304 buizen van roestvast staal zijn austenitische buisproducten van chroom-nikkelstaal, gebruikt in apparatuur, constructies en vloeistofsystemen. De juiste buis kiezen vraagt meer dan alleen de legeringsnaam: de productspecificatie, buitendiameter, wanddiktebasis en geleverde toestand bepalen wat u ontvangt en hoe u het product kunt aanvaarden.
Bijgewerkt oktober 2026
- Legeringsfamilie: austenitisch roestvast staal.
- Maataanduiding: werkelijke buitendiameter × opgegeven wanddikte × lengte.
- Voor algemene toepassingen: ASTM A269 omvat naadloze en gelaste buizen.
- Wanddiktebasis: maak onderscheid tussen nominale, minimale en bestelde gemiddelde wanddikte.
- Technische aanvaarding: stem de productspecificatie en systeemeisen op elkaar af.
304-buizen van roestvast staal worden gekozen op basis van productnorm, diameter, wanddikte, toestand en gebruiksomgeving. ASTM A269 is van toepassing op buizen voor algemene toepassingen; voor mechanische toepassingen, warmteoverdracht en sanitaire toepassingen gelden eigen eisen.
- Buizen volgens A213 kunnen op basis van gemiddelde wanddikte worden besteld; de regel “A213 betekent altijd minimale wanddikte” is onvolledig.
- 304L verlaagt het sensibilisatierisico dat met koolstof samenhangt; het biedt niet de weerstand tegen lokale corrosie van een geschikte molybdeenhoudende staalsoort.
- De productieroute en het smeltnummer van een buis staan los van de geschiktheid ervan voor de vereiste toepassing.
Wat zijn buizen van 304-roestvast staal?

Buizen van 304-roestvast staal zijn holle producten uit de austenitische 304-legeringsfamilie. Chroom bevordert de vorming van een passieve film en nikkel draagt bij aan de austenitische stabiliteit. De staalsoort geeft de chemische samenstelling aan; de aankoopspecificatie bepaalt ook de buisvorm, de productietoestand en de aanvaardingsvereisten voor de beoogde toepassing.
Ronde buizen zijn slechts één productvorm. Een project kan roestvaststalen ronde profielen voor een leuning vereisen, rechthoekige profielen voor meubilair of een stalen buis voor een procesvloeistof. Voor die aankopen kan dezelfde staalsoort gelden, maar de maatvoering, oppervlakteafwerking en beproeving verschillen. Voor een auto-uitlaatonderdeel gelden andere aanvaardingscriteria dan voor een frame van keukenapparatuur. “Algemene toepassing” duidt op een ruime gebruikscategorie, niet op goedkeuring voor een ontwerp.
In de meeste gevallen begint u bij de componenttekening. Een buis met een buitendiameter van 25,4 mm moet aan een fysieke maateis voldoen; een nominale pijpaanduiding hoort bij een ander maatsysteem. Vermeld de staalsoort en de aansluitmaten in afzonderlijke velden, zodat de juiste legering niet met de verkeerde aansluitmaat voor de koppeling wordt geleverd. Behandel de staalsoort, de aansluitmaten en de legeringsspecificatie als afzonderlijke velden.
Voor achtergrondinformatie over het materiaal behandelt Baling Steel in zijn gids over de eigenschappen van 304-roestvast staal de legeringen in bredere zin. Buizen moeten worden aanvaard volgens de toepasselijke productvereisten, met inbegrip van eventuele opgegeven mechanische eigenschappen, en niet op basis van één sterktewaarde voor alle gevallen.
Gevolg voor de bestelling: De eis van 25,4 mm OD legt een afmeting vast, terwijl “304” de legering aanduidt. Door beide gegevens op de tekening te vermelden, voorkomt u dat een vervanging op basis van nominale maat een ontvangstcontrole op alleen de staalsoort doorstaat. Vermeld de wanddikte en lengte voordat u de bestelomschrijving vrijgeeft.
Welke productspecificatie past bij de toepassing?

Kies de productspecificatie op basis van de toepassing en productvorm. ASTM A269 omvat gelaste en naadloze buizen van roestvast staal; A213 en A249 gelden voor verschillende buisproducten voor warmteoverdracht, en A554 is van toepassing op gelaste mechanische buizen van roestvast staal. Voor sanitaire buizen gelden de eisen van A270. De legeringsnaam 304 vervangt deze verschillen op productniveau niet.
