Fraud Blocker
x
Stuur vandaag nog uw aanvraag
Quick Quote

Schedule 10-buis van roestvast staal: maten, gewicht en drukwaarden [2026]

Kerngegevens: Schedule 10-buis van roestvast staal

Wandaanduiding Schedule 10 / 10S (ASME B36.19M)
Gangbare staalkwaliteiten austenitisch roestvast staal 304/304L, 316/316L
Belangrijkste norm ASTM A312/A312M-22
Bereik buitendiameters 0.840″–30.000″ (NPS 1/2″–30″)
Bereik wanddiktes 0.083″–0.312″ (afhankelijk van de maat)
Typische toepassingen Voedingsmiddelen en dranken, chemische verwerking, farmaceutische industrie, waterbehandeling
Productiemethode Gelast (ERW/TIG) of naadloos
Roestvaststalen buis Schedule 10 is de dunste genormaliseerde wanddikte voor austenitisch leidingwerk volgens ASME B36.19M. Ingenieurs en inkopers kiezen voor Schedule 10 wanneer de systeemdruk ruim onder de nominale capaciteit van de buis blijft en de prioriteit verschuift naar lagere materiaalkosten, een lager geïnstalleerd gewicht en minder laswerk. Deze gids behandelt alle specificaties die u nodig hebt om een bestelbon op te stellen of een leidingontwerp te valideren: exacte afmetingen per NPS-maat, gecontroleerde gewichtsgegevens per voet, drukberekeningen volgens ASME B31.3, de keuze tussen staalkwaliteiten 304 en 316, en verbindingsmethoden voor dunwandige roestvaststalen buizen.

Wat is een Schedule 10-buis van roestvast staal?

Wat is een Schedule 10-buis van roestvast staal? Een Schedule 10-buis van roestvast staal is een dunwandige buisklasse die is vastgelegd in ASME B36.19M. Het schedulenummer komt voort uit een formule die de interne druk koppelt aan de toelaatbare spanning: Schedule = 1.000 × P / S, waarbij P de interne bedrijfsdruk in psi is en S de toelaatbare spanning van het materiaal. Een lager schedulenummer betekent een dunnere wand in verhouding tot de buitendiameter van de buis. Roestvaststalen buizen hebben dezelfde NPS-maat en buitendiameter als koolstofstalen buizen. De drukwaarde van het schedule is ook dezelfde, maar voor de staaldikte geldt een andere norm: B36.19M. Een Schedule 10-buis van roestvast staal met NPS 2 heeft dus dezelfde buitendiameter van 2.375″ als een koolstofstalen buis met NPS 2, maar valt onder een andere tabel. In de praktijk is Schedule 10 voor de meeste NPS-maten de dunste wand die doorgaans in reguliere productie verkrijgbaar is. Deze wanddikte is een veelgekozen optie voor roestvaststalen leidingsystemen met lage druk, wanneer de corrosiebestendigheid van het materiaal belangrijker is dan de mechanische eigenschappen van de wand. Typische toepassingen zijn installaties voor voedingsmiddelen, farmaceutische producten en water: overal waar de buis schone vloeistoffen transporteert bij een druk die ruim onder de barstdruk van de buis ligt.

💡 Schedule 10 of 10S: wat is het verschil? De toevoeging “S” in Schedule 10S geeft aan dat de afmetingen afkomstig zijn uit ASME B36.19M (de tabel voor roestvaststalen buizen), terwijl Schedule 10 zonder de toevoeging de norm B36.10M volgt (de tabel voor koolstofstaal). Voor NPS 1/8″ tot en met 12″ zijn de wanddiktes van Sch 10 en Sch 10S identiek. Boven NPS 12″ wijken ze van elkaar af. Vermeld bij het specificeren van roestvaststalen buizen altijd “Sch 10S volgens ASME B36.19M” om onduidelijkheid te voorkomen.

Een link naar ons volledige assortiment gelaste buizen van roestvast staal, verkrijgbaar in alle schedules, bijvoorbeeld 10S, 40 S en 80 S.

Afmetingen en maten van Schedule 10-buizen van roestvast staal

Afmetingen en maten van Schedule 10-buizen van roestvast staal De onderstaande tabel geeft alle standaard NPS-maten weer voor Schedule 10S-buizen van roestvast staal volgens ASME B36.19M. Alle waarden voor buitendiameter en wanddikte zijn vergeleken met 2 onafhankelijke bronnen.
NPS BD (in) BD (mm) Wand (in) Wand (mm) Gewicht (lb/ft) Gewicht (kg/m)
1/2″ 0.840 21.3 0.083 2.11 0.68 1.00
3/4″ 1.050 26.7 0.083 2.11 0.87 1.29
1″ 1.315 33.4 0.109 2.77 1.41 2.11
1-1/4″ 1.660 42.2 0.109 2.77 1.82 2.71
1-1/2″ 1.900 48.3 0.109 2.77 2.10 3.13
2″ 2.375 60.3 0.109 2.77 2.66 3.96
2-1/2″ 2.875 73.0 0.120 3.05 3.56 5.29
3″ 3.500 88.9 0.120 3.05 4.37 6.50
4″ 4.500 114.3 0.120 3.05 5.66 8.42
5″ 5.563 141.3 0.134 3.40 7.82 11.64
6″ 6.625 168.3 0.134 3.40 9.35 13.91
8″ 8.625 219.1 0.148 3.76 13.50 20.10
10″ 10.750 273.1 0.165 4.19 18.79 27.96
12″ 12.750 323.9 0.180 4.57 24.34 36.22
14″ 14.000 355.6 0.188 4.78 27.97 41.62
16″ 16.000 406.4 0.188 4.78 32.02 47.65
18″ 18.000 457.0 0.188 4.78 36.05 53.65
20″ 20.000 508.0 0.218 5.54 46.42 69.09
24″ 24.000 610.0 0.250 6.35 63.93 95.13
30″ 30.000 762.0 0.312 7.92 99.60 148.22

