0.322 | 0.500 | 28.55 |
| 12 | 12.750 | 0.406 | 0.687 | 53.52 |
Wat is de wanddikte van Schedule 40 voor A106?
Er bestaat niet één vaste wanddikte voor Schedule 40; de wanddikte verandert met de diameter. Bij A106 loopt Schedule 40 van 0.109″ voor NPS 1/2 tot 0.406″ voor NPS 12, zoals de tabel laat zien. Dat zorgt vaak voor verwarring bij kopers die verwachten dat “Sch 40” naar één vaste waarde verwijst. Schedule-nummers vormen een reeks wanddiktes; de werkelijke wanddikte hangt af van de NPS die u bestelt. Raadpleeg voor het volledige bereik voor alle maten ons overzicht van buisgewicht per voet en de volledige tabel met maten van stalen buizen.
Wat toleranties betreft, staat A106 toe dat de wanddikte op elk punt maximaal 12,5% onder de nominale wanddikte ligt (een regel die is overgenomen uit de norm met algemene eisen). Voor maten tot en met NPS 12 mag het gewicht +10% / −3,5% afwijken; voor grotere maten is dat +10% / −5%. Houd bij uw gewichtsbudget rekening met die marges, niet alleen met de nominale waarde.
Naadloze productie: waarom dit belangrijk is voor A106
A106 wordt uitsluitend als naadloze buis geproduceerd, nooit als gelaste buis. Dat is geen marketingkeuze, maar een eis van de norm. Staalproducenten doorboren en verlengen een massief rond staalblok en walsen of trekken het vervolgens warm of koud tot de uiteindelijke maat. Het resultaat heeft geen langslas, en dus ook geen doorlopende warmtebeïnvloede zone die bij druk en temperatuurschommelingen als spanningsconcentrator kan werken.
Waarom is dat belangrijk bij gebruik op hoge temperatuur? Een lasnaad is bij een gelaste buis het onderdeel dat het meest waarschijnlijk openscheurt door herhaalde thermische uitzetting en krimp. Zonder lasnaad gedraagt de wand zich overal gelijkmatig. Dat is precies wat u wilt bij een stoomheader die bij elke opstart opwarmt en afkoelt. Die gelijkmatigheid is de voornaamste reden waarom naadloze koolstofstalen buizen voor druktoepassingen duurder zijn dan gelaste producten. Voor algemene leidingen met lage druk volstaat een zwarte stalen buis vaak, en die is goedkoper.
ASTM A106, A53 of API 5L: welke norm kiest u?
Dit is de vraag waarmee de meeste kopers aankloppen. A106, A53 en API 5L vertonen overeenkomsten in chemische samenstelling en hebben voor sommige staalkwaliteiten zelfs dezelfde sterktewaarden, maar ze zijn voor verschillende toepassingen bedoeld. De tabel maakt de verschillen duidelijk.
| Kenmerk | ASTM A106 | ASTM A53 | API 5L |
|---|---|---|---|
| Uitvoering | Uitsluitend naadloos | Naadloos (S) of gelast (E/F) | Naadloos of gelast |
| Primaire toepassing | Druk bij hoge temperaturen | Algemene toepassingen voor vloeistoffen / constructies | Transportleidingen voor olie en gas |
| Siliciumeis | Min. 0,10% (gedood staal) | Geen | Afhankelijk van de staalkwaliteit |
| Treksterkte / vloeigrens Grade B | 60 / 35 ksi | 60 / 35 ksi | 60.2 / 35 ksi |
| Toepasselijke code | ASME B31.1 / B31.3 | B31.1 / B31.9 / constructies | ASME B31.4 / B31.8 |
Het grootste technische verschil tussen A106 en A53 Grade B-buizen is het siliciumgehalte. A106 vereist minimaal 0,10% silicium en is gedood staal; A53 stelt geen eisen aan het siliciumgehalte. Silicium verbetert de hittebestendigheid. Precies daarom is A106 geschikt voor hoge temperaturen en A53 niet. Zonder de eis voor hoge temperaturen zijn ze mechanisch vrijwel identiek. Voor transportleidingen past geen van beide: daarvoor hebt u API 5L Grade B-leidingbuizen nodig.