Vergelijking van buisspecificaties
Een vergelijking van de toepassingsgebieden koppelt elke norm aan de aankoopbeslissing waarop die van invloed is.
| Referentie | Product of beslissing | Gevolg voor de aankoop |
|---|---|---|
| ASTM A269/A269M-25 | Naadloze en gelaste austenitische buizen voor algemene toepassingen | Vermeld de staalsoort, afmetingen en nominale wanddiktebasis. |
| ASTM A213/A213M-25 | Naadloze buizen voor ketels, oververhitters en warmtewisselaars | Vermeld in de bestelling of een minimale of gemiddelde wanddikte vereist is. |
| ASTM A249/A249M-24ae1 | Gelaste austenitische buizen voor warmteoverdracht | Gebruik de productvereisten voor buizen voor warmteoverdracht, niet een omschrijving voor mechanische buizen. |
| ASTM A554-26 | Gelaste mechanische buizen | Vermeld vorm en geleverde toestand voor decoratief, constructief of aanverwant mechanisch werk. |
| ASTM A511/A511M-25 | Naadloze mechanische buizen en holle staven | Houd de keuze voor mechanische producten gescheiden van buizen voor vloeistoftransport bij algemene toepassingen. |
| ASTM A270/A270M-24 | Sanitaire buizen voor de zuivel- en voedingsmiddelenindustrie | Leg speciale oppervlakteafwerkingen vast; farmaceutische kwaliteit is een aanvullende eis. |
| ASTM A312/A312M-25 | Pijp van austenitisch roestvast staal | Gebruik de maatomschrijving voor pijpen die het project vereist. |
| ASTM A1016/A1016M-24a | Algemene eisen voor de vermelde buisspecificaties | Stem de eisen af op de toepasselijke productspecificatie en bestelling. |
| ASME B31.3-2024 | Eisen voor procesleidingsystemen | Behandel het systeemontwerp, de fabricage, inspectie en beproeving samen met de levering van de buis. |
| EN 10204:2004 | Soorten inspectiedocumenten | Leg de documenten vast in de bestelling en technische leveringsvoorwaarden. |
Het toepassingsgebied van ASTM’s A270 voor sanitaire buizen omvat speciale oppervlakteafwerkingen. Voor apparatuur voor voedselverwerking volstaat de aanduiding “food grade 304” niet om de inwendige afwerking, lasconditie en reinigbaarheid van de boring vast te leggen. Een gepolijste buitenkant zegt ook niets over de toestand van de boring.
Is ASTM A312 een soort roestvast staal?
Nee. ASTM A312 is een specificatie voor pijpen van roestvast staal, geen aanduiding van een legeringsstaalsoort. Voor een pijpbestelling zijn zowel de materiaalkwaliteit als de toepasselijke pijpeisen nodig. Ook voor een buisbestelling is een bijbehorende productspecificatie vereist. “A312” gebruiken in plaats van “304” verandert het soort informatie in de omschrijving, maar maakt die niet volledig.
Bij een sanitaire skid kan een koper tegenwerpen dat mechanisch gepolijste voorraad er gelijkwaardig uitziet. Het uiterlijk van het oppervlak zegt niets over de vereiste afwerking van de boring. In de bestelling moet staan welke oppervlakken de opgegeven afwerking moeten hebben en hoe die afwerking wordt aanvaard.
Volgens het openbare toepassingsgebied van ASTM A270 loopt de buitendiameter van sanitaire buizen op tot 12 in. [300 mm] en gelden er specifieke bepalingen voor de oppervlakteafwerking. Dat bereik is nuttig bij de productkeuze; de bestelde maat en afwerking horen nog steeds in de aankoopomschrijving te staan. Voor een zuivelbuis gelden andere aanvaardingscriteria dan voor een decoratieve buis.
Afmetingen van 304-buizen: buitendiameter, wanddikte en toleranties

De maat van een buis wordt bepaald door de buitendiameter, de opgegeven wanddikte en de lengte, met toleranties die afhangen van het bestelde product. Nominale, minimale en gemiddelde wanddiktes hangen samen met verschillende aanvaardingscriteria. De binnendiameter volgt uit de gemeten geometrie; een wanddikte in een catalogus mag dus niet worden opgevat als een gegarandeerde minimale wanddikte van het afgewerkte product.
ASTM A269/A269M-25 beschrijft buizen met nominale wanddikte. Daarentegen geldt volgens A213/A213M-25, toepassingsgebied 1.3 een minimale wanddikte, of een gemiddelde wanddikte wanneer dat in de bestelling is opgegeven. Een bestelling waarop alleen “A213-wanddikte” staat, laat een gemiddelde wanddikte die op de tekening is vereist mogelijk onduidelijk.
Rekenvoorbeeld met nominale wanddikte
Een berekening op basis van opgegeven maten maakt duidelijk wat het verschil is tussen de nominale boring en de wanddikte die de bestelling vereist.