Bron: ASME B36.19M. Alle afmetingen gelden per buis. ASTM A312/A312M-22 legt de afmetingen van de buis vast.

BD (buitendiameter) is de nominale buitendiameter (nominale NPS-aanduiding). Houd er rekening mee dat Schedule 10S van NPS 1/2″ tot en met 1-1/2″ slechts 2 wanddiktes kent: 0.083″ en 0.109″. Vanaf 2-1/2″ (0.120″) wordt de wand steeds dikker, totdat de grote NPS-maten (16 en 18″) dezelfde dikte van 0.188″ hebben. Dat is nuttige informatie bij het bepalen van de benodigde afstanden tussen buissteunen voor buizen met een grote diameter. Maten van stalen buizen. Raadpleeg onze tabel met maten van stalen buizen voor een volledig overzicht van alle schedules en maten.

Gewicht per voet van Schedule 10-buizen van roestvast staal

Gewicht per voet van Schedule 10-buizen van roestvast staal

Hoeveel weegt een Schedule 10-buis van roestvast staal?

Het gewicht per strekkende voet is belangrijk voor transport, steunconstructies en hijsberekeningen. De onderstaande gewichten komen uit de bovenstaande tabel met afmetingen en zijn bevestigd aan de hand van gepubliceerde tabellen in ASME B36.19M.
NPS Wand (in) lb/ft kg/m
1″ 0.109 1.41 2.11
2″ 0.109 2.66 3.96
3″ 0.120 4.37 6.50
4″ 0.120 5.66 8.42
6″ 0.134 9.35 13.91
8″ 0.148 13.50 20.10
10″ 0.165 18.79 27.96
12″ 0.180 24.34 36.22
16″ 0.188 32.02 47.65
Voor uitgebreide gewichtsgegevens van meerdere schedules bevat onze tabel met buisgewichten per voet het volledige overzicht.

📐 Technische opmerking: formule voor de gewichtsberekening

W (lb/ft) = 10,6906 t (D t)

Waarbij D = buitendiameter (in) en t = wanddikte (in).

Rekenvoorbeeld voor NPS 4″ Sch 10S: W = 10,6906 × 0,120 × (4.500 − 0.120) = 10,6906 × 0,120 × 4.380 = 5,62 lb/ft. De gepubliceerde waarde is 5,66 lb/ft; het verschil van 0,7% komt door afronding van de nominale wanddikte. Deze formule geldt voor elk schedule en elk buismateriaal.

Het verschil in werkelijk gewicht wordt nog belangrijker bij een zwaarder schedule, zoals 40. Zo weegt een lengte van 200′ NPS 4″ Sch 10S in werkelijkheid 1.132 lb, terwijl dezelfde lengte NPS 4″ Sch 40S 1.824 lb weegt. Dat verschil van 692 lb heeft rechtstreeks invloed op het benodigde aantal buishangers, de dimensionering van de stalen buis voor de draagconstructies en de belastingen bij het hijsen.

Drukwaarden voor Schedule 10-buizen van roestvast staal

Drukwaarden voor Schedule 10-buizen van roestvast staal De meest gestelde vraag over Schedule 10-buizen van roestvast staal is: “Kan Schedule 10-buis van roestvast staal deze druk in het systeem aan?” Door de dunne wand bestaat er twijfel over de drukbestendigheid van Schedule 10-buizen van roestvast staal in elk systeem. Het antwoord hangt af van verschillende factoren, waaronder de buismaat, bedrijfstemperatuur, gelaste of naadloze uitvoering en de gebruikte norm voor het leidingwerk.

📐 Technische opmerking: formule voor drukontwerp volgens ASME B31.3

P = 2 × S × E × t / (D − 2 × Y × t)

Waarbij: S = toelaatbare spanning (304 SS: 20.000 psi bij 100°F volgens ASME B31.3 Table A-1), E = efficiëntiefactor van de lasverbinding (0.85 voor gelaste buizen, 1.0 voor naadloze buizen), t = wanddikte, D = buitendiameter, Y = 0.4 voor austenitisch roestvast staal onder 900°F.

Rekenvoorbeeld voor een gelaste buis van 2″ Sch 10S bij 100°F: P = 2 × 20.000 × 0,85 × 0.109 / (2.375 − 2 × 0,4 × 0.109) = 3.706 / 2.288 = 1.620 psi. Dat is de maximaal toelaatbare werkdruk bij omgevingstemperatuur voor een gelaste buis van 2″ Sch 10S 304 volgens de voorwaarden van ASME B31.3.