De valkuil van onderlinge uitwisselbaarheid. Hier lopen veel mensen tegenaan: de meeste staalproducenten maken A53 Grade B Type S tegenwoordig niet meer als afzonderlijk standaardproduct. Vrijwel alle naadloze koolstofstalen buizen worden tegenwoordig met een dubbele of drievoudige certificering geleverd en dragen tegelijk de aanduidingen A53-B, A106-B en API 5L-B. Bestelt u dus “A106-B”, dan voldoet de fysieke buis meestal ook aan A53-B. Het risico zit niet in een product met drie aanduidingen, maar in het per ongeluk aanvaarden van een gelaste A53 Type E-buis (ERW) voor een toepassing waarvoor A106 geschikt moet zijn voor hoge temperaturen. De markering is van belang, maar de uitvoering en certificering wegen zwaarder.
| Stoom of heet proces bij hoge temperatuur en druk (>350°C, kritieke toepassing) | A106 Grade B of C |
| Water, lucht, gas of stoom bij omgevingstemperatuur tot gematigde temperaturen; constructies | A53 (Type S/E/F afhankelijk van het budget) |
| Transport van olie en gas over lange afstanden | API 5L (PSL1 / PSL2) |
| Nodig voor taaiheid bij lage temperaturen / cryogene toepassingen | A333 (met slagproef), geen A106 |
| Langdurig gebruik boven ~425°C (kruipgebied) | Cr-Mo-legering (A335 P11/P22) |
Een voorbeeld maakt de valkuil concreet. Stel dat een aannemer een header voor verzadigde stoom van 250-psi bouwt en “A53 Grade B” bestelt omdat de sterktewaarden overeenkomen met A106-B en de buis op papier goedkoper is. De eerste levering bestaat uit buizen met drie aanduidingen en wordt zonder problemen goedgekeurd. Een tweede partij, op dezelfde manier besteld, wordt geleverd als A53 Type E-buis die met elektrisch weerstandslassen is geproduceerd. Technisch gezien is dat A53 Grade B, maar de buis heeft een langslas en voldoet niet aan de siliciumeis voor gebruik bij hoge temperaturen. Voor een stoomleiding met temperatuurschommelingen is die gelaste partij het verkeerde materiaal, ook al staat er “Grade B” op de bestelling. De oplossing lag nooit bij de sterkte, maar bij het expliciet opgeven van A106 en het controleren van de uitvoering op het certificaat.
ASME SA106 en conformiteit met de code
A106 heeft een ASME-tegenhanger met de naam SA106. In de praktijk zijn de twee materiaalnormen hetzelfde. SA106 is de versie die in de ASME Boiler and Pressure Vessel Code is opgenomen, zodat de buis kan worden gebruikt in ketels en drukvaten met een codekeurmerk. Als een tekening SA106 Grade B voorschrijft, voldoet een A106 Grade B-buis met de juiste certificering in vrijwel alle gevallen, met als voornaamste kanttekening de eerder genoemde iets andere bovengrens voor mangaan.
Wat betekent ASTM in leidingwerk?
ASTM is de naam van de normorganisatie (vroeger de Amerikaanse Vereniging voor Testen en Materialen) die materiaalspecificaties zoals A106 publiceert. In leidingwerk geeft een ASTM-nummer informatie over de chemische samenstelling, sterkte, afmetingen en testvereisten van het materiaal, maar op zichzelf bepaalt het niet de drukklasse van een systeem. Die volgt uit de ontwerpcode: ASME B31.1 voor krachtleidingen of B31.3 voor procesleidingen. Die code combineert de toelaatbare spanning van het materiaal met de wanddikte en temperatuur om de leiding te dimensioneren. Kort gezegd: ASTM definieert de buis; ASME B31 bepaalt hoe u die gebruikt. Controleer altijd of het certificaat zowel de ASTM-materiaalsoort als de editie vermeldt die u hebt besteld.