Voorbeeld: op een tekening staat een OD van 0.500 in. en een nominale wanddikte van 0.035 in. De nominale binnendiameter is 0.500 − (2 × 0.035) = 0.430 in. Stel dat bij deze aankoop 10% negatieve afwijking van de wanddikte is toegestaan. Dan wordt de wanddikte 0,035 × 0.90 = 0.0315 in., en bij ongewijzigde OD wordt de binnendiameter 0.437 in. Dat verschil is van belang wanneer de tekening na productie een wanddikte van minstens 0.035 in. vereist: de omschrijving met nominale wanddikte voldoet dan niet aan de tekeningseis.
De toegestane afwijking van 10% is een veronderstelling voor dit rekenvoorbeeld. Gebruik de werkelijke tolerantie en wanddiktebasis uit de geldende bestelling. Afwijkingen in de OD, ovaliteit en wandverdunning na het buigen moeten afzonderlijk worden behandeld; twee keer de nominale wanddikte aftrekken is een geometrische berekening, geen berekening van de werkdruk.
Wat zijn de afmetingen van een roestvaststalen pijp van 1 inch?
Een nominale pijpaanduiding van 1 inch is onvolledig zonder de maatnorm en Schedule-wanddikteklasse; ze vraagt niet om een buis met een OD van 1.000 in. Vermeld bij een buis met een fysieke buitendiameter van 1.000 in. die OD expliciet en geef daarna de wanddikte en tolerantie op. Pijp- en buiskoppelingen moeten overeenstemmen met het gekozen maatsysteem.
De afzonderlijke referentie van Baling Steel over terminologie en afmetingen van pipe Schedule-wanddikteklassen behandelt pijpen. Houd het imperiale maatsysteem consequent aan en meng geen afgeronde metrische maten uit een ander normstelsel. Een goedkopere offerte met nominale wanddikte voldoet niet aan een eis voor minimale afgewerkte wanddikte, ook al wordt dezelfde staalsoort vermeld.
Bij een OD van 0.500 in. × een nominale wanddikte van 0.035 in. is de nominale boring 0.430 in. Een aankoopvereiste van een minimale wanddikte van 0.035 in. is een andere aanvaardingsvoorwaarde. Door vóór het vergelijken van prijzen de vereiste wanddiktebasis vast te leggen, voorkomt u dat een tekortkoming in de maatvoering tot een geschil bij ontvangst leidt.
304, 304L of 316: bepaal eerst de staalsoort

Gebruik 304L wanneer de eis voor een lager koolstofgehalte het sensibilisatierisico van de constructie beperkt; beoordeel 316 of een andere geschikte legering wanneer de lokale omgeving meer weerstand tegen aantasting door chloriden vereist. Dit zijn verschillende risico’s. Een suffix dat op een laag koolstofgehalte wijst of een hoger staalsoortnummer neemt de noodzaak om de omgeving te beoordelen niet weg.
De samenstellingsvergelijking voor 304/304L van de British Stainless Steel Association vermeldt maximale AISI-koolstofgehalten van 0,08% voor 304 en 0,030% voor 304L. Ook de Europese samenstellingsbereiken worden vermeld. Gebruik de chemische grenswaarden van de bestelde specificatie en ga er niet van uit dat elke internationale verwijzing naar een gelijkwaardige staalsoort identiek is.
Koolstof kan bijdragen aan de vorming van chroomcarbiden tijdens thermische blootstelling die sensibilisatie veroorzaakt. Minder koolstof verlaagt het risico daarop. Molybdeen bevordert daarentegen de weerstand tegen lokale aantasting van de passieve laag in omstandigheden met chloriden, zoals BSSA toelicht in zijn overzicht van corrosieweerstand. Meer betalen voor 304L maakt het niet gelijk aan 316.
Een gelaste beugelconstructie die aan milde binnenomstandigheden wordt blootgesteld, stelt een andere keuzevraag dan een wasbuis voor een stroom die chloriden bevat. Voor de constructie kunnen de thermische geschiedenis van het lassen en andere opgegeven omstandigheden zwaarder wegen dan de staalsoort. Voor de tweede toepassing moeten de chemische samenstelling van de vloeistof, afzettingen en temperatuur worden beoordeeld voordat het aankoopteam besluit dat de optie met een lager koolstofgehalte de corrosievraag oplost.
Vergelijk 304 en 304L volgens de bestelde specificatie. De lagere koolstofgrens van 304L-roestvast staal beperkt een specifiek metallurgisch risico, niet elk corrosiemechanisme. Vaste prijstoeslagen voor 316 zijn geen goede vervanging voor actuele offertes. Vergelijk dezelfde afmetingen, afwerking en testomvang. De gids van Baling Steel over buizen van 316-roestvast staal behandelt die verwante staalsoort; houd bij het vergelijken van alternatieven rekening met de toepassingsgrenzen.