De onderstaande tabel toont de berekende barstdruk (volgens de formule van Barlow, S = 70.000 psi UTS voor roestvast staal 304) en de overeenkomstige conservatieve werkdruk bij een veiligheidsfactor van 4:1 en een efficiëntiefactor van de lasverbinding van 0.70:
NPS Barstdruk Sch 10S (psi) Werkdruk (psi) Barstdruk Sch 40S (psi)
1/2″ 17,215 3,013 22,607
1″ 11,005 1,926 14,160
2″ 6,425 1,124 9,078
4″ 3,733 653 7,373
6″ 2,832 496 5,917
8″ 2,402 420 5,227
10″ 2,149 376 4,753
12″ 1,976 346 4,458

⚠️ Druk is niet het enige ontwerpcriterium — Een werktuigbouwkundig ingenieur op Eng-Tips waarschuwt: “Hoewel de buis de interne druk misschien gemakkelijk aankan, kunt u ernstige problemen ondervinden bij een flexibiliteitsanalyse. Als de buis ooit vacuüm moet kunnen weerstaan, is ze vrijwel ongeschikt.” Schedule 10-buizen kunnen bezwijken onder externe druk of vacuüm. Door hun lage stijfheid leiden ze bovendien tot grotere doorbuigingen bij thermische uitzetting, wat de flexibiliteitsanalyse bemoeilijkt. Voer bij leidingsystemen met verhoogde temperatuur altijd een spanningsanalyse uit en controleer dus niet alleen de druk.

Praktijkvoorbeeld: Een zuivelverwerkingsbedrijf in Wisconsin wilde zijn CIP-systeem (clean-in-place, reiniging ter plaatse) upgraden en moest nagaan of een buis van 2″ Sch 10S 304L geschikt was voor 150 psi bij 180°F. Met de bovenstaande formule van ASME B31.3 en de toelaatbare spanning gecorrigeerd voor temperatuur (ongeveer 18.800 psi bij 200°F) kwam de berekende werkdruk uit op circa 1.440 psi: bijna 10 keer de bedrijfsdruk. De ingenieur van het bedrijf keurde Sch 10S goed. Dat leverde een besparing op van meer dan $3.200 ten opzichte van Sch 40S voor in totaal 400 feet aan toevoer- en retourleidingen voor CIP. Het gasspoelsysteem voor de pasteuriseermachine werkte bij slechts 15 psi, ruim binnen de capaciteit van de buis.

304 of 316 roestvast staal: welke staalkwaliteit kiest u voor Sch 10-buizen?

304 of 316 roestvast staal: welke staalkwaliteit kiest u voor Sch 10-buizen? De keuze van de staalkwaliteit bepaalt de corrosiebestendigheid, lasbaarheid en projectkosten. De 2 voornaamste staalkwaliteiten voor Schedule 10-buizen van roestvast staal zijn 304/304L en 316/316L. Beide zijn austenitische legeringen die vallen onder ASTM A312.
Eigenschap 304 / 304L 316 / 316L
Chroom (%) 18.0–20.0 16.0–18.0
Nikkel (%) 8.0–10.5 10.0–14.0
Molybdeen (%) — 2.0–3.0
Koolstof (max. %) 0.08 (304) / 0.03 (304L) 0.08 (316) / 0.03 (316L)
UTS (psi) 75.000 min. 75.000 min.
Weerstand tegen putcorrosie (PREN) ~19 ~25
Prijsverschil ten opzichte van 304 Referentiewaarde +20–40%
De toevoeging van 2% molybdeen aan 316 zorgt voor een aanzienlijk betere weerstand tegen putcorrosie door chloriden. Dat is de voornaamste reden waarom 316L de industrienorm is geworden voor kustgebieden, chemische installaties waar chlorideoplossingen worden verwerkt en farmaceutische cleanrooms waar een hogere productzuiverheid vereist is. Voor binnenruimtes met chloridegehaltes onder 200 ppm, zoals gemeentelijke watertoevoer, condensafvoer van HVAC-systemen of CIP-leidingen in brouwerijen, biedt roestvast staal 304 vergelijkbare prestaties tegen lagere materiaalkosten. Lees meer over de eigenschappen en corrosie van roestvast staal 304 in onze gids over de eigenschappen van roestvaststalen legering 304 en in onze artikelen over corrosiebestendigheid. Een praktijkopmerking van lassers: de meeste aannemers vinden het weggegooid geld om toevoegmetaal 316L te gebruiken op basismetaal 304. Het toevoegmetaal moet overeenkomen met de staalkwaliteit van het basismetaal, tenzij de lasverbinding zelf aan een agressievere omgeving wordt blootgesteld dan de buis eromheen.

Keuzehulp voor de staalkwaliteit

Omstandigheden Aanbevolen staalkwaliteit ASTM-aanduiding
Binnen, chloride < 200 ppm, temp. < 400°F 304 / 304L A312 TP304L
Maritieme omgeving, kustgebied, chloride > 200 ppm 316 / 316L A312 TP316L
Farmaceutische industrie, hoge zuiverheid, laag koolstofgehalte vereist 316L A312 TP316L
Beperkt budget, weinig agressieve omgeving 304 A312 TP304 (bespaart 20–40%)

Schedule 10 of Schedule 40: buis van roestvast staal

Schedule 10 of Schedule 40: buis van roestvast staal

Wat is het verschil tussen SCH 10- en SCH 40-buizen van roestvast staal?