Toepassingen en gebruik bij hoge temperaturen
A106 is de standaard voor koolstofstaal wanneer hoge temperaturen en druk samenkomen: stoomleidingen in energiecentrales, leidingen voor hete processen in raffinaderijen en petrochemische fabrieken, externe ketelleidingen en steeds vaker de mechanische en stoomsystemen in grote datacenters. Waar een vloeistof onder druk heet wordt getransporteerd en het budget geen roestvast staal toelaat, is A106 meestal de standaardkeuze. Een verwant product dat in deze fabrieken wordt gebruikt, is de ketelbuis, die onder eigen normen voor gebruik bij hoge temperaturen valt.
De praktische bovengrens maakt dit concreet. Volgens ASME-codes wordt A106-koolstofstaal doorgaans toegepast tot ongeveer 750°F (400°C). Bij langdurig gebruik boven ongeveer 425°C (800°F) begint gewoon koolstofstaal sneller te oxideren en kruipen: het vervormt langzaam en blijvend, wat uiteindelijk tot falen leidt. Dat is het signaal om over te stappen op een chroom-molybdeenlegering zoals A335 P22-chroom-molybdeenlegeringsbuis, die haar sterkte bij veel hogere temperaturen behoudt. Denk aan een koolwaterstofleiding in een raffinaderij die rond 430°C werkt: die zit precies aan de grens van het toepassingsgebied van A106, en een voorzichtige ingenieur specificeert P11- of P22-legeringsstaal in plaats van koolstofstaal een taak voor een legering te laten uitvoeren.
ASTM A106 kopen: specificaties en controles van het fabriekskeuringsrapport
Als de staalkwaliteit en maat eenmaal vastliggen, draait de aankoop om verificatie. A106 is een materiaal voor druktoepassingen; de documentatie is dus even belangrijk als de buis. Doorloop deze checklist voordat u een levering aanvaardt.
- ✔ Controleer de staalkwaliteit (A, B of C) en of de warmteanalyse op het certificaat aan de limieten voor de chemische samenstelling voldoet, in het bijzonder aan het minimum van 0,10% silicium.
- ✔ Controleer of het warmtenummer op het fabriekskeuringsrapport overeenkomt met het nummer dat op de buis is geschilderd of gestanst.
- ✔ Controleer of de uitvoering als “naadloos” (SMLS) is vermeld, en niet als ERW of gelast.
- ✔ Controleer of een hydrostatische test is uitgevoerd (60% van de gespecificeerde minimale vloeigrens, gedurende minstens 5 seconden) of dat volgens afspraak een niet-destructief onderzoek (NDO) is uitgevoerd.
- ✔ Controleer of de editie van de norm op het certificaat overeenkomt met die op uw bestelling.
“Het warmtenummer verbindt alles met elkaar. Komt het nummer op het certificaat niet overeen met de markering op de buis, dan stoppen we en traceren we de partij opnieuw voordat er ook maar iets in een druksysteem terechtkomt. Een correct A106-certificaat met minstens 0,10% silicium en een traceerbaar warmtenummer is meer waard dan de laagste offerte.”
Wat de prijs betreft, is A106 Grade B duurder dan gelaste koolstofstalen buizen omdat deze naadloos is en wordt getest. De prijs beweegt mee met de markten voor warmgewalste staalcoil en staalblokken en ligt dus niet vast. De belangrijkste prijsbepalende factoren zijn diameter en wanddikte (Schedule), bestelhoeveelheid en de vereiste tests of inspectie door derden. Vergelijk offertes op basis van dezelfde NPS, Schedule-klasse, lengte en certificering, en vraag altijd vooraf het materiaalkeuringsrapport op. Vergelijk voor een breder overzicht van koolstofstalen buizen de meerprijs voor naadloze uitvoering met uw werkelijke toepassingsvereisten voordat u die betaalt.