Naadloos of gelast: stem productieroute, afwerking en fabricage op elkaar af

Kies gelaste en/of naadloze buizen volgens de productspecificatie en de fabricagevereisten van het onderdeel. A269 omvat beide productieroutes, terwijl andere normen verschillende productfamilies vastleggen. Vermeld de geleverde toestand, wanddikteconsistentie, afwerking en aanvaardingscriteria voor de fabricage afzonderlijk in de bestelling. De afwezigheid van een lasnaad maakt een buis niet bestand tegen corrosie.
Voor decoratieve constructies omvat ASTM A554-26 ronde, vierkante en rechthoekige vormen en speciale profielen, met verschillende leveringstoestanden. Een gegloeide buis van roestvast staal kan zich tijdens het vormen anders gedragen dan een koudgereduceerd product. Ook “lasbaar” laat de lasprocedure, de voorbewerking van de verbinding en de toestand na het lassen ongespecificeerd.
Kunt u een pijp van 304-roestvast staal buigen?
Ja. 304 kan worden gebogen met een proces dat is afgestemd op de afmetingen en toestand van het materiaal. Bij kleine radii en dunne wanden zijn ondersteuning door gereedschap, smering en reproduceerbaarheid belangrijker. Leg op de tekening de vereisten vast voor de wanddikte, ovaliteit en oppervlakteaanvaarding van de afgewerkte bocht, in plaats van op basis van alleen de legeringsnaam een universele minimale buigradius te kiezen.
In een discussie op Eng-Tips over een uitlaatspruitstuk van 304 was een buis met een OD van 38,1 mm, een wanddikte van 1,2 mm en een hartlijnradius van 47,63 mm al als prototype gemaakt; de vraag was hoe de productie reproduceerbaar kon worden. Een prototype beantwoordt een andere vraag dan een aanvaardbaar productieproces. Dit voorbeeld pleit voor een proef- en inspectieplan, niet voor een aanbevolen maximale buigradius.
Chris Fletcher van Tower Metalworking Fluids legt in The Tube and Pipe Journal uit hoe de verhouding tussen OD en wanddikte en de verhouding tussen hartlijnradius en OD de zwaarte van het buigen beïnvloeden. Zijn voorbeelden van smering zijn toepassingsgebonden. Dat heeft praktische gevolgen.
“Verwijderen van het smeermiddel kan nodig zijn”
Smeermiddelresten die vóór het lassen achterblijven, kunnen het lassen beïnvloeden. Een hogere buisprijs neemt de noodzaak van een geschikt reinigingsproces niet weg. De richtlijnen van Jay Robinson voor consistente bochten vermelden ook dat de laadpositie, de oriëntatie van de lasnaad en de gereedschapsinstellingen op reproduceerbaarheid moeten worden gecontroleerd.
Een prototype van 38,1 mm OD × 1,2 mm wanddikte dat is gebogen tot een hartlijnradius van 47,63 mm is een specifiek fabricagegeval. Voor productieaanvaarding zijn nog steeds eisen voor de afgewerkte wanddikte en ovaliteit nodig. Voer gereedschapsproeven uit met de beoogde leveringstoestand en de reinigingsvolgorde verderop in het proces; vertrouw niet alleen op de legeringsaanduiding.
Corrosie en drukgrenzen: waarom 304 geen snelle oplossing biedt

Voor 304-buizen is een corrosiebeoordeling nodig die rekening houdt met de omgeving, naast een afzonderlijke basis voor het drukontwerp. Chloriden, spleten en afzettingen, samen met de fabricagetoestand, kunnen de lokale corrosieweerstand beïnvloeden. Ook de werkdruk hangt af van de afmetingen, materiaaltoestand, temperatuur en geldende systeemeisen. Er geldt niet één drukwaarde voor elk product dat als 304-buis wordt verkocht.
Wat zijn de nadelen van 304-roestvast staal?
304 is gevoelig voor lokale corrosie in ongeschikte omgevingen met chloriden en kan speciale controle van de fabricage en reiniging vereisen. Als aankoopomschrijving is de aanduiding onvolledig zonder afmetingen en een productnorm. Een duurzame binnenleuning en een warme procesleiding kennen verschillende beperkingen, ook al zijn ze allebei van roestvast staal 304.
De richtlijnen van BSSA voor de keuze van materialen bij zeewater vermelden dat 304 niet geschikt is voor gebruik met zeewater. Ook 316 is gevoelig voor spleet- en putcorrosie. De overstap naar 316 is daarom een stap in de legeringskeuze, geen reden om stilstaande vloeistof, spleetgeometrie of afzettingen te negeren.