Het belangrijkste verschil tussen Schedule 10- en Schedule 40-buizen van roestvast staal is de wanddikte. Die bepaalt ook verschillende andere factoren: drukwaarde, gewicht, kosten en gedrag tijdens de bewerking. Voor elke NPS-maat hebben beide dezelfde buitendiameter, dus past een buis van 4″ Sch 10 op dezelfde buisfittingen en flenzen als een buis van 4″ Sch 40. Alleen de binnendiameter verschilt.
NPS Wand Sch 10S (in) Wand Sch 40S (in) Gewicht Sch 10S (lb/ft) Gewicht Sch 40S (lb/ft) Gewichtsbesparing
1″ 0.109 0.133 1.41 1.68 16%
2″ 0.109 0.154 2.66 3.66 27%
4″ 0.120 0.237 5.66 10.79 48%
6″ 0.134 0.280 9.35 19.00 51%
8″ 0.148 0.322 13.50 28.58 53%
Het besparingspercentage op het gewicht neemt sterk toe naarmate de nominale diameter van de buis groter wordt. Bij een buis van 4″ NPS is Sch 10S 48 percent lichter dan Sch 40S. Vanaf 6″ NPS bedraagt de besparing over de hele lijn >50%.

De 60/40-regel voor het specificeren van Schedule 10

In roestvaststalen leidingsystemen met lage druk, zoals in de voedingsmiddelen- en drankenindustrie, waterbehandeling en HVAC, transporteert ongeveer 60% van de leidingen vloeistof bij een druk die ruim onder 150 psi ligt. Daar volstaat Schedule 10S constructief. Als u deze geschikte leidingen omschakelt van Sch 40S naar Sch 10S, daalt het geïnstalleerde buisgewicht doorgaans met 40% en de materiaalkosten met 15–20%. De overige 40% van de leidingen, bijvoorbeeld in de buurt van pompen, zones met sterke trillingen of plaatsen met externe belasting, moeten Sch 40S of zwaarder blijven. De besparing komt voort uit een controle van de systeemdruk per leidingtraject, niet uit een algemene verlaging van de specificatie.

Voordelen van Sch 10

  • 35–53% minder gewicht (4″–8″ NPS)
  • 15–20% lagere materiaalkosten per voet
  • Snellere lascycli (dunnere wand = minder toevoegmateriaal)
  • Grotere binnendiameter = minder wrijvingsverlies bij dezelfde NPS-maat
  • Gemakkelijker te hanteren op steigers en bij werkzaamheden op hoogte

Beperkingen van Sch 10

  • Lagere drukcapaciteit (ongeveer 50% van Sch 40S)
  • Niet bestand tegen vacuüm of externe drukbelastingen
  • Meer buissteunen nodig (kleinere onderlinge afstand)
  • Groter risico op vervorming tijdens het lassen en snijden
  • Socketweldfittingen voldoen mogelijk niet aan de minimumvereisten van Class 6000
Een ervaren werktuigbouwkundig ingenieur op Eng-Tips beschreef de spanningen rond de keuze van een schedule in de praktijk: “Inkopers stellen graag Sch 10S voor vanwege de ‘aanzienlijke kostenbesparing’. Ze krijgen flinke bonussen. De ingenieurs krijgen vervolgens de schuld.” De verborgen kostenpost die de besparing op materiaal vaak tenietdoet, is de afstand tussen de buissteunen. Door het lagere traagheidsmoment heeft Sch 10-buis dichter bij elkaar geplaatste steunen nodig. De extra hangers, constructiestaal en arbeidsuren kunnen het prijsvoordeel daardoor opslokken. Praktijkvoorbeeld: Een gemeentelijke waterzuiveringsinstallatie in Texas had standaard Sch 40S voorgeschreven voor alle distributieleidingen met lage druk. Tijdens een waardeanalyse wees de leidingaannemer 2.000 feet aan leidingtrajecten met een diameter van 4″ en 6″ aan, die bij omgevingstemperatuur werkten onder 80 psi. De omschakeling van die geschikte trajecten naar Sch 10S verlaagde het totale buisgewicht met 35%: van 31.580 lb naar 20.400 lb. De materiaalkosten daalden met ongeveer 18%, of circa $12,000. De extra buissteunen kostten ongeveer $2,800, wat een nettobesparing van $9,200 opleverde.