Vooruitzichten voor de sector: de A106-norm in 2026
A106 is een volwassen, stabiele norm. Die stabiliteit is een voordeel en betekent niet dat de norm stilstaat. De vraag wordt nog altijd gedreven door energieopwekking, onderhoud en uitbreiding in de raffinage- en petrochemische sector, en de groeiende vraag naar stoom- en mechanische systemen in grote datacenters. Deze toepassingen verdwijnen niet, en daarom blijft A106 een gangbare specificatie voor koolstofstalen drukleidingen.
In 2026 zijn er twee zaken om in de gaten te houden. Ten eerste wordt de norm periodiek herzien. De editie van 2019 (A106/A106M-19a) wordt het vaakst aangehaald, maar er circuleert ook een herziening uit 2026. Controleer daarom bij ASTM welke editie actueel is en zorg ervoor dat het fabriekskeuringsrapport verwijst naar de editie die u daadwerkelijk hebt besteld. Ten tweede verschuiven materiaalkeuzes aan de grens met gelegeerd staal: naarmate fabrieken de bedrijfstemperaturen verhogen, wordt voor meer leidingen voor gebruik bij hoge temperaturen Cr-Mo-legering voorgeschreven, terwijl voorheen koolstofstaal de standaardkeuze was. Zo ontstaat extra kruipmarge. Plant u een project in 2026 waarbij de temperatuur dicht bij de bovengrens van 400°C voor A106 ligt, bereken dan nu al de meerprijs voor een legering. Zo ontdekt u de beperking niet pas tijdens de inbedrijfstelling.
Veelgestelde vragen
V: Is ASTM A106 hetzelfde als ASME SA106?
Antwoord bekijken
V: Is A106 naadloos of gelast?
Antwoord bekijken
V: Wat is de maximale temperatuur voor A106-buizen?
Antwoord bekijken
V: Kunnen A106-buizen worden verzinkt?
Antwoord bekijken
V: Wat is het verschil tussen A106 Grade A en Grade B?
Antwoord bekijken
V: Vereisen A106-buizen een slagproef?
Antwoord bekijken
Baling Steel levert naadloze koolstofstalen buizen volgens A106/SA106, met traceerbare chargenummers en volledige materiaaltestcertificaten.
Bekijk A106 Grade B-buizen →Over deze A106-gids
De chemische samenstelling, mechanische eigenschappen en afmetingen zijn hier gecontroleerd aan de hand van 2 onafhankelijk gepubliceerde A106-specificatietabellen en het maatsysteem van ASME B36.10M. De gids licht vervolgens toe wat we dagelijks zien bij de levering van A106-buizen: de controles van het siliciumgehalte en de chargenummers die het verschil maken tussen een conforme A106-partij en een partij die net niet voldoet, en de realiteit van drievoudige certificering die voor verwarring zorgt bij kopers die A106 met A53 vergelijken. Controleer voor uw bestelling altijd welke editie van ASTM A106/A106M van kracht is.
Referenties en bronnen
- ASTM A106/A106M — standaardspecificatie voor naadloze koolstofstalen buizen voor gebruik bij hoge temperaturenASTM International
- ASTM A53/A53M — standaardspecificatie voor stalen buizen, zwart en thermisch verzinkt, gelast en naadloosASTM International
- ASME B31.1 — leidingwerk voor energiecentralesThe American Society of Mechanical Engineers
- ASME B31.3 — procesleidingwerkThe American Society of Mechanical Engineers
- ASME B36.10M — gelaste en naadloze stalen buizen van smeedstaalThe American Society of Mechanical Engineers
- API Specification 5L — pijpleidingbuisAmerikaans Petroleum Instituut
Gerelateerde artikelen
- De ultieme gids voor API 5L Grade B-buizen, pijpleidingbuizen voor transport via pijpleidingen
- Naadloze buizen: hoe naadloze buizen zich verhouden tot gelaste buizen
- Ketelbuizen: normen voor gebruik bij hoge temperaturen en keuze van productiebuis
- Legeringsbuizen: wanneer u overstapt van koolstofstaal op Cr-Mo