Warmtekleuring door lassen is een andere lokale toestand. In The Welder schrijven Martin Denault en Robert Koltz van ESAB dat dikke oxidevorming door lassen verschilt van de beschermende passieve film. Chroomverarming eronder kan het oppervlak gevoelig maken voor lokale aantasting. Leg lasbescherming en nabewerking na het lassen vast in de fabricageprocedure, in plaats van blauwe of paarse verkleuring te aanvaarden als bewijs van laskwaliteit.
Houd ook rekening met buitenoppervlakken. Het onderzoek van de NRC in NUREG/CR-7030 naar proefstukken voor droge opslagvaten wijst afgezette zouten, restspanningen, temperatuur en vochtigheid aan als factoren die samen atmosferische spanningscorrosie kunnen veroorzaken. Neem bij buizen de ophoping van zout aan de buitenkant en herhaalde blootstelling aan natte en droge omstandigheden mee in de beoordeling van de gebruiksomgeving; de aanvangstijden van de verschijnselen in het onderzoek naar opslagvaten voorspellen de levensduur van een buis niet.
ASME B31.3 behandelt het ontwerp van procesleidingen, van fabricage tot inspectie en beproeving. A269 vermeldt ook dat toepassingen volgens B31.3 aanvullende beproeving kunnen vereisen. Stem voor instrumentatie de buisafmetingen en geleverde toestand af op de vereisten van het gekozen koppelsysteem. Koperen aansluitingen en andere verbindingen tussen verschillende metalen vragen om een beoordeling van de compatibiliteit van het volledige systeem; een algemene regel die alleen uitgaat van de aanwezigheid van koper houdt geen rekening met de omgeving en het ontwerp van de verbinding.
De werkdruk kan niet uitsluitend op basis van de diameter worden bepaald voor een buis met een OD van 0.500 in. Ook de wanddiktebasis, materiaaltoestand en ontwerptemperatuur spelen mee, evenals de eisen van de geldende norm, corrosie en wandverlies na het buigen. Pas daarna kan een nominale maat voor een rechte buis als invoer voor een systeemontwerp worden gebruikt.
Een offerte voor een buis van 20 voet vergelijken

Vergelijk offertes voor buizen van 20 voet lang met dezelfde specificatie, staalsoort, afmetingen, toestand en inspectieomvang. 20 voet is ongeveer 6.096 meter. Twintig voet is gelijk aan 6,096 m; een lengte van 6 m is dus een andere leveringshoeveelheid. Splits de materiaalprijs uit van de kosten voor zagen, documentatie, verpakking en vracht om de geleverde kostprijs van bruikbare onderdelen te bepalen.
Vergelijkingsblad voor offertes
Een gemeenschappelijke aankoopomschrijving maakt prijsverschillen zichtbaar zonder verschillen in levering te verbergen.
| Vergelijkingsveld | Gegeven voor de voorbeeldaanvraag | Te beoordelen verschil |
|---|---|---|
| Productnorm | ASTM A269/A269M-25 | Is een mechanisch of sanitair product in de plaats geleverd? |
| Staalsoort | 304 of uitdrukkelijk bestelde 304L | Dezelfde staalsoort en certificatiebasis? |
| Buitendiameter | 0.500 in. | Werkelijke OD of nominale pijpaanduiding? |
| Wanddikte | 0.035 in., vereiste basis vermeld | Nominaal, minimaal of gemiddeld? |
| Lengte | 20 ft = 6,096 m | Is in plaats daarvan 6 m voorraad aangeboden? |
| Geleverde toestand | Opgegeven warmtebehandelde toestand | Gelijkwaardige productietoestand? |
| Oppervlak | Eisen voor boring en buitenoppervlak vermeld | Welk oppervlak is gepolijst? |
| Beproeving en documenten | Productbeproevingen en bestelde documenten | Inbegrepen in de basisprijs? |
| Zaagkanten en verpakking | Eindtoestand en bescherming volgens de tekening | Worden zagen of verpakken apart aangerekend? |
| Commerciële voorwaarden | Hoeveelheid, leveringspunt, vracht, geldigheid | Dezelfde geleverde hoeveelheid en verantwoordelijkheidsverdeling? |
Voorbeeld: een koper voor fabricage vergelijkt staven van 20 ft met voorraad van 6 m voor een reeks gezaagde onderdelen. Elke staaf van 6 m is 0,096 m te kort. Over 100 staven verschilt de ingekochte lengte 9,6 m, nog vóór zaagverlies. Het effect op het aantal bruikbare onderdelen hangt af van de zaagindeling en zaagsnede. De koper moet de indeling toetsen aan elke geoffreerde lengte en rekening houden met het afzagen van de uiteinden en afgekeurde uiteinden. Mogelijk moeten ook de leveringskosten worden meegenomen om de kostprijs van bruikbare onderdelen te berekenen. De prijs per staaf kan invloed hebben op de totale kosten van het aanvaarde onderdeel (kosten).