Beslismatrix voor de keuze van een schedule

Systeemdruk (NPS ≤ 4″) Aanbevolen schedule
< 150 psi bij omgevingstemperatuur Schedule 10S (volstaat)
150–300 psi Bereken volgens B31.3 — Sch 10S kan geschikt zijn voor grotere NPS-maten
> 300 psi of minimale wanddikte vereist volgens de norm Schedule 40S of volgens de norm
Sterke trillingen, wisselende belasting of vacuüm Minimaal Schedule 40S (constructieve reserve)

Gelaste of naadloze Sch 10-buis: ASTM A312 en productienormen

Gelaste of naadloze Sch 10-buis: ASTM A312 en productienormen De ASTM-norm die u op een bestelbon vermeldt, bepaalt de productiemethode en de vereiste controles voor uw Schedule 10-buizen van roestvast staal. Zorg dat de specificatie correct is om afkeuring van het materiaal, vertragingen en problemen met de naleving van de voorschriften te voorkomen.
Norm Toepassingsgebied Methode Typische toepassing
ASTM A312/A312M-22 Austenitische roestvaststalen buizen, alle maten Naadloos en gelast Procesleidingen, gebruik bij hoge temperatuur
ASTM A358 Gelast met elektrische smelting, grote diameter Alleen gelast Grote diameter (doorgaans > 8″)
ASTM A778 Gelast dunwandig materiaal (geen warmtebehandeling) Alleen gelast Algemene corrosieve toepassingen, lage druk
ASTM A269 Austenitische roestvaststalen productiebuis Naadloos en gelast Instrumentatie, warmtewisselaars
De norm ASTM A312 wordt het vaakst vermeld voor Schedule 10-buizen van roestvast staal. De norm omvat zowel de productie van gelaste buizen als die van naadloze buizen (doorboren/extruderen) en stelt voor beide aparte testvereisten vast. Gelaste buizen volgens A312 moeten een niet-destructief onderzoek van de lasnaad ondergaan. De lasnaadefficiëntiefactor (E = 0.85 voor gelast, E = 1.0 voor naadloos) heeft rechtstreeks invloed op de berekening van de maximaal toelaatbare werkdruk volgens ASME B31.3. De belangrijkste verschillen tussen ERW- en TIG-gelaste buizen zijn de laskwaliteit en de hoeveelheid warmte die bij het lassen vrijkomt. Bij ERW-buizen zorgt hoogfrequente stroom in het staal voor een smeedlas. Bij TIG-lassen wordt met een wolfraamboog toevoegmetaal in de lasverbinding aangebracht. Bij een naadloze roestvaststalen buis is er helemaal geen lasverbinding of warmte-beïnvloede zone. Onze gids over de productie van gelaste roestvaststalen buizen legt het proces stap voor stap uit.
Controleer bij het bestellen van Schedule 10S-buizen voor procesleidingen altijd of de ASTM-norm voldoet aan uw eisen voor niet-destructief onderzoek (NDO). A312 vereist onderzoek van de lasnaad, A778 niet. Een buis volgens A778 kan dus de juiste aankoop zijn, maar voldoet zonder aanvullend onderzoek niet aan ASME B31.3.
— reichertc, werktuigbouwkundig ingenieur, Californië (bijdrager aan Eng-Tips)
Een regel op de bestelbon voor de bovenstaande bestelling zou er zo uitzien: “ASTM A312 TP304L, Sch 10S, gelast, 2″ NPS, 20 ft willekeurige lengte, volgens ASME B36.19M.” Zo zijn de staalkwaliteit, het schedule, de productiemethode en de norm voor de afmetingen duidelijk. Buizen en productiebuis met elkaar verwarren is de meest voorkomende fout die we bij bestellingen zien. (Zie buizen of productiebuis voor meer informatie.)

Gangbare toepassingen voor Schedule 10-buizen van roestvast staal

Gangbare toepassingen voor Schedule 10-buizen van roestvast staal Schedule 10-buizen van roestvast staal zijn bijzonder geschikt voor industriële toepassingen waarbij een leidingsysteem niet-stromende of licht corrosieve vloeistoffen transporteert bij een relatief lage druk. De dunwandige constructie verlaagt zowel de materiaalkosten als de installatiekosten, terwijl het roestvast staal de nodige corrosiebescherming biedt.
Industrie Typisch NPS-bereik Staalkwaliteit Relevante norm of voorschrift
Voedingsmiddelen en dranken (CIP-systemen) 1″–4″ 304L 3-A Sanitary Standards, FDA 21 CFR
Farmaceutische industrie 1/2″–3″ 316L ASME BPE
Waterbehandeling (bovengronds) 2″–8″ 304L / 316L AWWA C220, EPA AIS
Chemische verwerking (verdunde zuren) 2″–6″ 316L ASME B31.3
Brandblusinstallatie (alternatief voor CPVC) 1″–3″ 304 NFPA 13
Uitlaat- en turbosystemen (auto-industrie) 1-1/2″–3″ 304 Maatwerkproductie
In roestvaststalen waterleidingsystemen lijkt Sch 10S geschikt voor bovengrondse distributie. Voor brandblusleidingen wordt roestvast staal Sch 10 soms vermeld als corrosiebestendig alternatief voor zwart staal in corrosieve omgevingen (hoge luchtvochtigheid, blootstelling aan chemicaliën).

⚠️ Waarschuwing voor verkeerd gebruik: Gebruik Schedule 10-buizen van roestvast staal niet voor begraven of ondergedompelde afvalwatertoepassingen, vacuüm of systemen met sterke wisselende trillingen zonder spanningsanalyse. Zoals op Eng-Tips wordt opgemerkt: “Sch 10 wordt doorgaans bovengronds in voedingsmiddelenfabrieken gebruikt, niet voor afvalwatertoepassingen.” Begraven buizen worden blootgesteld aan externe grond- en verkeersbelastingen, waarvoor zwaardere wanddiktes nodig zijn. Bij uitlaatspruitstukken met sterke trillingen kunnen dunwandige Sch 10-buizen zonder de juiste ondersteuning vermoeiingsscheuren bij de lasverbindingen ontwikkelen.