De hiërarchie van algemene eisen in A1016 geeft voorrang aan de productspecificatie boven algemene eisen, en aan een tegenstrijdige, strengere eis in de bestelling. Daarom moeten schriftelijke eisen in het offertepakket staan voordat een leverancier de opdracht prijst.
Baling Steel biedt de staalsoorten 304, 304L, 316 en 316L aan, evenals zaag-, verpakkings- en lasdiensten via het aanbod van naadloze pijpen van roestvast staal. Bezorg uw buisspecificatie en tekening bij uw aanvraag, zodat in de offerte de vereiste productvorm wordt vermeld.
Een staaf van 20 ft is 6,096 m lang; een staaf van 6 m is 96 mm korter. Voor 100 staven bedraagt het totale verschil 9,6 m, nog vóór zaagsnede en afkorten. Door de bruikbare gezaagde onderdelen te vergelijken aan de hand van dezelfde tekening krijgen inkoop en financiën een nuttigere basis dan de prijs per staaf.
Inspectie: koppel de buis aan het testrapport

Aanvaard buizen aan de hand van gekoppelde controles van identificatie, afmetingen, toestand en vereiste testresultaten. Een smeltnummer koppelt het materiaal aan de documenten; productbeproeving toetst de aanvaardingsvereisten. Houd die controles van elkaar gescheiden. De soorten documenten en aanvullende onderzoeken moeten overeenstemmen met de bestelling, productspecificatie en projectvereisten.
Traceerbaarheid van smelt tot product bij aanvaarding
Een bestelde buis wordt via een ontvangstregistratie gekoppeld aan de relevante gegevens en fysieke controles.
- Stem de productspecificatie, editie en staalsoort van de bestelling af op de omschrijving van het geleverde product.
- Koppel de geleverde stukken of bundelidentificatie aan de smelt- en fabricagegegevens.
- Meet de buitendiameter, wanddikte, lengte en andere aanvaardingsmaten volgens de tekening.
- Controleer de vereiste chemische samenstelling en testresultaten van het geleverde materiaal.
- Controleer de voorgeschreven oppervlakte-, las- en eindtoestand.
- Behoud de identificatie tijdens het zagen, opslaan en fabriceren via de overeengekomen markering of registratiemethode.
Volgens de openbare samenvatting van A269 moet elke buis een niet-destructieve elektrische test of een hydrostatische test ondergaan. Een registratie van de chemische samenstelling per smelt en een integriteitstest beantwoorden verschillende vragen. Als een component wordt gebogen, moet het ontvangstplan ook onderscheid maken tussen de aanvaarding van de rechte buis en de maatcontrole van de afgewerkte component. Ontvangsttests en onderhoudsinspecties tijdens gebruik dienen verschillende doelen.
De scope van NEN’s EN 10204 koppelt de soorten inspectiedocumenten aan de bestelling en de technische leveringsvoorwaarden van het product. Gebruik een 3.1-document wanneer de aankoop- of projectvoorwaarden dat vereisen; maak het documenttype niet tot een algemene regel voor alle commerciële buisbestellingen.
Voorbeeld: Een werkplaats zaagt een staaf van 6,096 m in kortere componenten voor twee assemblages. Het oorspronkelijke bundellabel blijft bij de reststukken, terwijl ongemarkeerde stukken naar de lasafdeling gaan. Een zaaglijst met de identificatie van de stukken en de koppeling aan de smeltregistratie behoudt de overeengekomen traceerbaarheid. De ontvangstcontrole van de maten en de vereiste testrapporten blijven nodig. De inspectierichtlijn van de Britse HSE legt uit dat de doeltreffendheid van een testmethode afhangt van de gezochte gebreken en van de toepassing van de methode. Een traceerbaar resultaat ‘goedgekeurd’ moet worden gelezen in samenhang met de gebruikte methode en de dekking ervan.
Als een staaf van 6,096 m in meerdere delen wordt gezaagd, moet de identificatie van de stukken behouden blijven volgens het overeengekomen kwaliteitsplan. De chemische samenstelling per smelt, de integriteitstest van de buis en de maten van de afgewerkte onderdelen zijn aanvaardingscontroles. Door de koppelingen ertussen te bewaren, voorkomt u dat een volledig ogend documentpakket een ontbrekende meting of ongeschikte inspectiemethode verhult.
Marktontwikkeling: specificeer meer dan alleen de legeringsnaam

Controleer bij de voorbereiding van een nieuw buisprogramma of normedities en offertes nog geldig zijn voordat u uitgaat van bepaalde leveringsvoorwaarden. Producteisen, de leveringsomvang en de bruikbare maten zijn rechtstreeks van invloed op de aankoop. Grote productiecijfers voor roestvast staal geven mogelijk een algemeen beeld van de markt; voor een bestelling van buizen in een bepaalde staalsoort zijn echter afspraken over de commerciële en technische voorwaarden nodig om de overeenkomst af te ronden.
Uit controles in oktober 2026 bleek dat de actieve buisproductspecificaties van ASTM A269/A269M-25, A213/A213M-25 en A554-26 omvatten. Een catalogus met een oudere editie kan tot een contractueel conflict leiden. Vermeld de vereiste editie en bespreek afwijkingen van de leverancier vóór de bestelling wordt vrijgegeven. Voorgestelde herzieningen zijn toekomstige werkzaamheden aan normen en maken geen deel uit van de eisen in de bestelling.
worldstainless rapporteerde een productie van 64.2 miljoen ton roestvast staal in smeltbedrijven in 2025, een stijging van 2,1% ten opzichte van 2024. Dit totaal omvat de productie van roestvast staal in alle staalsoorten en via alle productieroutes. Het mag niet worden gebruikt om de prijs van specifieke 304-buizen, de lokale voorraadpositie of de levertijd af te leiden.
Een zorgvuldig aankoopplan houdt de vrijgave van de bestelling en de commerciële geldigheidsperiode uit elkaar. Leg de revisies van de tekening en de aanvaardingscriteria vast bij de offerteaanvraag, bewaar de vermelde geldigheidsdatum van de offerte en vergelijk herziene aanbiedingen op basis van dezelfde productomschrijving. Zo blijft de kostenvergelijking zinvol wanneer de bestelling van de engineering- naar de aankoopafdeling gaat. Een vervanging door een ander walswerk of een gewijzigde afwerking moet als een technische wijziging worden beoordeeld, niet zomaar als een prijsaanpassing.
Vraag bij uw volgende offerteaanvraag naar de toepasselijke specificatie en editie, de basis voor de staalsoort 304/304L, de basis voor de werkelijke buitendiameter en wanddikte, zaaglengtes en toleranties, de leveringstoestand, oppervlakte-eisen, testrapporten, hoeveelheid en afleveradres. Vermeld welke onderdelen in de offerteprijs zijn inbegrepen en hoe de identificatie van de gezaagde stukken behouden blijft. Zo kunt u vragen over de aankoop vooraf afhandelen.
De bedrijfs- en leveringsachtergrond van Baling Steel biedt context voor uw offerteaanvraag. Vul het vergelijkingsblad in, zodat de leverancier een duidelijk technisch bestek ontvangt en u aanbiedingen op gelijke basis kunt vergelijken.
Veelgestelde vragen
Is roestvast staal 304 de beste keuze?
Lees het antwoord
304 is een geschikte keuze voor algemeen gebruik wanneer de corrosieweerstand en producttoestand bij de toepassing passen. Deze staalsoort is niet de beste keuze voor elke omgeving. Blootstelling aan chloriden, de lasgeschiedenis en de vereiste mechanische eigenschappen kunnen de keuze veranderen. Kies de productspecificatie en gebruiksomstandigheden voordat u legeringsprijzen of beschikbaarheid vergelijkt.
Is roestvast staal 304 veilig om uit te drinken?
Lees het antwoord
304 kan worden gebruikt in drinkwaterinstallaties, maar de staalsoort alleen bewijst niet dat een afgewerkt product is goedgekeurd. Voor gebruik met drinkwater gelden de toepasselijke lokale eisen voor materiaal en product, en zijn geschikte fabricage en reiniging en compatibele wateromstandigheden vereist. Kies buizen en samengestelde componenten voor dat omschreven gebruik en ga niet zomaar uit van goedkeuring.
Wat is roestvast staal 304 van voedselkwaliteit?
Lees het antwoord
De aanduiding ‘304 van voedselkwaliteit’ beschrijft een beoogd gebruik, maar vormt geen volledige buisspecificatie. Voor apparatuur die met levensmiddelen in contact komt, zijn ook een geschikte oppervlaktegesteldheid, laskwaliteit en reinigingsmogelijkheden nodig. ASTM A270 behandelt sanitaire buizen voor toepassingen in de zuivel- en voedingsmiddelenindustrie met speciale afwerkingen. Vermeld die eisen in de aankoopomschrijving in plaats van te vertrouwen op een verkorte aanduiding.