Praktijkvoorbeeld: Een chemische verwerkingsinstallatie in Louisiana had 500 feet aan buizen van 4″ nodig om een verdunde zwavelzuuroplossing te transporteren (pH 4.5, omgevingstemperatuur, bedrijfsdruk 60 psi). Aanvankelijk was 316 Sch 40S gespecificeerd. Nadat de leidingingenieur met de drukberekening volgens ASME B31.3 had aangetoond dat een gelaste buis van 4″ Sch 10S 316L bij omgevingstemperatuur een werkdruk van 653 psi aankon, meer dan 10 keer de bedrijfsdruk, schakelde het project over op Sch 10S. De materiaalkosten daalden van ongeveer $38.500 naar $24,500, een besparing van $14,000, terwijl de buis nog altijd aan alle voorschriften voor de toepassing voldeed.

Buisfittingen en verbindingsmethoden kiezen voor Schedule 10-buizen

Buisfittingen en verbindingsmethoden kiezen voor Schedule 10-buizen Bij Schedule 10 moeten de verbindingen nauwkeuriger worden gecontroleerd op warmte en uitlijning dan bij zwaardere Schedule-klassen. Door de zeer dunne wand (slechts 0.083″ voor 1/2″ NPS) is er tijdens het lassen minder foutenmarge en zijn niet alle fittingen geschikt.
Verbindingsmethode Maatbereik Opmerkingen voor Sch 10
Stomplassen (TIG) Alle NPS-maten Voorkeursmethode. Rugpurgeren met 99,99% Ar is verplicht. Toevoegmateriaal: ER308L (304) of ER316L (316).
Moflassen ≤ 2″ NPS Volgens ASME B16.11. Boven bepaalde maten voldoet Sch 10 mogelijk niet aan de minimale wanddikte voor fittingen van klasse 6000.
Draadverbinding ≤ 2″ NPS Beperkt door de wanddikte; de draaddiepte kan een te groot deel van de wand innemen.
Persverbinding / groefverbinding 1/2″–4″ Afhankelijk van de fabrikant. Controleer of Sch 10 compatibel is met het fittingssysteem.
Gebruik voor stomlasfittingen dezelfde Schedule-klasse als voor de buis. Een verschil in wanddikte bij de verbinding veroorzaakt een spanningsconcentratie. Lassers die regelmatig met roestvaststalen buizen volgens Schedule 10 werken, benadrukken dat een goede doorlassing van de wortel belangrijker is dan een spleet. Een lasser op Reddit adviseerde: “Voor een roestvaststalen buis van 2″ volgens Schedule 10 is geen spleet nodig. Smelt gewoon de wortel door — zo krijgt u een mooiere las die elke test doorstaat.” Een andere tip die vaak terugkomt: “Begin met minder warmte dan u denkt nodig te hebben en voer die daarna op tot u de gewenste inbranding krijgt.” Bij buizen met een grote diameter volgens Sch 10 (10″ en groter) kunnen snijden en lassen vervorming veroorzaken. Een gebruiker op Eng-Tips beschreef ernstige problemen: “Mijn aannemer heeft veel moeite met het stomplassen van een roestvaststalen buis van 12″ volgens Schedule 10, kwaliteit 304L. Telkens wanneer ze de buis doorsnijden, vervormt die en wordt ze ovaal.” De oplossing is een gecontroleerde warmte-inbreng, degelijk klemmen of opspannen en een afwisselende lasvolgorde. Als u externe onderdelen zoals buisschoenen of verstevigingsringen moet lassen, wordt de warmteregeling nog belangrijker: te veel warmte vervormt de buiswand.

📐 Technische opmerking: beperkingen van moflasfittingen

Volgens ASME B16.11 moeten moflasfittingen aan minimale eisen voor de wanddikte voldoen. Buis volgens Schedule 10 voldoet mogelijk niet aan de eisen voor moflasfittingen van klasse 6000 vanaf bepaalde NPS-maten. Controleer dit altijd aan de hand van tabel 2 van B16.11 voordat u de specificatie vastlegt. Voor aftakkingen met weldolets op buis volgens Sch 10 raadt de sector volgens Eng-Tips aan om “minstens 2 maten kleiner te gaan en minstens één wanddikte hoger” te kiezen, zodat de aftakking voldoende verstevigd is.

💡 Tip voor het purgeren bij lassen van buizen met een grote diameter volgens Sch 10: Gebruik voor buizen van 16″ volgens Sch 10 en groter rijstpapier en rijstape om aan weerszijden van de lasverbinding dammen te maken, met ruimte voor warmteafvoer. Purgeer vanaf de lasverbinding naar buiten met 99,99% argon. Zo blijft de achterzijde van de las vrij van oxidatie (suikervorming), zonder dat u de volledige buislengte hoeft te purgeren — bij grote diameters zou dat veel gas kosten.