Waarvoor worden buizen van roestvast staal 304 gebruikt?
Lees het antwoord
Buizen van 304 worden gebruikt in vloeistofsystemen en industriële apparatuur wanneer ze daarvoor geschikt zijn gespecificeerd. Voor mechanische of decoratieve constructies kan een ander buisproduct nodig zijn. Stem de materiaalnorm en de afmetingen af op het gebruik van de component en de tekening.
Is buis van 304 magnetisch na bewerking?
Lees het antwoord
Buis van 304 kan na koudvervorming magnetisch reageren. BSSA legt uit dat vervorming een deel van het austeniet kan omzetten in ferromagnetisch martensiet, vooral in vervormde zones. De magnetische reactie is een eigenschap van de geleverde toestand; de aantrekking van een magneet is op zichzelf geen betrouwbare controle om de staalsoort te aanvaarden. Gebruik de bestelde materiaalidentificatie en een passend inspectieplan. Als een toepassing een lage magnetische permeabiliteit vereist, moet die eis samen met de chemische samenstelling en de fabricagegeschiedenis worden beoordeeld. Vermeld de permeabiliteitseis afzonderlijk op de tekening of in de aankoopomschrijving, zodat de ontvangstcontrole de beoogde toepassing toetst en niet alleen op een handmagneet steunt.
Heeft buis volgens ASTM A269 één drukklasse?
Lees het antwoord
Nee. A269 is een productspecificatie voor buizen. De werkdruk hangt af van de geldende ontwerpgrondslag, waaronder de afmetingen, wanddiktetoeslag, materiaaltoestand en temperatuur. Een producttest na de productie staat los van de ontwerpdruk van het geïnstalleerde systeem.
Wat betekent dubbel gecertificeerde buis van 304/304L?
Lees het antwoord
Dubbel gecertificeerde buis wordt geleverd conform beide staalsoortaanduidingen binnen de vermelde productspecificatie. Volgens BSSA is dubbele certificering mogelijk wanneer het afgewerkte product aan de relevante eisen voldoet, waaronder de samenstelling met een laag koolstofgehalte. Het materiaalrapport moet beide staalsoorten en de toepasselijke specificatie vermelden. Beschouw de dubbele aanduiding als een specifieke conformiteitsverklaring. Ga er niet van uit dat elke buis met het label 304 automatisch aan 304L voldoet, of dat de chemische samenstelling op zichzelf alle producteisen afdekt. Wanneer de bestelling 304L voorschrijft, moeten het rapport en de identificatie van het geleverde product die koppeling behouden tijdens de ontvangst en de latere fabricage volgens het overeengekomen kwaliteitsplan.
Waar kan ik buizen van roestvast staal 304 kopen?
Lees het antwoord
Koop bij een buizenleverancier die de vereiste productnorm, afmetingen, toestand en inspectierapporten samen in de offerte vermeldt. Baling Steel behandelt offerteaanvragen voor buisvormige producten van roestvast staal, met tekeningen en eisen voor de staalsoort. Met een volledige aanvraag kunt u de aangeboden productvorm, zaaglengtes, afwerkingsdiensten en leveringsomvang vergelijken voordat de bestelling wordt vrijgegeven.
Technische basis: Deze gids combineert openbare scopes van normen en toegeschreven technisch advies met illustratieve aankoopvoorbeelden. De projectvoorschriften en de bestelde productvoorwaarden bepalen de uiteindelijke ontwerpkeuzes en aanvaarding.
Referenties en bronnen
- ASTM A01.10: actieve specificaties voor buisproducten.
- ASTM A269/A269M-25: buizen voor algemeen gebruik; A213/A213M-25: naadloze buizen voor warmteoverdracht; A554-26: gelaste buizen voor mechanische toepassingen.
- ASTM A270/A270M-24: sanitaire buizen; A1016/A1016M-24a: algemene eisen voor buizen.
- ASME B31.3-2024: procesleidingen; NEN-EN 10204:2004: scope van inspectiedocumenten.
- BSSA: standaardstaalsoorten en staalsoorten met een laag koolstofgehalte; keuze voor zeewater; koudvervorming en magnetische reactie.
- Chris Fletcher: smering bij het buigen; Jay Robinson: consistentie bij het buigen; Martin Denault en Robert Koltz: verkleuring bij het lassen.
- NRC NUREG/CR-7030: onderzoek naar spanningscorrosie in de atmosfeer; HSE: mogelijkheden van inspectie en niet-destructief onderzoek.
- worldstainless: productie in smeltbedrijven in 2025.