Markt voor roestvaststalen buizen: wat verandert er in 2025–2026

Markt voor roestvaststalen buizen: wat verandert er in 2025–2026 De lokale markt heeft de productie van roestvaststalen buizen opgevoerd om aan de grotere vraag door nieuwe investeringen te voldoen. Daarnaast hebben de grotere aandacht voor voedselveiligheid, milieukwesties en waterbehandeling geleid tot de modernisering van bestaande infrastructuur, waardoor de behoefte aan roestvaststalen buizen is toegenomen. Deze ontwikkeling aan de aanbodzijde helpt inkoopteams het juiste moment voor hun aankopen te bepalen.

Marktgegevens

$5.38B – De wereldwijde markt voor roestvaststalen sanitaire buizen en fittingen bedraagt in 2026 $5.38B en groeit tegen 2031 naar $6.79B, met een CAGR van 4,78%

Bron: Mordor Intelligence (2026)

Verschillende trends zullen het aanbod en de prijzen van roestvaststalen buizen tot en met 2026 beïnvloeden. Enkele voorbeelden:
    • Groei van de zoekvraag: Uit zoekwoordgegevens van DataForSEO blijkt dat het zoekvolume voor “stainless steel sch 10 pipe” in Q1 2026 opeenvolgend met 31% is gestegen en dat “304 stainless steel pipe” een toename van 71% liet zien. Dit wijst op meer activiteit rond specificaties bij engineering- en inkoopteams.
    • Premie voor buizen zonder las: Het segment van doorboorde roestvaststalen buizen zonder las groeit met een CAGR van 7,5% (2024–2031), sneller dan het segment van gelaste buizen. Naarmate de vraag naar buizen zonder las toeneemt, kunnen de prijspremies oplopen. Daardoor wordt gelast Sch 10S een nog voordeligere keuze voor toepassingen met lage druk.
    • Stabilisatie van de prijzen van gelaste buizen: Na een aanhoudende prijsdruk gedurende 2025 begonnen de prijzen van gelaste roestvaststalen buizen eind 2025 te stabiliseren. Producenten hebben de hogere kosten van grondstoffen opgevangen en de afbouw van voorraden vlakt af.
    • Groenere productie: Producenten in Europa en Noord-Amerika investeren in productiemethoden voor roestvast staal met een lagere CO₂-uitstoot, onder impuls van rapportageverplichtingen rond ESG. Dit kan een beperkte meerprijs veroorzaken, maar kan een leveringsvoordeel opleveren bij overheidsprojecten waarvoor documentatie over naleving van milieueisen vereist is.

💡 Actiepunt voor de inkoop: Als u voor een project in 2026 gelaste buizen met een grote diameter volgens Sch 10S specificeert, vraag dan tijdens Q2 2026 actuele prijzen bij producenten op. De kosten van gelaste buizen dalen na de prijsdruk van 2025. Door prijzen vast te leggen voordat de infrastructuuruitgaven opnieuw voor een sterke stijging van de vraag zorgen, kunt u 5–10% besparen ten opzichte van spotprijzen in Q4. Overweeg voor projecten met lange levertijden raamorders met driemaandelijkse prijsaanpassingen.

Veelgestelde vragen

Wat is een roestvaststalen buis van kwaliteit 304 volgens Schedule 10?

Antwoord bekijken

Een roestvaststalen buis van kwaliteit 304 volgens Schedule 10 is een austenitische roestvaststalen buis. Ze is gemaakt van een SAE/AISI 304-legering. De wanddikte van buizen volgens Schedule 10S is vastgelegd als Schedule 10S in ASME B36.19M.

Het staal voldoet aan de specificatie ASTM A312 TP304. Het wordt onder meer gebruikt in de voedselverwerking, waterzuiveringsinstallaties en verwarmings- en ventilatiesystemen.

Waarvan is een buis volgens SCH 10 gemaakt?

Antwoord bekijken

Een buis volgens Schedule 10 is verkrijgbaar in koolstofstaal (Astm A53, asme B36.10M) of roestvast staal (ASTM A312, ASME B36.19M). Roestvast staal is doorgaans gebaseerd op austenitische legeringen, namelijk 304, 304L, 316 of 316L, en bevat 16-20% chroom en 8-14% nikkel. Schedule 10 verwijst naar de wanddikte, niet naar het materiaal.

Wat is de wanddikte van een roestvaststalen buis volgens Schedule 10?

Antwoord bekijken

Wanddikte: deze verschilt per NPS-maat. Typische waarden (volgens ASME B36.19M): 1″ NPS = 0.109″ (2,77 mm), 2″ NPS = 0.109″ (2,77 mm), 4″ NPS=0.120″ (3,05 mm), 6″ NPS=0.134″ (3,40 mm). De wanddikte loopt uiteen van 0.083″ (2,11 mm) voor NPS 1/2″ tot 0.312″ (7,92 mm) voor NPS 30″.

Raadpleeg de volledige maattabel in het bovenstaande gedeelte met de maattabel.

Kan een roestvaststalen buis volgens Schedule 10 worden gebruikt voor gasleidingen?

Antwoord bekijken

Ja, maar alleen onder bepaalde voorwaarden. Bij lagere systeemdrukken, onder de berekende toegestane werkdruk van de buis volgens de toepasselijke leidingnorm (ASME B31.3 voor procesgas, NFPA 54/IFGC voor brandstofgas), voldoet roestvast staal volgens Schedule 10S (zie hieronder voor de minimale wanddikte) aan de drukberekeningen. Gasdistributiesystemen met lage druk (minder dan 5 psi) zijn geschikt voor roestvaststalen buizen volgens Sch10 S: daarvoor hoeft de druk niet te worden berekend, maar moeten ze wel voldoen aan de minimale normvereiste voor toegestane druk. Veel normen stellen voor gasinstallaties eisen aan de minimale wanddikte, naast berekeningen voor hogedruktoepassingen. Controleer daarom altijd bij de bevoegde instantie of Sch10-buizen geschikt zijn voordat u ze voor gas specificeert.

Wat is het verschil tussen Schedule 10 en Schedule 10S?

Antwoord bekijken

De afmetingen voor Schedule 10 zijn afkomstig uit ASME B36.10M (tabel voor koolstofstalen buizen), terwijl die voor Schedule 10S uit ASME B36.19M (tabel voor roestvaststalen buizen) komen. Voor NPS 1/8″ tot en met 12″ zijn de wanddiktes van Schedule 10 en Schedule 10S gelijk. Vanaf NPS 14″ zijn de wanddiktes van Schedule 10S groter. Gebruik “Sch 10S” bij het specificeren van roestvaststalen buizen.

Hoe last u een roestvaststalen buis volgens Schedule 10?

Antwoord bekijken

U kunt Schedule 10 lassen met dezelfde GTAW-lasparameters (TIG) als voor koolstofstalen buizen volgens Schedule 10. Gebruik ER308L-draad voor basismateriaal 304 of ER316L-draad voor basismateriaal 316. Door tijdens het lassen de binnenkant van de buis met 99,99% argon te rugpurgeren, voorkomt u oxidatie van de buis (suikervorming). Zorg bij het stomplassen van buizen met een kleine diameter (minder dan 3 inch NPS) voor een passende uitlijning zonder spleet. Smelt de wortel zonder spleet door met een lagere stroomsterkte dan u verwacht nodig te hebben en voer die vervolgens snel op tot de gewenste waarde. Gebruik bij het lassen van buizen van 10 inches en groter mallen en afstandsstukken om vervorming door warmteopbouw te voorkomen. Dunwandige buizen verliezen tijdens het lassen en snijden hun ronde vorm; bij afkoeling van warm naar koud ontstaat vaak een maatverandering van een achtste (1/8) tot een kwart (1/4) inch.

Roestvaststalen buizen volgens Sch 10S nodig?

Baling Steel levert ASTM A312-buizen volgens Schedule 10S, op lengte gezaagd en verkrijgbaar in 304/304L en 316/316L, volgens uw specificaties. Bel ons of vraag een offerte aan voor uw project.

Offerte aanvragen

Hoe we de gegevens in deze gids over Schedule 10-buizen hebben gecontroleerd

Alle informatie over afmetingen, gewicht en systeemdruk in dit artikel is onderzocht aan de hand van ASME B36.19M en ASTM A312/A312M-22, de vereiste normen voor roestvaststalen buizen. Twee andere gepubliceerde bronnen hebben alle waarden in de maattabel gecontroleerd aan de hand van de normen ASME B36.19M en ASTM A312/A312M-22. Voor de drukberekeningen is de methodologie van ASME B31.3 gebruikt, met gepubliceerde toegestane spanningen. Bij marktgegevens worden de onderzoeksbureaus vermeld, samen met de publicatiedatum. Advies over lassen en fabricage is gebaseerd op praktijkervaring uit technische discussiefora en waar mogelijk voorzien van bronvermelding. De prijsgegevens zijn gebaseerd op gepubliceerde prijzen van Amerikaanse distributeurs in april 2026, ten tijde van publicatie, en weerspiegelen mogelijk niet de gepubliceerde prijzen op het moment waarop de lezer dit artikel raadpleegt.

Referenties en bronnen

  1. ASME B36.19M – Roestvaststalen buizen – American Society of Mechanical Engineers http://www.asme.org/resources/publications/engineering-journal-digest/metal-pipe-stainless-steel-household-appliances-steel-electronicassembly
  2. ASTM A312/A312M-22 – Standaardspecificatie voor austenitische roestvaststalen buizen – ASTM International https://standards.globalspec.com/std/107755/A31222
  3. Leidraad voor procesleidingen ASME B31.3 – Los Alamos National Laboratory https://pppl.llnl.gov/lab-docs/pdf/pppl-b31-3.pdf
  4. Vereiste voor Amerikaans ijzer en staal (AIS) – U.S. Environmental Protection Agency https://nepis.epa.gov/EPA/www.epa.gov/superfund/pdfs/ais4.pdf
  5. Bouwnormen voor scheepssanitair – Centers for Disease Control and Prevention https://www.cdc.gov/healthywater/pdf/systems/vent_asstdvn_spcr.pdf
  6. Marktrapport over roestvaststalen sanitaire buizen en fittingen – Mordor Intelligence (2026) https://www.mordor intelligence.com/industry-reports/stainless-steel-plumbing-pipes-fittings-market
  7. Marktrapport over stalen buizen en buizen – Grand View Research https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/steel-pipes-tubes-market

Gerelateerde artikelen

Het engineeringteam van Baling Steel heeft dit nagekeken. Bijgewerkt in april 2026.

Scroll naar boven